آلزایمر هم نتوانست مادری، فرزندان شهیدش را فراموش کند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “آلزایمر هم نتوانست مادری، فرزندان شهیدش را فراموش کند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، «حجت چریک» عناون کنتابی از «فاطمه وفایی زاده» است که در آن به زندگی نامه‌ سردار شهید «حجت الله نیکجه فراهانی» پرداخته است. این کتاب  سه بخش «کودکی و نوجوانی»، «جبهه غرب» و «جبهه جنوب» تنظیم شده است.

حجت سال ۵۹، یک هفته قبل از شروع جنگ به کردستان رفت و سرگرم خدمت شد. در آن جا عملیات چریکی انجام می داد و به دفعات وارد خاک عراق شده بود. ایشان عامل بمب گذاری نماز جمعه را که از کشور گریخته بود، در عراق به درک واصل کرد و در جوان‌رود جزء گروه عملیات بود و به حجت عراقی و «حجت چریک» مشهور شد. شهید «حاج عباس محمد ورامینی» قائم مقام لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)  می‌گفت اگر من ۱۰ نفر مانند حجت داشتم، دیگر غصه‌ای نداشتم.

تشییع جنازه

«شیخ رضا را که همان روز اول عملیات مجروح شده بود، منتقل کرده بودند تهران و اکنون بیمارستان بستری بود. صبح، مادر حجت ناراحت و نگران از خواب بیدار شد. خواب حضرت زهرا (س) را دیده بود که دست بر سینه‌ ایشان می‌کشد و دلداری‌اش می‌دهد. هنوز خبری از حجت و محمد نبود. بیش‌تر نگران حجت بود؛ می‌دانست ماندنی نیست. بعد از ظهر رفتند بیمارستان ملاقات شیخ رضا. غروب جمعه بود که همسایه آمد و گفت از خانه‌ی عمو تلفن کرده‌اند. مادر حجت، چادرش را انداخت روی سرش و رفت خانه‌ی همسایه تلفن را جواب بدهد. وقتی برگشت، غم توی صورتش پیدا بود. گفته بودند داوود شهید شده است. مادر رفت توی فکر؛ یک دفعه از نو چادرش را سر کرد و راه افتاد طرف خانه‌ی عمو. توی را بلند بلند می‌گفت:

حتما بخوانید   خاطره یک رزمنده از اولین حضور نیروهای ایمنی در سیستان و بلوچستان/ شهادت 11 نفر از 12 نیروی حاضر در منطقه

این کار داوود نیست حجت شهید شده، نمی‌خوان به من بگن.

آن قدر هول کرده بود که پا برهنه رفت توی کوچه. دخترش دنبالش رفت و کفش‌هایش را گذاشت جلوی پایش که بپوشد. بعد از رفتن مادر، خانم‌های فامیل آمدند خانه‌یشان.  سه تا خواهرهای حجت خانه بودند. در را که باز کردند و خانم‌های فامیل را دیدند تعجب کردند. همه آمدند تو. یکی از خواهرها از عمه‌اش پرسید:

چی شده؟ چرا اومدید این جا؟ مگه همه نرفته بودن خونه‌ی عمو؟ مامان کجاس؟

عمه‌اش گفت: مامانت که اومد خونه عموت بلند گفت بگین حجت شهید شده، که همه زدن پایین گریه و مامانت فهمید حجت شهید شده. اکنون هم می‌خوان حجت رو بیارن. خودتون رو تکمیل مراسم کنید. جنازه‌ی داوود و حجت را با هم آوردند. تشییع‌شان کردند. جمعیت فراوان بود. شیخ رضا را روی ویلچیر از بیمارستان آوردند. ابراهیم هم مجروح شده بود و با عصای پایین بغل راه می‌رفت. روز بعد از تشییع جنازه حجت، ۱۵۰،۲۰۰ نفر از کردهای جوان رود آمدند برای تسلیت. گفتند برای کردها دست و دلبازی و شجاعت خیلی مهم است؛ گفتند شهید حجت، هم سخاوتمند بود و هم نترس؛ برای همین خیلی دوستش داشتند.

فردای آن روز خانه هنوز شلوغ بود. فامیل‌ها همه جمع شده بودند. توی اتاق‌ها و توی حیاط می‌رفتند و می‌آمدند که یک نفر از توی کوچه داد زد:

مهدی اومد. مهدی اومد.

مادر حجت رفت دم در با اینحال همین که دید مهدی تنها آمده باز دلش لرزید. پرسید:

مهدی! چرا تنها اومدی؟ مگه محمد هم شهید شده؟  تو و محمد که هیچ وقت از هم جدا نمی‌شدید.

حتما بخوانید   بازدید سردار عبداللهی از کنفرانس دستاورد‌های بنیاد حفظ کارهای و نشر ارزش‌های دفاع مقدس

مهدی زد پایین گریه و مادرش فهمید محمد هم شهید شده. محمد، روز بعد از شهادت حجت شهید شده بود؛ ۲۳ فروردین. یک باز هم برای خاک سپاری و تشییع محمد رفتند بهشت زهرا (س). پدر داوود بیش تر گریه و بی‌تابی می‌کرد. بعد از شهادت داوود عکسش را می‌برد طبقه‌ی دوم خانه‌اش، توی اتاق خلوت می‌نشست و برایش نوحه می‌خواند و گریه می‌کرد. پدر و مادر حجت و محمد خوددارتر بودند. نمی‌خواستند در آن شرایط جنگی، بی‌تابی کنند و دشمن را شاد کنند. شیخ رضا یادش آمد که حجت در جبهه، پیرمرد صبوری را نشانش داد که دو پسرش شهید شده بود و گفته بود:

اگه این موضوع برای شما هم افتاد، شما هم مانند ایشان صبور باشید، هم من شهید می‌شم، هم مهدی.

حجت فکر می‌کرد مهدی شهید شود با اینحال مهدی مجروح شد و محمد شهید شد.

هنوز هم هر سال مراسم سالگرد می‌گیرند. حتی بیست و هشتمین سالگرد شهادتشان، وقتی پدر داوود در بیمارستان بستری بود، به بچه‌هایش سفارش کرد مراسم سالگرد برادرشان را خوب برگزار کنند. مادر حجت با این که آخر عمرش آلزایمر گرفت و همه را فراموش کرد با اینحال انگار حجت و محمد را از یاد نمی‌برد؛ سر خاک پسرهای شهیدش می‌رفت و گریه می‌کرد.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “آلزایمر هم نتوانست مادری، فرزندان شهیدش را فراموش کند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مرداد ۷, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران