اربعین حسینی؛ بزرگترین نشست جهان اسلام

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “اربعین حسینی؛ بزرگترین نشست جهان اسلام” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ـ حامد افروغ؛ تمامی گروه های اجتماعی و حتی ادیان، پیوسته به فکر قدرت‌نمایی برای حفظ یاران و دفع شر دشمنانشان هستند تا از راه زیادنمایی خود، نوعی بازدارندگی را برای حفظ امنیت روانی یاران و موجدیت خود به کار گیرند.

 

ممکن است در نگاه اول، اگر از بیرون به اسلام بنگریم، بزرگترین گردهمایی اسلام را، حج ابراهیمی برشمریم، چرا که یکی از اصولی ترین محورهای اتحاد مسلمانان است. بدین خاطر، حج باید با اسم بزرگترین سپر اسلام برای قدرتنمایی در مقابل ادیان دیگر و استکبار جهانی باشد، با اینحال در کمال تعجب چنین نیست.

 

از وقتی که اسلام ناب محمدی، خانه نشین شد و افسار شتر خلافت در دستان دیگرانی جز اهل بیت (ع) افتاد، نه تنها حج، حتی حتی شخص پیامبر هم نتوانست محور وحدت باشد که آن روز نتیجه اش واقعه حره و امروز ثمره آن انحراف، در ظهور و بروز تکفیریها و سلفی ها به روشنی واضح است.

 

درست از وقتی که حضرت سیدالشهدا(ع) علم قیام برافراشت تا به اصلاح امت جدش پرداخت کند، اسلام بعد از سالها رخوت و گوشه نشینی، هر سال از پایین ریگ های به خون نشسته کربلا جوشید و جانی تازه گرفت؛ لذا پر واضح است که خلفای بعد از بنی امیه نیز حتی با قبر حضرت سیدالشهدا به ستیزه برخاستند و سخت ترین تدابیر را در حق عاشقان حسینی اعمال کردند.

حتما بخوانید   آبی که از روی کینه بر امام بسته شد/ یک شب فرصت برای نماز و مناجات

 

آنچه که بر زیبایی ایثار امام حسین (ع) می افزاید و بر حقانیت انتخابش صحه مجدد می گذارد، این است که بعد از سالهای متمادی از واقعه عاشورا، از آن حکومت های مدعی اسلام، اثری نمانده و جز مناسکی و ظواهری، هیچ ظهور و بروز در خوری ندارند، به طوری که مسلمانان پیرو آن دیدگاه، در اغلب نزدیک به همه موارد جزو ملت های ستمکش و ستم پذیر تاریخ بوده اند.

 

با اینحال تشیع علی رغم ظاهرش، که فرق و شاخه های بیشتری درمقایسه با دیگران دارد، پیوسته بر راه حسینی و شوریدن بر ظلم تاکید کرده و از همین رو قدرتنمایی حقیقی اسلام را در راهپیمایی اربعین امام حسین (ع) متبلور ساخته است. مراسمی که علی رغم همه تهدیدات و تخریب ها، راه خود را برای برگرداندن اسلام به جای حقیقی خود می پیماید و با ظهور حضرت مهدی (عج) پایین لوای خونخواهی حسین، کار ظلم را یکسره خواهد نمود. (ان‌شاءالله)

 

در بیانی دقیق‌تر، برخلاف حج که میعادگاهی برای ادای وظیفه است، اربعین میعادگاهی برای دلهای عاشق است، تا همه با یک دل و یک زبان، اسم معشوق خود را بر زبان جاری کنند و چون از اساس، کار اربعین، کار دل است، دل ها را بیش از حج که برای عده ای تجارت و برای عده ای تفاخر و برای عده ای ادای وظیفه شده، به خود متوجه کرده است.

 

لذا با نیم نگاهی به فلسفه عمیق و دقیق اربعین، درک حدیث امام صادق (ع) که از پنج نشانه مومن، یکی را، زیارت اربعین امام حسین (ع) برشمرده اند، واضح‌تر می‌شود.

حتما بخوانید   لبیک نظامیان روس به حضرت زینب (س)/ آمادگی لشکر فاطمیون برای یاری مظلومان در تمام نقاط جهان

 

انتهای پیغام/ ۱۱۲

امیدواریم نوشته “اربعین حسینی؛ بزرگترین نشست جهان اسلام” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مهر ۲۹, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران