استرداد یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار پول ایران از آمریکا/ ۴ پرونده حقوقی ایران در دادگاه لاهه در فرصت بررسی است

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “استرداد یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار پول ایران از آمریکا/ ۴ پرونده حقوقی ایران در دادگاه لاهه در فرصت بررسی است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

سردار طلایی نیک در ابتدای این گفت‌وگو در جواب به سوالی در خصوص حضور آمریکا در خلیج فارس و بررسی آن از منظر حقوق بین الملل و دریا اظهار داشت: یکی از محورهای همایش «حقوق دفاعی» که صبح امروز (سه‌شنبه ۱۴ شهریور) و با حضور مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع برگزار شد، بحث معاهدات بین المللی و حقوق دفاعی جمهوری اسلامی ایران بود.

وی اضافه کرد: دفاع حقوقی از امنیت ملی، محدوده‌های سرزمینی و استقلال کشور هدف مهم اجرا این همایش بود.

 

سردار طلایی نیک خاطرنشان کرد: با استناد به قواعد بین المللی که با این وجود در عده ای از عرصه‌ها مانند هوافضا نارسایی‌هایی دارد، قدرت‌های بین المللی حق مداخله و نفوذ در عرصه‌های دریایی کشورهای مختلف ندارند؛ با اینحال در کمال تاسف با اعمال نفوذ قدرت‌های جهانی در عده ای از موارد روبرو هستیم. در حقوق دریا برای کشورهایی که حاوی ساحل هستند، حقوقی پیش بینی شده است. کشورهای ساحلی به دلیل منابع و منافعی که در دریا دارند، از حقوقی دارا هستند که دیگر کشورها برای سود‌گیری از آن منابع و منافع باید اجازه بگیرند.

 

ایشان پیشتر با اشاره به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دلیل خوی استکباری و سلطه‌طلبی در جستجوی مداخله‌های نامشروع در خلیج فارس هستند. با اینحال نیروهای مسلح چه نیروی دریایی ارتش و چه نیروی دریایی سپاه که در دریای عمان و خلیج فارس حضور دارند با استناد به قواعد بین المللی به دفاع از آب‌های سرزمینی کشورمان می‌پردازند و در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا ایستاده‌اند.

 

آمریکایی‌ها برای آزادی تفنگدارانشان التماس می‌کردند

 

معاون وزیر دفاع با تاکید بر موقعیت استراتژیک و مزیت دفاعی تنگه هرمز بیان داشت: بهره برداری از تنگه هرمز حق مسلم ماست و محدودیتی را برای شناورهای خارجی قائل هستیم و نیروهای بیگانه و فرامنطقه‌ای حق مداخله بسیار ندارند. آمریکایی‌ها چون در جستجوی خروج از تنگنا و مداخله‌گری هستند، تلاش دارند تا از خلاهای قانونی بهره ببرند و یا قواعد بین المللی را زیرپا بگذارند.

 

سردار طلایی نیک پیشتر با عنوان اینکه امنیت خلیج فارس با هم کاری کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین می‌شود، گفت: ایران با استناد به قواعد بین المللی در خلیج فارس رفتار می‌کند و در مواردی که بیننده تجاوز به آب‌های سرزمینی بوده اخطار داده و در صورت لزوم متجاوزان را دستگیر کرده است. در مواردی که انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها دستگیر شدند، چون ما با استناد به قواعد بین المللی برخورد کردیم، آنان التماس می‌کردند که نیروهایشان آزاد شوند.

 

وی با اشاره به سخن سرلشکر باقری مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر اینکه اخطار حداقل واکنش دفاعی نیروهای مسلح است، عنوان کرد: اگر کسی بخواهد وارد حریم ما بشود باید بداند که حداقل واکنش ما اخطار و اخطار است.

 

معاون وزیر دفاع ادامه داد: با کشورهای همسایه توافقاتی نیز داریم؛ از نمونه اینکه با عمان توافقی را امضا کردیم.

 

سردار طلایی نیک خاطرنشان کرد: آمریکا اهداف نامشروعی را در خلیج فارس دنبال می‌کند و در جستجوی خروج از تنگنا است با اینحال ایران از حق قانونی خود در دفاع از مرزها سود میبرد و اجازه بروز تهدیدی را نمی‌دهد؛ این موضع سخت نظام جمهوری اسلامی ایران است که برآمده از قدرت نرم نظام است.

 

ایران از تلاشگران عرصه مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی است/ تحریم‌های آمریکا خلاف متن و روح برجام است

 

حتما بخوانید   وحدت و هوشمندی ملی در مقابل فتنه آفرینی‌های تازه دشمن از درس‌های فتنه 88 است

معاون وزیر دفاع در قسمت دیگری از این گفت‌وگوی ویژه خبری به بیان مبانی حقوقی توان موشکی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: کشور ما با استناد به عمق تهدیدات می بایست از قدرت بازدارندگی دارا باشد و با استناد به سطح منشا باید به تولید تسلیحات دفاعی بپردازیم. ما با اشراف اطلاعاتی که داریم به پایش تهدیدات در منطقه می‌پردازیم و با استناد به دکترین دفاعی و پردازش نظامی، تسلیحات می‌سازیم. عده ای از تهدیداتی که متوجه نظام جمهوری اسلامی ایران است، منشا فرامنطقه‌ای و خارجی دارد که باید متناسب با آن‌ها نیز تسلیحات داشته باشیم که بهترین گزینه موشک است و ما موشک را با اتکا به توان کارشناسان داخلی کشورمان به دست آورده‌ایم.

 

وی اضافه کرد: در خصوص موشک در جامعه جهانی نگرانی‌هایی می باشد و آن این است که موشک به کلاهک‌های هسته‌ای که سلاح‌های کشتار جمعی قلمداد می‌شوند، نباید تجهیز باشند. پیرامون این مسئله ضروری است بگوییم که ما با استناد به مبانی دینی‌مان و فتوای رهبر معظم انقلاب هرگز در جستجوی تولید سلاح‌های هسته‌ای نیستیم و به علاوه از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران از تلاشگران عرصه مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی است و در این راستا تعهد نیز داده است.

 

سردار طلایی نیک پیشتر با تاکید مجدد بر اینکه قدرت موشکی ایران برای دستیابی به توان بازدارندگی است، گفت: قدرت موشکی ما باعث می‌شود که از تهدیدهایی که از بالقوه بودن امکان مبدل به بالفعل شدن دارد، جلوگیری کند و قدرت موشکی یکی از ابعاد قدرت دفاعی کشور است.

 

ایشان در جواب به این پرسش که آیا در برجام به مسئله فعالیت‌های موشکی ایران اشاره شده است یا نه، اظهار داشت: در برجام دیزاین کلاهک‌های هسته‌ای منع شده است که ما نیز هرگز در جستجوی تولید سلاح هسته‌ای نیستیم و در دکترین دفاعی ما جایگاهی ندارد؛ با اینحال آمریکایی‌ها با مطرح کردن این ادعا که ایران با اعمال موشکی خود در جستجوی تولید سلاح هسته‌ای است، در جستجوی جوسازی علیه ایران است.

 

معاون حقوقی وزیر دفاع گفت: تحریم‌های دفاعی که متوجه نیروهای مسلح و ملت کشورمان است، بر خلاف روح و متن برجام است؛ و امروز شاهدیم که آمریکا چون به تعهدات خود در قبال برجام رفتار نمی‌کند با ادعای بازرسی از مراکز نظامی ایران در جستجوی فرافکنی است.

 

 پیمان خرید اس ۳۰۰ به طرز دقیق اجرا شد/ به دلیل تحریم عده ای از پول‌ها به داخل بازنگشته است

 

سردار طلایی نیک در قسمت دیگری از صحبت‌های خود با تشکر از مجلس در خدمات رسانی از بخش دفاعی کشور و فراکسیون دفاع و اقتدار ملی که برای بار نخست در مجلس تشکیل شده است، گفت: این رفتار مطمئنا پشتوانه‌ای برای نیروهای مسلح خواهد بود.

 

ایشان در خصوص خریدهای تسلیحاتی نیز بیان داشت: در ۴ سال واپسین بیش از ۸۰ پیمان نظامی و دفاعی با نظارت حقوقی منعقد شده است و در سال واپسین هیچ قراردادی نداشته‌ایم که منجر به دعاوی شده باشد که دلیل آن رعایت اصول و دقت نظر بوده است. تلاش داریم از تجربه و ظرفیت حقوقی خود در انعقاد قراردادها سود‌ بگیریم.

 

معاون وزیر دفاع در خصوص خرید سامانه پدافندی اس ۳۰۰ اظهار داشت: استحکام و رعایت مسائل حقوقی نظام جمهوری اسلامی ایران منجر به این شد که این سامانه به ایران تحویل داده شود و پیمان به طرز دقیق اجرایی شود و از اعتبار حقوقی نیز دارا باشد.

 

سردار طلایی نیک پیرامون دعاوی حقوقی نیروهای مسلح گفت: قبل از انقلاب اسلامی به دلیل رویکردی که در کشور وجود داشت، قراردادهای بسیاری مخصوصا با آمریکا منعقد شد و در ۵-۶ روز قبل از پیروزی انقلاب و در دولت موقت بختیار، موافقت‌نامه‌ای بین وزارت جنگ ایران و آمریکا به امضا رسید که به باعث آن عده ای از قراردادها فسخ شد که بخشی مرتبط به مستشاران و عده ای مرتبط به خریدهای تسلیحاتی بود.

حتما بخوانید   سرلشکر رضایی با سه نشان «فتح یک»

 

وی اضافه کرد: مستشاران نظامی آمریکا که به طرز گسترده در کشور حضور داشتند با پیروزی انقلاب اسلامی از کشور ما خارج شدند و قراردادهای تسلیحاتی نیز که از سری ۲۲۰۰ پیمان بین ایران و آمریکا باطل شد، پول‌هایش به وسیله آمریکا بلوکه شد که در سال‌های قبلی موفق شدیم یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار از پول‌های‌مان را که با احتساب سود بود دریافت کنیم. از این مقدار، ۴۰۰ میلیون دلار اصل پول و الباقی سود آن بود.

 

معاون وزیر دفاع تصریح کرد: از سری ۱۱۲۶ پیمان نظامی، بر سر بخشی از آن دعوای حقوقی داریم که در لاهه مطرح شده و در فرصت رسیدگی است. نشست مقدماتی اسفند ماه سال قبلی برگزار شد و از انتهای امسال نیز به ۴ پرونده ایران رسیدگی خواهد شد که با این وجود روند رسیدگی به آن طولانی خواهد بود. این پرونده‌ها مرتبط به قبل از انقلاب اسلامی هستند و ما در جستجوی استیفای حقوق ملت ایران هستیم که پیرامون عده ای از پرونده‌هایی که مرتبط به قبل از انقلاب است به حکم نیز رسیده‌ایم و حکم نیز اجرا شده با اینحال به دلیل تحریم، پول آن به کشور بازنگشته است.

 

وی عنوان کرد: دو دعوای حقوقی با طرف‌هایی داشتیم که حکم صادر شده است و در حال مذاکره هستیم؛ با این وجود نیاز به انجام اقداماتی است. این را هم ضروری است بگوییم که پول با استناد به مصوبه مجلس در دست به بانک مرکزی و خزانه کشور است و مرتبط به نیروهای مسلح نیست.

 

سردار طلایی نیک گفت: به بخشی از ۱۱۲۶ پیمان نظامی مورد اختلاف رسیدگی شده است که از این تعداد خواسته ابتدایی ما بیش از ۳ میلیارد دلار است که با این وجود در حال پردازش دقیق هستند.

 

عضویت ایران در ۷ معاهده دفاعی در دستور اقدام است

 

معاون وزیر دفاع در قسمت دیگری از این برنامه تلویزیونی در خصوص معاهدات دفاعی گفت: معاهدات دفاعی با کشور مخصوصی نیست و بستگی به عضو شدن دارد. پیرامون عضو شدن در معاهدات نظامی و دفاعی، به جمع بندی برای عضویت در ۷ معاهده رسیده‌ایم که بعد از سیر مراحل خود در وزارت امور خارجه، باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد. به علاوه از طرف دیگر ۲۰ معاهده دفاعی نیز در حال پایش حقوقی است.

 

مطالب مطرح شده طلایی نیک در باب عده ای از زمین‌های نیروهای مسلح که معارض دارد 

 

وی به علاوه از طرف دیگر در خصوص عده ای از زمین‌های نیروهای مسلح که معارض دارد، گفت: بخش عمده‌ای از این زمین‌ها، پادگان و یا تاسیسات نظامی هستند. قبل از انقلاب اسلامی که این زمین‌ها برای نیروهای مسلح مقرر کرده شده است، لم یزرع بوده و مستندسازی برای آن نیز صورت نگرفته است. بعد از انقلاب به دلیل اینکه احساس نیاز نمی‌شد، روند مستندسازی کند بوده است. با این وجود مواردی که معارض دارد، کم است که همان تعداد را نیز در حال بررسی هستیم.

 

سردار طلایی نیک پیشتر به دو پرونده پیرامون این مسئله اشاره نمود و گفت: در پرونده‌ای که مرتبط به اطراف تهران است، معلوم شد زمین صاحب شخصی داشته است که قبل از انقلاب بدون رعایت حقوق مردم زمین به دولت و نیروهای مسلح واگذار شده است. اکنون برنامه ریزی شده است بخش زیادی را تحویل بدهیم و بخشی نیز به دلیل اینکه تاسیساتی داریم، تهیه کنیم. به علاوه از طرف دیگر در پرونده دیگری که مرتبط به مهرآباد در غرب تهران است، دو نفر بعد از سی و چند سال ادعای مالکیت کردند که معلوم شد این مردم که در خارج از کشور حضور دارند، در ابتدای پیروزی انقلاب به جعل سند پرداختند که مورد برخورد قرار دریافت کردند. این نکته را باید عرض کنم عده ای سودجوها و زمین‌خوارها در جستجوی تصاحب زمین‌ها هستند که قوه قضائیه با این موارد برخورد خواهد نمود.

حتما بخوانید   انجام پروازهای جاسوسی به وسیله دشمنان بر فراز خلیج فارس/ لزوم آمادگی مدیران کشور در مقابل عملیات روانی دشمن

 

تقاضای آمریکایی‌ها واقعا خنده‌دار است

 

حجت الاسلام ذوالنور نیز در این برنامه عنوان کرد: بر دریاها و آبراه‌های دنیا قوانینی حاکم است. به علاوه از طرف دیگر ما مرزهای متفاوتی داریم که بر هر یک قوانینی وضع است. فاصله ساحلی هر کشور که فاصله سیاسی نیز شهرت دارد، فاصله ۱۲ مایلی از ساحل است.

 

وی ادامه داد: جزایر تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی و تنگه هرمز از نقاط استراتژیک جهان هستند که در دست ایران قرار دارد. آمریکایی‌ها که در خلیج فارس حضور دارند، پیرامون ناوهایشان تقاضایی را مطرح کردند که باید با آن‌ها هماهنگ باشیم؛ در ابتدا اینکه این‌ها حق ورود به آب‌های سرزمینی ما را ندارند و پیرامون آب‌های آزاد نیز باید عنوان کرد که ما درمقایسه با آنان‌های صاحب حق بیشتری هستیم چرا که منطقه ماست، پس این سخن سرلشکر باقری که تقاضای آنان خنده‌دار است، بسیار دقیق و به‌جاست و واقعا تقاضای آمریکایی‌ها خنده‌دار است.

 

مدیرعامل فراکسیون دفاع و اقتدار ملی عنوان کرد: امروز مسائل حقوقی با اسم ابزار در دست قدرت‌های بزرگ برای اهداف سلطه جویانه قرار گرفته است با اینحال ما به برکت دفاع مقدس و مجاهدت‌های نیروهای مسلح نیز توانسته‌ایم از این ابزار برای دفاع خود سود ببریم و در بسیاری از موارد دشمنان نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند و در بسیاری از پرونده‌ها ما برنده بوده‌ایم.

 

وی بیان داشت: حقوق دفاعی کشور ما بر مبنای حقوق اسلامی و تجلی قانون بنیادی است که تکمیل آن تدابیر با این وجود فقیه است و چون نیروهای مسلح تحت امر رهبری فعالیت می‌کنند، راه دشمنان را مسدود کرده‌اند.

 

حقی به دیگران برای بازدید از مراکز نظامی داده نشده است

 

حجت الاسلام ذوالنور پیرامون بحث بازرسی از تاسیسات نظامی نیز بیان داشت: آمریکایی‌ها با برنامه این بهانه در جستجوی جاسوسی از مراکز نظامی کشورمان هستند. این مسئله در برجام نیامده است و چنین حقی به دیگران مخصوصا به آمریکا داده نشده است که از مراکز نظامی ما بازدید کنند.

 

وی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی در طرف دیگر این درخواست محکم ایستاده است و هر برنامه لازمی را برای جلوگیری از آمریکا به تصویب می‌رساند. بحث دفاع و نیروهای مسلح برای مجلس از ارزش بالایی دارا است که نشان این مساله نیز رای اعتماد بالای نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی دفاع بود و اینکه برنامه جلوگیری از اعمال ماجراجویانه آمریکا نیز بدون رای مخالف به تصویب رسید.

 

مدیرعامل فراکسیون دفاع و اقتدار ملی نیز گفت: در مجلس قبل ۲۶ برنامه در باب نیروهای مسلح به تصویب رسید که در مجلس حال حاضر نیز تا الان ۷ برنامه، قانونی شده است. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در هر جا که ضروری باشد برای دفاع و خدمات رسانی از نیروهای مسلح وارد رفتار خواهد شد.

امیدواریم نوشته “استرداد یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار پول ایران از آمریکا/ ۴ پرونده حقوقی ایران در دادگاه لاهه در فرصت بررسی است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران