از تحمل مخالفان تا اخطار نفوذی که آیت الله «طالقانی» اخطار داده بود

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “از تحمل مخالفان تا اخطار نفوذی که آیت الله «طالقانی» اخطار داده بود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، یکی از برکات انقلاب اسلامی ایران احیای اقامه نماز جمعه به فرمان حضرت امام خمینی (ره) بود. به این دلیل در پنجم مهرماه ۱۳۵۸ اولین نماز جمعه به امام آیت الله «سید محمود طالقانی» در دانشگاه تهران، برگزار شد.

با وجود این در لحظه رژیم پهلوی نماز جمعه برگزار می‌شود، با اینحال به دلیل انتخاب امام جمعه از جانب شاه واضح است که چه طیفی برای این امر انتخاب می‌شدند. افرادی که در رژیم پهلوی به امامت جمعه منصوب می‌شدند همان آخوندهای درباری بودند که حق اظهار نظر در امور سیاسی نداشتند. با این تاریخچه واضح است نماز جمعه‌ای که در طاغوت پهلوی اقامه می‌شد نسبتی با احکام اسلام نداشت.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و فرمان امام خمینی (ره)، نماز جمعه بعد از ۱۴ قرن به آن صورتی که باید اقامه شد. رهبر انقلاب در پی فرمان این فریضه عبادی ـ سیاسی بیان داشتند:

«من امیدوارم که این نماز جمعه در ایران، آن محتوای اصیل خودش را، که در صدر اسلام داشته است، زنده کند. عمده این است که ما در این برهه از وقتی که مسئولیت‌ها بسیار زیاد است، مسئولیت خودمان را طوری اجرا کنیم  که پیش خدای تبارک و تعالی مسئول نباشیم. باید ما وضع را در نماز جمعه‌ها، در مساجد، در ائمه جمعه و جماعت، در همه جا [روشن کنیم‌] که از اینجا از طرف ائمه جمعه و جماعات باید همه چیزها در دنیا پخش بشود. همان طوری که در صدر اسلام، امام جمعه و مسجد، این دو ابزار در دست مسلمان‌ها بوده است و هر لحظه می‌خواستند جنگ بروند از مسجد تجهیز می‌کردند، هر لحظه می‌خواستند یک کار مهمی بکنند در مسجد برنامه می‌کردند و مطرح می‌کردند که نماز جمعه است، نماز جماعت است، بیایید، برای کاری می‌رفتند آنجا، نمازشان را هم می‌خواندند و مسائل سیاسیشان را [هم‌] می‌گفتند و اجرا می‌کردند، ارتش می‌فرستادند و همه این کارها را آنجا می‌کردند و ما امیدواریم که این محتوا برگردد. (صحیفه امام، ج‏۱۷، ص۴۸-۳۷)»

حتما بخوانید   بزرگترین غفلت شیعه از عاشورا و 500 سال نگاه معیوب به محافل دینی/ توجه دلسوزان انقلاب دلیل پیشرفت شعر عاشورایی است

پیشتر متن اولین خطبه نماز جمعه که به وسیله آیت الله طالقانی اقامه شد را با تخلیص می‌خوانید. در این خطبه با نکاتی مواجه می‌شویم که بعد از ۳۹ سال هنوز تازگی دارد.

صف نماز جمعه، صف دشمنی علیه استعمار

«همان روزی که رسول اکرم (ص) از مکه به مدینه هجرت فرمود، در جنوب شهر یثرب که هنوز به اسم مدینه الرسول اسم گذاری نشده بود، توقف فرمود، روز جمعه از مسجد قبا به طرف مدینه [حرکت کرد]، یعنی اولین حرکت تأسیس اجتماع توحیدی، در جهان شرک. به اشتراک راه، بین مسجد قبا و مدینه اولین نماز جمعه را اقامه فرمود، یعنی اولین شکل صف توحیدی، نماز جمعه مظهر کاملی است از صف توحیدی و افشا کردن دسایس دشمن، مطلع کردن مسلمان ها به وظایفی که لااقل در مدت یک هفته در پیش دارند.

 نماز جمعه صف عبادت، صف نظام، صف فرماندهی و فرمانبری است. از این جهت برای امام جمعه شرایط مخصوصی قائلند،‌ بتواند فرماندهی کند، آگاهی بدهد و از دسیسه‌‎های پایین پرده مسلمان‌ها را آگاه کند. فسلفه تعطیل شدن … نماز جمعه به اشتراک مسلمان‌ها، همین است که صف جمعه، صف عبادت و سیاست است. با این وجود بعد از آن که احکام اسلام به انحراف سود، صف جمعه هم وابسته شد به صف طاغوت، شیعه در اقامه این جماعت توقف کرد. از تحمل مخالفان تا اخطار نفوذی که آیت الله «طالقانی» اخطار داده بودبا این وجود امروز که طاغوت [در] این کشور سرنگون شده است و رهبری، رهبری عدل و قسط است، باید همان طوری که امام خواسته‌اند، این صف را تشکیل بدهیم و همه برادران شیعه و سنی ما باید رابطه شان را محکم کنند، این حلقه‌ای که سست شده یا قطع شده بود … باید پیوسته بشود.

حتما بخوانید   مجلس تعزیه «شهادت امام حسین (ع)» و «مارکت شام» اجرا خواهد شد

مسلمان ها! شما قوی ترین امت دنیا هستید. چون متکی به حق [هستید]. دشمن زخم خورده ما از همین نگرانند. اگر این صف محکم شد دیگر جایی برای نفوذ استعمار نمی‌گذارد. آمریکا، امپریالیسم اروپا، صهیونیسم همه به وحشت افتادند با کارهای احمقانه‌ای که در مرزها به راه می اندازند، گمان می کنند [قادر اند] این صف را متلاشی کنند. [با اینحال] جز رسوایی برای خود نمی‌گذارند. جنگ ایجاد می‌کنند، ما مگر کم سپاه داریم، زن و مرد ما، سپاه اسلامند. استعمار قشونش را بیاورد جلو، اکنون یا همه  ما باید بمیریم یا استعمار را در تمام دنیا دفن خواهیم کرد.

مساله انتخابات و تحمل مخالف

«مسأله دیگری که جریان روز است، مسأله ی انتخابات مجلس خبرگان است. ما نمی خواهیم بگوییم این مجلس بی عیب و نقص است و به هر صورتی باشد مسلما یک مجلس کامل و تامی نخواهد بود، کسی هم ادعا نمی کند، اگر به روش انتخابات بیشتر و گسترده تر و مردم بیشتری هم باشند، باز هم آن هایی که باید نق بزنند، نق می زنند. یک عده حزب شان، گروه شان تنها منفی بافی است. همه، گروه‌ها … کمپانی کنند، آزادند در کمپانی کردن. من تعجب می کنم برخی از گروه‌ها می‌گویند آزادی نیست، پس معلوم می شود معنی آزادی هم یک معنی مخصوصی است که یک عده ی مخصوصی می‌فهمند. گاهی یک درگیری‌های موضعی، یک چند نفر اشخاص ناآگاه یا غیرمسؤول یک عملی را انجام می دهند، آن وقت در این روزنامه ها مشاهده نمائید چه جار و جنجالی [به راه می‌اندازند] که آزادی نیست. آیا کسی جلوی دست کسی را گرفته؟

این مردم هستند که رأی می‌دهند و دنبال رهبر هستند. ما نمی دانیم این خلقی که آزادی‌اش سلب شده، [چه افرادی] هستند، اگر این مردمند، که همه پشت سر رهبرند و وظیفه دینی‌شان را از ابتدای این [انقلاب] انجام داده‌اند و انجام می‌دهند. مگر این که آن قشر از این ناراضی هستند. با این وجود نابسامانی‌های اقتصادی هست که اغلب من خودم گفتم، در کار دولت و برخی از گروه‌ها، با این وجود این مسأله غیر از این است که [مکررا] تکیه کنند حقش [مردم] داده نمی‌شود.

حتما بخوانید   ترامپ راهبرد نرم را به تاسی از اوباما در پیش گرفته است

با همه این‌ها من معتقدم که باید در این مجلس همه گروه‌ها راه بیابند و ما تابع دستور قرآنیم، «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه، اولئک الذین هدیهم الله و اولئک هم اولوالالباب» این مکتب ماست که حرف حسابی را بشنویم. حرف مخالف شنیده بشود و بعد هم بهترش گرفته بشود. در مجلس ما هم باید مخالفین بیایند، اگر نیایند هم، ما باید دعوت شان کنیم، برای این که حرف‌شان گفته بشود.

قانون بنیادی ما از اصول اسلام ناشی شده، هر شعاری که هر گروهی بدهند باز اسلام چند قدم جلوتر است. از اینرو ما هیچ نباید وحشت کنیم که گروه‌های دیگر راه بیابند، حرف شان را بزنند. مجلس اصیل این است که همه آرا گفته بشود، همه ابعاد و مسایل بررسی بشود، از این جهت باید راه بیابد.»

برنامه ریزی دشمن روی مخافان

«یک نکته دیگر را هم باید توجه بکنیم که یکی از حیله های دشمن، این است که یا یک مخالف را به روش یک دشمن قوی درآورد، گاهی هم دشمنی را تولید میکند برای این که پشت این درگیری بین دو گروه بتواند دسیسه‌های خودش را انجام بدهد، این قدری که دشمن را بزرگ می کنند آنقدر بزرگ نیست، ما نباید همه فکر و ذهن‌مان را متوجه به این کنیم، ما باید خودمان را بسازیم، بیش از این که به دشمن توجه کنیم، صف‌هایمان را منظم کنیم.»

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “از تحمل مخالفان تا اخطار نفوذی که آیت الله «طالقانی» اخطار داده بود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مرداد ۵, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران