آیا جشنواره فجر و عمار مسیر خوبی را طی می‌کنند؟

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “آیا جشنواره فجر و عمار مسیر خوبی را طی می‌کنند؟” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، رقابت کارهای در جشنواره فیلم فجر و عمار، هر سال نزدیک به‌هم رخ می‌دهد. جشنواره عمار که هشت سال از شروع آن می‌گذرد توانسته توده‌های مردم را مخاطب اصلی خود قرار دهد، شیوه‌ای که جشنواره فیلم فجر از آن غافل است. جشنواره فیلم فجر که به هر میزان از عمر آن می‌گذرد بیشتر شبیه به فستیوال‌های جهانی می‌شود تا جایی‌ که عده ای نمادها و ظواهرش نیز الهام گرفته از این فستیوال‌ها‌ است.
گواه این نوشته هم عده ای شبیه به سازی‌ها در بین هنرمندان و اهالی سینماست، از نوع لباس پوشیدن تا راه رفتن و تصویر گرفتن بر روی فرش قرمز در این جشنواره قابل تامل است. بدین خاطر به مرور اظهارات عده ای فعالان عرصه سینما می پردازیم تا تصویری روشن‌تر از موقعیت جشنواره عمار و فجر به دست دهیم.

جواد جلوانی کارشناس ارشد رسانه در باب این مسئله در گفت‌وگویی اظهار داشت: باید دانست جشنواره فیلم فجر همه چیز نیست و می‌توان در جستجوی جانشین‌ها یا رقیبان جدی برای این جشنواره گشت؛ این موضوع ممکن است بعد از سال ۱۳۸۸ با بروز و ظهور جشنواره مردمی فیلم عمار به وقوع پیوست و بیننده طلوعی از نو برای رسانه بودیم.

ایشان پیشتر گفت: از جشنواره فیلم فجر با اسم جدی ترین جشنواره سینمایی ایران یاد می‌کنند؛ یادمان باشد که اسم این جشنواره برآمده از فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ است، لذا باید دید فیلم‌های ساخته شده در سینمای ایران و روند داوری و اکران این جشنواره چه نسبتی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران برقرار کرده است.

حتما بخوانید   پیشتازی فیلم‌هایی با مسئله انقلاب و مدافعان حرم در اکران نوروزی

جلوانی با اشاره به نقش جشنواره عمار گفت: جشنواره فیلم فجر مسیر اصلی خود را گم کرده است و به ذهن خطور میکند وزارت ارشاد نیز توان و دغدغه ضروری برای بازگرداندن این جشنواره به مسیر اصلی خود را ندارد، سینمای ایران از روزی که از مردم فاصله گرفت و چشم به جوایز جشنواره‌های خارجی دوخت و عده‌ای به سینمای نخبگانی و عده‌ای به سینمای گیشه روی آوردند، کارش گره خورد.

جشنواره عمار گفتمان انقلاب اسلامی است

نادر طالب‌زاده وقتی که دبیر جشنواره فیلم عمار بود در گفتگو‌ای اظهار داشت: جشنواره عمار به گفتمان اصلی انقلاب اسلامی و افق نهایی انقلاب باز می گردد. هنرمندانی که فیلم های خود را به جشنواره عمار ارسال می کنند و افق دیدشان جشنواره عمار است نگاهشان بالفطره به سوی حفظ انقلاب اسلامی است. ما وظیفه داریم به فکر افزایش و تربیت نیروهای اسلامی باشیم. خود ما در راستای این جشنواره کلاس هایی تشکیل دادیم که به برخی از علاقمندان مستندسازی و … آموزش داده می شد، این کلاس خروجی خوبی داشت و ما نتیجه خوبی از نیروهایی که در این کلاس تربیت شدند، گرفتیم.

دبیر چهارمین جشنواره فیلم عمار در قسمت دیگری از گفت‌وگوی خود خاطرنشان کرد: بسیاری از روستاهای کشور تا اینجای کار هیچ قابلیتی برای نشان دادن فیلم ها نداشته‌اند و این جشنواره چنین ظرفیتی را موفق شد ممکن کند تا اکران‌هایی در روستاهای کشور داشته باشیم.

وی خواستار توجه دیگر مدیران به این جشنواره شد و گفت: ما به سوی دیگر خانواده های سینمایی کشور دست دراز می کنیم، جشنواره عمار یک حرکت تعارفی، تشریفاتی و ویترینی دکوراتیو نیست حتی این جشنواره از بطن انقلاب بیرون می آید. ما در این جشنواره فیلم های کوتاه، کلیپ، مستند و فیلم های بلند را به روستاها بردیم. سال ۹۱ تنها دو هزار نقطه اکران کننده فیلم عمار وجود داشت که سال ۹۲ این نقاط اکران کننده به ۳۵۰۰ عدد رسیده است به شکلی که قادریم بگوییم این جشنواره سینما تِک را به شهرها و روستاهای کوچک برده است.

حتما بخوانید   فرمانده تازه قرارگاه پدافند هوایی را بیشتر بشناسید

جشنواره‌ای به‌مثابه رویا

ابوالقاسم طالبی که در هفتمین جشنواره فیلم عمار با فیلم یتیم خانه ایران حضور داشت، در گفت‌وگویی در این باره اظهار داشت: این جشنواره مانند یک رویا برای من بود، در بیشتر مواقع آرزو داشتم در هنر، مردم پای کار بیایند چون وقتی مردم پای کار نیایند آن کار راه نمی افتد. از نادر طالب زاده تشکر می کنم. مردمی بودن جشنواره فیلم عمار ممکن است یکی از نقطه‌های قوت این جشنواره است. جشنواره‌ای که با حرکت‌های خودجوش مردم به‌خصوص در عرصه فرهنگ نکته‌ای مثبت است که دلیل جلوگیری از سیاسی کاری و دولتی شدن این جشتوراه می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ باید دید و منتظر ماند با قوت گرفتن جشنواره فیلم عمار، آیا بیننده رفع تک بعدی بودن سینمای کشورمان خواهیم بود یا نه…

انتهای پیغام/ ۱۱۵

امیدواریم نوشته “آیا جشنواره فجر و عمار مسیر خوبی را طی می‌کنند؟” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آذر ۱۴, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران