اجرا نشست‌های ایثار و قرآن در کنفرانس قرآن

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “اجرا نشست‌های ایثار و قرآن در کنفرانس قرآن” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدعلی انصاری» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ايثارگران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، از برپایی غرفه خانه فرهنگ ایثار در بیست و ششمین کنفرانس قرآن اطلاع داد و اظهار داشت: این غرفه در شبستان اصلی، بخش سازمان‌ها و نهاد‌ها بنا شده است.

وی با بیان این نکته که مصادیق ایثار بسیار گسترده و متنوع است، به تنوع و گستردگی آن اشاره و عنوان کرد: گاهی این مصادیق از چشم‌ها پنهان می‌ماند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ايثارگران قرآن کریم را نقطه عطفی در آموزه‌های دینی و معرفتی اسم گذاری کرد و مفاهیم قرآن و عترت را عجین شده با فرهنگ و ایثار و فداکاری دانست.

انصاری در ارزش ایثار به آیه شریفه ۲۰۹ سوره بقره اشاره نمود که در این آیه خداوند از مردم با ایمان و فداکاری صحبت می‌کند که جان خود را به خاطر خشنودی خداوند می‌فروشند؛ لذا باید تلاش کرد تا این نوع مصادیق ایثار با اسم مظاهر بروز و ظهور ایثار در سطح جامعه خود را بیش از قبل نشان دهند.

وی با تأکید بر مهم بودن نوشتن و تکریم اهل قلم و نویسندگی، به ارزش قلم در قرآن اشاره نمود و گفت: تمامی پیشرفت‌های تمدنی، از ابتدا تا به این لحظه که نصیب بشر شده است، بر محور قلم استوار بوده و قسم یاد کردن قرآن به قلم نشان از ارزش ویژه آن نزد خداوند دارد.

حتما بخوانید   شهید «حججی» در‌ برابر دشمن یک «آه» هم نگفت/ شهدا با خدا معامله کردند

انصاری با اشاره به برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار در کنفرانس قرآن، گفت: برنامه «کتابخانه مهربانی»، با نیت جمع‌آوری قرآن کریم و کتاب‌های مردمی و ارسال آن‌ها به جاهای کم‌دارا فرضیه‌ای است که خانه فرهنگ ایثار تلاش می‌کند تا با اجرای این برنامه هم در ترویج فرهنگ ایثار به معنای ایثار معنوی و هم در بسط فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی صدرنشین باشد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ايثارگران تصریح کرد: «ایثار نوشت» اسم برنامه دیگری است که در آن حاضرین مصادیق ایثار و فداکاری را با قلم خود در دفتر ایثار ثبت می‌کنند که بعد از انتهای کنفرانس این دست‌نوشته‌ها در محیط مجازی بازنشر داده خواهد شد.

انصاری در شرح برنامه «ایثار نوشت»، به ابعاد اثربخشی آن در جامعه اشاره نمود و اضافه کرد: نگارش متن و خاطره با مسئله ایثار و فداکاری، به وسیله مردم دلیل اشتراک فکر و احساس و تقویت یک معنی ملی و دینی در جامعه خواهد شد و این دست‌نوشته‌ها، نگارش خاطره و مصادیق ایثار و فداکاری ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی برجسته‌ای دارد که تلاش می‌کنیم به حول و قوه الهی به اهداف تعیین شده در برنامه دست یابیم. در این برنامه غیر از ارتقای سطح کیفی فعالیت‌های مرتبط با فرهنگ ایثار و تلاش برای نزدیک‌تر شدن بیشتر مردم با مفاهیم و دستورات قرآنی، بر آن هستیم تا با بهره برداری از همین ظرفیت، مخاطبان کنفرانس را در معرض مفاهیم عینی قرآنی قرار دهیم.

وی به علاوه از طرف دیگر با اشاره به تقارن روز سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر با روزهای کنفرانس قرآن، عنوان کرد: برنامه‌هایی جهت گرامیداشت این روز مقرر کرده شده که با بررسی و برنامه ریزی سعی داریم مراسمی خوب و در شأن ایثارگران عزیز دوران دفاع مقدس داشته باشیم. سلسله نشست‌های ایثار و قرآن، میز گفتمان ایثار و شریعت و جذب خبرنگاران افتخاری ایثار نیز از دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار در بیست و ششمین کنفرانس قرآن است.

حتما بخوانید   بررسی شعر فاطمی در «شب‌های شعر تهران»

انتهای پیغام/ ۱۴۱

امیدواریم نوشته “اجرا نشست‌های ایثار و قرآن در کنفرانس قرآن” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران