افزایش اعتبار «سینما حقیقت» در قسمت بین‌المللی/ از هیات داوران مستقل در جشنواره «سینما حقیقت» دعوت شده است

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “افزایش اعتبار «سینما حقیقت» در قسمت بین‌المللی/ از هیات داوران مستقل در جشنواره «سینما حقیقت» دعوت شده است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، «مرتضی رزاق‌کریمی مرتضی رزاق‌کریمی مشاور محشر و سرپرست معاونت فرهنگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. وی از مدیران برگزار کننده یازدهمین دوره جشنواره «سینما حقیقت» است که پیرامون تفاوت و برنامه‌های نهایی این جشنواره توضیحاتی معرفی داده است که پیشتر می‌خوانید.

دفاع پرس: سوالی که راجع به جریان‌سازی سینما حقیقت مطرح می‌شود این است که به چه نحو سینما حقیقت به این قسمت کار رسیده که هم در سطح ملی ‌ هم سطح بین‌المللی حاوی اعتبار شده است؟

 

هر جشنواره‌ای اگر سیاست راهبردی نداشته باشد، افزایش نخواهد داشت. «سینما حقیقت» از همان بدو پایه‌گذاری افق روشنی را در نظر داشته است. ضمن اینکه سینمای مستند ایران پشتوانه این جشنواره است. با این وجود نقش دبیر و مدیریت درست در اعتباربخشی این جشنواره مهم است و انتخاب مدیران جشنواره، هیات انتخاب، هیات داوران، مکان اجرا جشنواره و … نقش تعیین کننده‌ای در اعتبار یک جشنواره دارد.

 

بعد از این موارد نوع آثاری که در این جشنواره اکران می‌شود هم نقش بسزایی در افزایش کیفی جشنواره دارد. در سینمای مستند ما از سه دهه پیش جریان تازه ای با فیلم «روایت فتح» شکل گرفت. این مستند رابطه خوبی با مخاطب برقرار کرد و مستندسازان به این نتیجه رسیدند که می‌شود با فیلم مستند به موضوعات روزی که مردم با آن درگیر هستند، پرداخت. با این وجود قبل از انقلاب از این دست کارهای هم داشتیم با اینحال به آن شکل جریان ساز نبودند چون تعدادشان زیاد نبود.

 

در دهه ۷۰، تولید این گونه کارهای افزایش پیدا کرد. سینما حقیقت به پشتوانه این کارهای شکل گرفت. چرا که شدیدا احساس نیاز می‌شد برای برپایی جشنواره‌ای مستقل در خصوص فیلم مستند. با این وجود جشنواره مستند «کیش» به وسیله کامران شیردل برگزار می‌شد با اینحال پاسخگوی همه نیازهای جشنواره مستند نبود.

حتما بخوانید   کتاب «لاله‌های گلستان» خیلی زود معرفی می‌شود

 

به وسیله انجمن‌های صنفی فیلم مستند مانند کارگردان‌ها، تهیه کننده‌ها و … از مدیریت وقت خانه سینما، زنده‌یاد «سیف‌الله داد» درخواست اجرا جشنواره ملی و بین‌المللی داشتیم و باور ما این بود که به پشتوانه کارهای مستندی که می باشد می‌توان چنین جشنواره‌ای را تاسیس و در سطح جهان مطرح کرد. در لحظه آقای «آفریده» نیز، وی توجه جدی به کارهای مستند و تولیدکنند‌گان این عرصه داشت. با همدلی و هم‌فکری با بدنه سینمای مستند و نخبگان این عرصه «سینما حقیقت» به این قسمت کار رسید.

 

دفاع پرس: لطفا شرح دهید که جشنواره «سینما حقیقت» در دوره یازدهم به چه مرحله‌ای رسیده و چه برنامه‌هایی را تدارک دیده است؟

 

خوش‌بختانه جشنواره «سینما حقیقت» مسیر رو به رشدی را تا به این لحظه طی کرده است. در دوره یازدهم حدود  ۸۰۰ فیلم در قسمت ملی به جشنواره رسیده است که ادامه جریان‌ سازی این جشنواره است. جالب است که سهم بخش خصوصی بسیار بیشتر از بخش دولتی است. بیش از ۴ هزار اثر مستند خارجی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که درمقایسه با سال قبل ۱۰۰۰ اثر گسترش داشت.

 

این نمایش دهنده افزایش جشنواره «سینما حقیقت» است که هم افزایش کمی و هم افزایش کیفی را بیننده هستیم. دلیل این موفقیت هم امکان اکران این کارهای است که تکرار شده و مستندسازها فیدبک های مثبتی از مخاطبان دریافت می‌کرد. مسلما افزایش مقداری به تبع آن افزایش کیفی را هم در جستجوی خواهد داشت. استقبال کارهای مستند بلند و بازخورد مثبت آن باعث شده که مستندساز برای کار بعدی خود با جدیت و یک پشتوانه فکری عمیق‌تری کار بعدی را شروع کند.

 

نمی‌خواهم مطلق صحبت کنم با اینحال نسبت کارهای خوبی که به سینما حقیقت رسیده به کارهای ضعیف بسیار بیشتر است. به نظر من کار برای هیات داوران سخت خواهد بود. چون مستندهای بلند از تنوع در مسئله و ژانر دارا هستند. همان‌طور که اشاره شد در قسمت بین‌الملل نیز کارهای با ارزشی در دوره یازدهم جشنواره اکران خواهد شد.

حتما بخوانید   «فتنه» کارزاری به روایت تاریخ

 

افزایش تعداد کارهای خارجی که به «سینما حقیقت» ارسال شده نمایش دهنده اعتبار این «سینما حقیقت» در سطح بین‌المللی است و این که این جشنواره مشهور است. همین‌طور میهمانان جشنواره که شامل فیلم‌سازان، مدیران جشنواره‌ها و پخش کننده‌ها است.

 

دفاع پرس: در قسمت «جایزه شهید آوینی» چه برنامه‌هایی مقرر کرده شده است؟

 

«بخش شهید آوینی» هم از افزایش چشم‌گیری دارا است. به نظر من این بخش  باعث شگفتی این دوره جشنواره  «سینما حقیقت» است. آثاری که در این بخش اکران می‌شود توانایی بالایی دارا هستند.

 

این بخش به روش ملی برگزار خواهد شد. با این وجود یک دوره تجربه اجرا این بخش را به روش بین‌المللی داشتیم که چندان موفق نبود. جدای از این چون یک بخش بین‌المللی در جشنواره منظور شده اجرا بخش دیگری به روش بین‌المللی نیازی ندارد.

 

می‌توانم ادعا کنم که کارهای این بخش بسیار ارزشمندتر از بخش‌های دیگر جشنواره است. در این بخش ۲۰۰ فیلم ارسال شده که ۳۰ فیلم از این تعداد انتخاب شده و اکران خواهد شد.

 

دفاع پرس: آیا تولیدات مستند ایران در جشنواره ‌های بین‌المللی حضور داشته‌اند؟

 

کارهای مستند ایران توانایی بالقوه بسیاری برای حضور در جشنواره های خارجی دارند. به علاوه از طرف دیگر سینمای مستند ایران می‌تواند برای تولید مشترک هم حضور موثری داشته باشد. سرمایه‌های غنی فرهنگی ما این توانایی را دارد که در بازارهای جهانی وارد شود. ما باید سعی کنیم حضور هدف‌مند خود را گسترش دهیم.

 

در باب مارکت فیلم مستند «سینما حقیقت» باید بگویم که میهمان‌هایی دعوت شده که برای خرید و فروش کارهای مستند خواهند آمد. نکته مهم‌تر این است که در مارکت فیلم مستند کارگاه‌هایی به وسیله شبکه مستندسازی اروپا تشکیل شده و شیوه معرفی و فروش فرضیه و برنامه مستند را تدریس می‌کنند که نتایج خود را در همین دوره نشان خواهد داد. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که ما تولید مشترک در بحث مستند داریم.

حتما بخوانید   آلزایمر هم نتوانست مادری، فرزندان شهیدش را فراموش کند

 

دفاع پرس: جلسات نقد و بررسی کارهای جشنواره امسال به چه نحو برگزار خواهد شد؟

 

تغییراتی در شکل اجرا این جلسات داده شده است. «فیلم خبر» یکی از جلساتی است که برای هر اثر با حضور عوامل فیلم برگزار خواهد شد که شامل معرفی کارهای راه یافته به جشنواره است.

 

بحث دیگر نقد کارهای است که به روش مکتوب بعد از اکران هر فیلم پخش خواهد شد. این نقدها بعد از اکران هر فیلم پخش خواهد شد. این کارهای در حال بازبینی به وسیله منتقدینی است که از آنها دعوت کردیم.

 

دفاع پرس: ملاک انتخاب داروان به چه نحو بوده است چرا که در سال‌های پیش کمترین اشتباه را در نوع داروی بیننده بودیم؟

 

مرکز سینمای مستند و تجربی هم متولی امر تولید فیلم و هم متولی اجرا جشنواره «سینما حقیقت» است و در بیشتر مواقع سعی شده تا مستقل‌ترین مردم برای داروی انتخاب شوند. مردم خبره با دیدگاه و طیف‌های مختلف انتخاب شده است.

 

سعی کردیم خاستگاه و نسل‌های متفاوتی هم سود ببریم. به جرات می‌توانم بگویم که هیات داوران سینما حقیقت مستقل‌ترین هیات داوران است و دبیر جشنواره حتی در جلسات نتیجه گیری هم حضور نداشت و همزمان با اینکه در اغلب جشنواره‌ها دبیر جشنواره معمولا در جلسات جمع ‌بندی هیات داوران حضور می یابد.

 

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “افزایش اعتبار «سینما حقیقت» در قسمت بین‌المللی/ از هیات داوران مستقل در جشنواره «سینما حقیقت» دعوت شده است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آذر ۱۳, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران