آزمایشات امیر قویدل راهگشای ارتقای آمادگی‌های رزمی نیروهای مسلح شد

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “آزمایشات امیر قویدل راهگشای ارتقای آمادگی‌های رزمی نیروهای مسلح شد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس در خصوص مرحوم امیر سرتیپ دوم موسوی قویدل از طراحان عملیاتی دوران دفاع مقدس اظهار داشت: سابقه آشنایی من با امیر قویدل به ابتدا دوران دفاع مقدس به ویژه دورانی که شهید صیاد شیرازی فرماندهی نیروی زمینی ارتش را بر عهده داشت، بازمی‌گردد.

وی اضافه کرد: در آن دوران عده‌ای از فرماندهان با تجربه ارتش، در باب شهید صیاد شیرازی قرار داشتند و در رده‌های اطلاعاتی، عملیاتی و برنامه‌ریزی عملیات خدمت می‌کردند که امیر موسوی قویدل یکی از مهمترین و خوش فکرترین افسران ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

سرلشکر باقری بیان داشت: ایشان در دیزاین عملیات‌های ده‌گانه کربلا و به علاوه از طرف دیگر عملیات‌های طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس که در تیم‌های مشترک ارتش و سپاه دیزاین شد و منجر به اخراج و تنبیه متجاوز بعثی از سرزمین اسلامی‌مان شد، نقش داشت.

مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: امیر قویدل از خصوصیت‌های بسیار بارزی در فهم و درک عملیاتی دارا بود و در عین حال دشمن‌شناس بود و خصوصیات نیروهای مسلح را به خوبی می‌شناخت و به علاوه از طرف دیگر تجربه بسیار ارزشمندی در عرصه نبرد زمینی به ویژه در رسته زرهی که عرصه تخصصی‌‌اش بود، داشت.

وی تصریح کرد: وی با واقع‌بینی و درایت نقش مهمی در برنامه‌ریزی عملیات‌های آفندی و به علاوه از طرف دیگر در دیزاین استحکام خطوط پدافندی نیروهای مسلح در دفاع مقدس داشت. امیر قویدل در عرصه اخلاقی نیز فردی صبور، با حوصله و خوش برخورد بود؛ در جلسات مشترکی که بین فرماندهان سپاه و ارتش تحقق می‌یافت، هر شب حضور یافته و همه از نقطه نظرها وی برخوردار می‌شدند. فرضیه‌های این فرمانده سرافراز ارتشی در تصمیم‌گیری نهایی عملیات‌ها تاثیر بسیاری داشت.

حتما بخوانید   لزوم نمایش توانمندی‌های ارتش در شکل هنر

سرلشکر باقری گفت: ایشان در عرصه شناسایی خطوط دشمن و سرکشی به واحدها و کنترل آمادگی‌های رزمی اکتیو بود و این رسم تا روزی که در دفاع مقدس حضور داشت، ادامه پیدا کرد.

مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: در دورانی که قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) تشکیل شد و مرحوم هاشمی رفسنجانی از جانب حضرت امام با اسم جانشین فرمانده کل قوا تعیین و عملیات‌های خیبر و بدر دیزاین شد، امیر موسوی قویدل با اسم دستیار عملیاتی فرماندهی جنگ منصوب شد و در آن مسئولیت نیز خوش درخشید و کمک فراوانی در دیزاین و هدایت عملیات‌های خیبر و بدر کرد.

سرلشکر باقری گفت: بعد از دوران دفاع مقدس نیز رابطه ما با وی ادامه داشت و در همه جلساتی که برای تجزیه و بررسی دفاع مقدس و ارزیابی نقاط قوت و ضعف و اثرگذاری آن بر روند آمادگی رزمی نیروهای مسلح و دیزاین‌های بعد از دفاع مقدس برای ارتش و کل نیروهای مسلح بود، ما از نظرها وی برخوردار بودیم و در جلسات تجزیه و بررسی جنگ و در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و در نیروهای مسلح کمپانی اکتیو داشت.

ایشان در خصوص رابطه امیر قویدل با سرلشکر شهید حسن باقری گفت: در دیزاین و اجرای عملیات‌های طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس، مرحوم امیر قویدل با اسم معاون عملیات نیروی زمینی همراه با شهید صیادشیرازی بودند و شهید باقری نیز فرمانده قرارگاه نصر بود. در بسیاری از جلسات مشترک هر دو عزیز حضور داشتند و مباحث عملیاتی عمیقی بین فرماندهان از نمونه شهید باقری و امیر موسوی قویدل اتفاق می‌افتاد. آنچه که من بخاطر دارم حاکی از این بود که شهید حسن باقری امیر قویدل را از زبده‌ترین افسران عملیاتی حاوی خصوصیات ویژه می‌دانست که آزمایشات خود را بطور کامل در دست نیروهای مسلح قرار می‌داد.

حتما بخوانید   «اباصلت بیات» در کنفرانس کتاب معرفی می‌شود

سرلشکر باقری اظهار داشت: امیر موسوی قویدل در عرصه انتقال آزمایشات دفاع مقدس به نسل جوان و افسران دانشگاه امام علی (ع) در ارتش اکتیو بود و معارف دفاع مقدس را در جاهای عملیاتی برای مردم شرح می‌داد و بحمدالله امروز یادگارهای فراوانی از وی به جا مانده است. همه آنچه که ما از امیر قویدل به خاطر داریم، نشان از توانایی بالا، سخت‌کوشی، عمق‌اندیشی و سجایای اخلاقی والا و به علاوه از طرف دیگر استحکام ایمان و باور برای اسلام، میهن و مردم بود. وی از ارادتمندان به مقام معظم رهبری بود و از دست دادن وی ضایعه بزرگی است.

انتهای پیغام/ ۲۲۱

امیدواریم نوشته “آزمایشات امیر قویدل راهگشای ارتقای آمادگی‌های رزمی نیروهای مسلح شد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۱۶, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران