اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، ساعت ۲۰:۳۰ روز هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰، طی یک بمب‌گذاری۷۳  تن دربردارنده ۲۷ نماینده مجلس، ۴ وزیر و ۱۲ معاون وزیر به شهادت رسیدند که در راس آن‌ها «سیدمحمدحسینی بهشتی» بود. ۳۷ سال از این واقعه می‌گذرد و شهید بهشتی بازهم شخصیت مغفول مانده‌ای است که نیاز به تبیین دارد.

یادمان شهدای هفتم تیر سری سرچشمه انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۱ در محل انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به سود‌برداری رسید.

هدف این سری حفظ فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، انتقال ارزش‌های والای انقلاب، تبیین تاریخ انقلاب اسلامی، سیره شهدا، واکاوی فاجعه تروریستی هفتم تیر سال ۱۳۶۰ و نیز معرفی چهره نفاق با اسم ابزار دست استکبار جهانی و بیان حقانیت و مظلومیت جمهوری اسلامی ایران و برنامه گفتمان انقلاب اسلامی از دیگر اهداف سری فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی است.

مرحوم حاج احمد قدیریان با همتی پیشرو و با هم کاری شهرداری تهران کار احداث این سری را انجام داد و سپس به سازمان آگهی اسلامی واگذار شد.

خبرنگار دفاع پرس به مناسبت هفتم تیرماه و سالروز این واقعه، با «سعید گلشناس» مدیرعامل سری سرچشمه انقلاب اسلامی به گفت‌وگو پرداخت که پیشتر می‌خوانید:

دفاع پرس: شما ماموریت مهمی را در سری سرچشمه برعهده گرفته‎‌اید، قدری از تاریخچه فعالیت‌هایتان بفرمایید که چقدر با ماموریت این سری همخوانی دارد.

افتخار ما این است که کارمان را از سال ۸۴ در عرصه شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در راهیان نور شروع کردیم. ستاد مرکزی راهیان نور، موسسه طلایه‌داران نور، مرکز رابطه فرهنگی عماد و مجله امتداد قم از نمونه فعالیت‌های فرهنگی ما بود تا اینکه سال ۸۹ و با اینکه معتقد بودم باید در عرصه فرهنگ باید نگاه چند بعدی داشت چند عرصه تخصصی را در عرصه مدیریت دنبال کردم.

مدت کوتاهی را نیز در عرصه مدیریت فرهنگی ورزش فعالیت کردم که در لحظه آقای رویانیان با تیم پرسپولیس هم کاری کردم. و اتفاقاً تجارب خوبی بود که نگاه چند بعدی من درمقایسه با مسئله فرهنگ را تکمیل کرد چرا که متوجه ‌شدم در عرصه ورزش چقدر بسترهای مناسبی برای کار فرهنگی می باشد. گاهاً ما فکر می‌کردیم کارهای فرهنگی مرتبط با دفاع مقدس حیطه محدودی دارد همزمان با اینکه خیلی قشنگ است کار فرهنگی مرتبط با دفاع مقدس را در حیطه ورزش انجام داد.

سال ۱۳۹۲ بنده به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آمدم و یک سال در فرهنگسرای خاوران سرگرم شدم و سپس حکم معاونت برنامه ریزی سازمان را نیز دریافت کردم و از ابتدای سال ۱۳۹۴ در این نوشته ماندم و تا انتهای بهمن ماه ۹۶ خدمت کردم و بالاخره از فرودین ماه ۹۷ در سری سرچشمه به بستر مورد توجه خودمان برگشتم. چون این جمله رهبر معظم انقلاب که «زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست» آویزه گوشم بود و علاقه مندم هر کاری می‌کنم بهترین‌ها باشد با اینحال نه با نگاه اشرافی‌گری حتی با نگاه مورد پسند و رضایت بودن.

در جریان مرگ نیز بهترین نمونه مرگ، شهادت است. چیزی که اگر خداوند این توفیق را بدهد شهادت یک درجه است که انسان به درجه‌ای می‌رسد همزمان با اینکه امکان دارد صرفاً انسان شهید نشود با اینحال به درجاتی برسد. با شرایطی که می‌بینیم خیلی‌ها را شهید زنده خطاب می‌کنند.

شهادتی که ما از دفاع مقدس در ذهنمان بود تا شهادتی که در بین مدافعین حرم اتفاق افتاد تا شهادتی که افرادی مانند سردار حسین همدانی داشتند همه شامل این درجات هستند. من به طرز مستقیم با شهید احمد کاظمی هم کاری داشتم. در نیروی هوایی سپاه سرباز بودم که از همان لحظه وقتی ایشان را می‌دیدیم در بین بچه‌های سرباز ایشان را شهید زنده خطاب می‌کردیم.

حتما بخوانید   تقدیر سردار کارگر از مدیران استانی رسانه ملی

خودشً تنها تمام صبح‌گاه مشترک‌هایی که با حضور ایشان بود را کمپانی می‌کردم. بلاخره ایشان نور بالا می‌زد؛ نمونه منش و رفتارشان واضح بود. از اینرو به نظرم شهادت یک درجه است و امکان دارد صرفاً در دنیا باشید با این وجود مهم رسیدن به این درجه است.

وقتی انسان به درجه بیننده رسید؛ خداوند توفیق داده است که آرزوی ما نیز هست. از اینرو در این فضا کار کردن مورد توجه و تجربه کاری بنده نیز بوده است چرا که در دوران تحصیل نیز در مدارس بیننده تحصیل کرده‌ام و به این مباحث علقه مخصوصی دارم.

دفاع پرس: شما قبل از پذیرش مسوولیت این سری چقدر با فعالیت‌های قبلی سرچشمه آشنا بودید؟ برای ورود به این مسوولیت چه برنامه‌هایی معرفی کردید و چه برنامه‌ای دارید؟

من چون در عرصه فرهنگی فعالیت داشتم و قبلاً نیز بخاطر تولید این سری به وسیله شهرداری و ارتباطاتی که با حجت‌الاسلام زائری داشتم با این سری در عرصه‌های مختلف رابطه مستقیم داشتم. ایشان در عرصه‌های مختلف لطف داشت و مشورت‌هایی می‌گرفت و تا قبل از مسوولیتم حدود ۳۰ مرتبه به این محل آمده بودم ضمن اینکه عرصه فرهنگ، عرصه ناهمگونی نیست.

اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم

من برای سری سرچشمه یک برنامه ۲۵ صفحه‌ای تحت عنوان (۷۲+) معرفی کردم. چون سرچشمه محل شهادت ۷۲ شهید بود ما نیز گفتیم ما را نیز اضافه به این شهدا کنید چون باور دارم هر کسی در این سری کار می‌کند باید با این شهدا اضافه شود. برنامه ما سه فاز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشت. در فاز اول پیش‌بینی ساماندهی موقعیت اینجا به لحاظ نیروی انسانی انجام شد.

نمونه مدیریتی محیط فرهنگی من، مدلی شبیه به به مدیریت محیط جنگ است. معلومات شناسایی، پیش‌بینی عملیات، دیزاین عملیات و اصطلاحاتی که استفاده می‌کنیم همان است. زمین‌گیر در اصطلاح جنگ این‌گونه بوده که وقتی عملیات در حال انجام باشد در وقتی که عملیات لو برود یا درست پیش نرفته باشد با حریق دشمن نیروها نتوانند پیش‌روی کنند و کار قفل شود. دقیقاً در ابزار‌های فرهنگی نیز این اعمال انجام شده و جلوی اقدام سریعی که ابزار فرهنگی باید داشته باشند را گرفته است.

ما با یک تهاجمات فرهنگی وسیعی روبرو شده‌ایم که لازمه آن شناخت در این عرصه‌ها است. رهبر معظم انقلاب در این مسئله نمونه برتر است. ایشان یک روز فرمودند «تهاجم فرهنگی»، «شبیه به‌خون فرهنگی» و «رخنه فرهنگی»؛ این کلید واژه‌ها با یکدیگر فرق می‌کند یعنی کار پیچیده تر شده است و امروز صحبت از «نفوذ» است. نفوذ در سری‌ای است که کار در دست دارد چرا که نفوذ در بین مردم نیست، لذا این موضوع در بین مسوولین و مدیران اجرایی است. اگر ما شناخت دقیقی از موضوعات دشمن نداشته باشیم کار دشمن را انجام می‌دهیم.

بحث قرارگاه فرهنگی و انسجام به دفعات به وسیله رهبر معظم انقلاب توصیه شده است که در کمال تاسف خیلی از این موضوعات روی زمین مانده است و در قبلی نیز با همین دغدغه‌ها پیگیر موضوعات فرهنگی بودیم.

در برنامه‌ریزی‌های میان مدت و بلند مدت سعی کردیم در جهت ترویج فرهنگ شهادت به ویژه شهدای ۷۲ تن و به ویژه شخصیت شهید بهشتی که ممتاز و ویژه بوده است پیش ببریم.

پیرامون اعمال قبلی نیز باور داریم همه فعالیت‌های قبلی به وسیله مدیرانی در دست به این کشور صورت گرفته است، لذا همه به‌دنبال این هستند که بهترین کار را انجام دهند همزمان با اینکه اختلاف در نگاه‌ها و شیوه‌ها است. حجت‌الاسلام زائری در این سری در جهت برندسازی و ترویج موضوعات فرهنگی اعمال خوبی را انجام دادند با اینحال این سری مشکلات عدیده‌ای را به لحاظ ساختار، بحث سود، بودجه و خدمات رسانی داشته است. به عبارتی ایشان را خسته کردند و سری به مدیریت تازه‌نفس احتیاج داشت.

اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم

از زحمات و تلاش‌های مدیریت قبل تشکر می‌کنم چون به تجربه معتقدم باید قدردان زحمات قبلی بود؛ نباید «خوش استقبال، بد بدرقه باشیم» که رسم نظام مدیریتی کشور شده است که اتفاق خوبی نیست. حتی باید تمام نقاط قوت مدیران قبل را ببینیم و قدردان آن‌ها باشیم، بلاخره آن‌ها نیز زحمت کشیدند و باید کارهای خوبشان را ادامه دهیم و کارهای اشتباه را اصلاح و از ظرفیت جوانان سود ببریم و در جستجوی بازدهی حداکثری باشیم.

حتما بخوانید   مشاركت هنرمندان 20 كشور در جشنواره بین‌المللی حقوق بشر آمریكایی

دفاع پرس: شهید بهشتی بازهم در مظلومیت‌اند همزمان با اینکه سری سرچشمه ماموریت مستقیم برای رفع مظلومیت این شهید را دارند؛ تا جایی که رهبر معظم انقلاب مستقیم چند سال قبلی مطالبه‌گری پیرامون شهید بهشتی را مطرح می‌کنند. قبول دارید تا اینجای کار سرچشمه کار جریان‌سازی پیرامون شهید بهشتی انجام نداده است، دلیل این مسئله چیست و آیا در پی جریان‌سازی هستید؟

بله؛ ما نیز باور داریم کار جریان‌سازی صورت نگرفته است و بازهم شهید بهشتی مظلوم است. یکی از یاران شهید بهشتی در خاطره‌ای گفتند به ایشان خطاب کردم. حاج آقا چرا شما از خودتان دفاع نمی‌کنید که تاملی کردند و گفتند «وقتی گمان می نمایم از خودم دفاع کنم یا وظایفم را درست به اجرا درآورم متوجه می‌شوم تنها می‌توانم یک کار را درست به اجرا درآورم. از اینرو تصمیم گرفتم وظایفم را به اجرا درآورم؛ ان‌شاءالله که خدا از ما دفاع خواهد نمود» ما نیز توکلمان به خدا و نگاهمان به دست شهدا است. روز اول به شهید بهشتی متوسل شدیم و از ایشان مدد گرفتیم؛ اگر خودشان بخواهند و کمک کنند به جریان مظلومیت‌شان انتهای می‌دهیم با اینحال زمانی هست مانند جریان شهدای گمنام متوجه می‌شویم اصلاً خواست شهدا گمنامی است.

هفتاد و دومین روز کاری من مصادف با شهادت شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر شد. ما در این مدت لحظه تلاش کردیم کارهای خوبی که از قبل شروع شده بود را به انتهای برسانیم. کتاب شهید بهشتی به چاپ رسید. آلبوم موسیقی و سرود پیرامون شهدای هفتم تیر، تولیدات فرهنگی و پوستر، ایجاد مرکز بهشتی شناسای، جمع‌آوری خاطرات مردمی از نمونه این فعالیت‌ها است.

با اینحال با استناد به دغدغه‌هایی که مطرح شده است و رهبر انقلاب فرمودند سرچشمه نقطه عطف انقلاب است کار وسیعی می باشد. بحث این است که روی شخصیت شهید بهشتی کار کنیم با اینحال آسیبی می باشد و اینکه در کمال تاسف عده ای از شهدا برچسب‌دار و گروهی و در دست به سازمان و فرقه‌ای به آن نگاه شده است همزمان با اینکه همه قادر اند پیرامون شهدا کار کنیم.

از روزی که به سرچشمه آمده‌ایم اسناد فراوانی از سرچشمه وجود داشته که در دست مرحوم قدیریان بوده با اینحال از روزی که مسوولیت پذیرفتم هنوز یک برگه از آن‌ها را دریافت نکرده‌ایم. از جهت دیگر سعی در ایجاد رابطه گرفتن با فرزندان شهید بهشتی هستیم. ما با جریانی روبرو هستیم علی‌رغم اینکه جامعه اعتقاد دارد پیرامون شهید بهشتی کم کاری شده با اینحال هر طیفی اعتقاد دارد برای شهید بهشتی در حال کار است! و من اتفاقاً به این آسیب رسیدیم که چون همراهی و انسجام وجود نداشته چنین کم‌کاری حس می‌شود چراکه کار جزیره‌ای انجام می‌شود.

اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم

ما تکمیل‌ایم این فعالیت‌های جزیره‌ای را تمام کنیم و کتابی که پخش شد با استناد به اسناد و با هم کاری با فرزندان شهید و از جهت دیگر با تعاملاتی که با عرصه‌های مختلف داشتیم منجر شد تا قوه قضاییه نیز هم کاری کند. این هم کاری نشان می‌دهد انسجام شکل گرفته است همزمان با اینکه واقعاً نباید گروهی و جزیره‌ای کار کنیم. ما سعی می‌کنیم یک روایت تاریخی از شهید بهشتی داشته باشیم و در این مسیر به سوی همه دست هم کاری می‌دهیم.

ما اعمال خوبی را تحت عنوان گفتمان انقلاب اسلامی، ترویج افکار شهید بهشتی و شهدای ۷۲ تن انجام دادیم. از ظرفیت پیغام ابراهیمی‌‌پور در عرصه کارگردانی و برنامه‌سازی استفاده کردیم و به تهیه کنندگی سری سرچشمه سری مستندهای ۲۵ دقیقه‌ای را تکمیل کردیم که از سه‌شنبه در هفته جاری پخش خواهد شد که امیداریم بتوانیم این برنامه را با اسم یک برنامه در طول سال ادامه دهیم.

حتما بخوانید   هنوز کسی بچه‌های جهادسازندگی را نشناخته است

فاجعه هفتم تیر بخاطر حضور ۴ وزیر، ۱۲ معاون وزیر و ۲۷ نماینده مجلس بی‌بدیل بوده که به دست منافقین ترور می‌شوند. بعد از این ترور جریان انقلاب پُرقدرت‌تر ادامه می یابد. این انقلاب با خون شهدا آبیاری شده و ما نیز در این عرصه با نگاه مطالبه‌گری مستندی را تدارک دیده‌ایم که بلاخره چند نماینده مجلسی که امروز در بهارستان حضور دارند به این محل آمده‌اند؟ آیا در جهت ترویج این قصه اقدامی کرده‌اند؟ در این محل با اسم یک مکان مقدس باید در جهت آگاه‌سازی اقدام کنیم و هر توریستی را که به ایران می‌آید به ایشان نشان دهیم که به چه نحو آمریکا به ما برچسب می‌زند همزمان با اینکه مسوولین ما را ترور کرده است.

امروز باید در جهت ترویج جهانی یادمان شهدای هفتم تیر قدم برداریم و با اسم یک محل ترور، تاریخچه سرچشمه را عنوان کنیم. ما واقعاً برای این اهداف دست طلب و نیاز دراز می‌‎کنیم تا سری‌های مختلف، قوه مقننه، قوه قضاییه کمک کنند تا بتوانیم در جهت اقداماتی که باید تا به امروز صورت می‌گرفت با اینحال سرعت کمی داشته، قدم برداریم.

دفاع مقدس: یکی از مشکلات قبلی در بحث رفع مظلومیت از شهید بهشتی، تعدد مراکز مرتبط با ایشان بوده است. آیا اقدامی برای هم‌پوشانی این مراکز صورت گرفته است؟ پیرامون شهید مطهری سیر مطالعاتی می باشد همزمان با اینکه پیرامون کارهای شهید بهشتی مشکلاتی می باشد، این مسائل چقدر شما را به هم پوشانی ترغیب می‌کند؟

در این عرصه اقداماتی شده با اینحال مشکلاتی بازهم می باشد همزمان با اینکه ما امروز خودمان را پیش‌خدمت شهید بهشتی می‌دانیم و تکمیل هستیم پادویی کنیم. و اگر احساس کنیم هرجایی می‌تواند به ما کمک کند، خواهش و تمنا خواهیم کرد و ما نیز پای کار هستیم. در این عرصه نیز با خانه موزه شهید بهشتی، فرزندان ایشان و مقبره شهدا و یادمان و کارهای مرتبط با مولفین هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم.

اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم

در بحث کارهای شهید بهشتی نیز اقداماتی در حال شکل گیری است که امیدواریم بخش‌های دیگری که فعالیتی انجام داده‌اند هم کاری کنند تا بتوانیم یک انسجام خوبی را شکل دهیم که بتوانیم از مظلومیت‌های شهید بهشتی کم کنیم و افکار ایشان را در بین جوانان و نوجوانان ترویج دهیم.

دفاع پرس: در بحث شبکه توزیع مشکلات عدیده‌ای می باشد. شما در این حیطه برای توزیع تولیدات ساخته شده مرتبط با شهید بهشتی چه خواهید کرد؟

ما ۲ فراخوان با نگاه توزیع انجام داده‌ایم. چون بخش عمده‌ای از مشکلات فرهنگی ما مرتبط به توزیع است سیاست ما این است که ۷۰ درصد توانمان را در عرصه توزیع داشته باشیم و تنها ۳۰ درصد در قسمت تولید کار کنیم. امروز کالاهای خوبی را در قبلی تولید کرده‌ایم که با ۲ یا ۳ هزار تیراژ به دست کسی نرسیده است. امروز ما سخت تجدید بازیابی کارهای و شناسایی کارهای و توزیع داریم. در این بخش با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توافقات خوبی را داشتیم و سعی کردیم کتابخانه تخصصی شهدای هفتم تیر را ایجاد کنیم. کارهای مولفین را جمع‌آوری کردیم تا هر کسی بخواهد پیرامون شهید بهشتی منابعی داشته باشد به این کتابخانه رجوع کند.

با فراخوان‌هایی که انجام دادیم نهادهای مردم نهاد می‌تواند در این فراخوان کمپانی کند. در عرصه مردمی نیز فراخوانی را داشتیم تا خاطرات، تصویر ها و مستنداتی که پیرامون ایشان می باشد را جمع‌آوری کنیم. نوید می‌دهم اگر این فرخوان‌ها خوب پخش شود و هم کاری خوبی از جانب مردم ایجاد شود سال آتی بخشی از غربت موجود پیرامون شهید بهشتی را رفع کرده باشیم و با تعدد کارهای و کارهای تخصصی پیرامون شهدا مواجه باشیم.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “اعمال مدیریت جنگ در فرهنگ/ معرفی عده ای از شهدا فرقه‌ای و برچسب‌دار بوده/ به مظلومیت «بهشتی» انتهای می‌دهیم” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۰, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران