ادبیات کودک و نوجوان ادبیات بدون فاصله و مخاطب محور است/ عرصه هنری به نویسندگان جوان توجه کند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “ادبیات کودک و نوجوان ادبیات بدون فاصله و مخاطب محور است/ عرصه هنری به نویسندگان جوان توجه کند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست معرفی و معرفی سری چاپ تازه کارهای «فرهاد حسن‌زاده» در کنفرانس بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

«محسن هجری» نویسنده و روزنامه‌نگار در این نشست اظهار داشت: فرهاد حسن‌زاده به نیازهای مخاطب توجه می‌کند. همزمان با اینکه خیلی از نویسندگان دغدغه‌های خودشان را به زیباترین شکل بیان می‌کنند با اینحال نیازهای مخاطب را حاوی اهمیت قرار نمی‌دهند با اینحال فرهاد حسن‌زاده از ابتدا به این امر توجه داشته است.

وی اضافه کرد: وجه تمایز ادبیات کودک با ادبیات بزرگسال، مخاطب محوری آن است و مخاطب ما در ادبیات کودک به نحوی به من نویسنده بیان می کند چه بنویس و به چه نحو بنویس.

این نویسنده ادامه داد: اثری که حسن‌زاده از بوم زیست خودش می گیرد، نمونه دیگری از خصوصیت های کارهای ایشان است و اساسا نویسنده بدون بستر تاریخی و جغرافیایی خودش تعریف نمی شود.

هجری تصریح کرد: به نظر خصوصیت های گفته شده نشان می دهد که حسن زاده باری به هر جهت قلم نزده است و یک خط فکری ویژه را دنبال کرده و آن را بارور می کند. ما هیچ نویسنده بدون ایدئولوژی نداریم و این قاعده در کارهای حسن زاده هم صدق می کند با اینحال باید و نبایدهای وی با اخلاقیات و ارزش های انسانی گره خورده است و این خصوصیت ها فرهاد حسن‌زاده را در دسته نویسندگان برجسته کودک و نوجوان ایران، خاور میانه و جهان قرار می دهد. 

حتما بخوانید   «خراطها» برای شهدا خواند/ آهنگ پلاک خونی معرفی شد

وی ادامه داد: تعریف من از ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات بدون فاصله است و وقتی که حسن زاده نامزد دریافت جامعه اندرسن شد متوجه شدم که کارهای وی توانایی مبدل شدن به یک زبان جهانی را دارد.

فرهاد حسن زاده در قسمت دیگری از نشست در معرفی آثارش گفت: نویسندگان ما پیوسته نیاز به احترام و دیده شدن کارهایشان دارند. به نظر اگر ناشران وزانت نویسندگان را بسنجند و براساس آن وزانت حرکت کنند، خوب است.

این نویسنده اظهار کرد: عرصه هنری در قبلی برای نویسندگان یک شروع خوب بود و ای کاش مانند قبلی جایی باشد که به نویسندگان جوان تر و کار آنها ارزش بدهد.

حسن زاده ادامه داد: نویسندگان جوان از دوران کودکی و نوجوانی فاصله فراوانی نگرفتند و این یک مزیت است. نسل امروز خیلی اهل کتاب خواندن نیست و معمولا ادبیات کودک و نوجوان با جریان هایی همراه است که پند و اندرز را در خودش دارد با این وجود این باید باشد با اینحال اثری که برای کودک و نوجوان نوشته می شود باید زبان نرم و لطیفی داشته باشد با این وجود گاهی تکنیک هم کمک می کند که اثر رابطه بهتری با مخاطب برقرار کند با این وجود نویسندگان نباید بی محابا سر وقت بهره برداری از تکنیک ها بروند.امروز توجه به نقد به اشتراک جوانان کمتر است.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “ادبیات کودک و نوجوان ادبیات بدون فاصله و مخاطب محور است/ عرصه هنری به نویسندگان جوان توجه کند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران