اقداماتی فراتر از توان یک دولت/ عملیات‌های گسترده سپاه در عرصه محرومیت‌زدایی

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “اقداماتی فراتر از توان یک دولت/ عملیات‌های گسترده سپاه در عرصه محرومیت‌زدایی” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، قرارگاه «قرب کوثر» یکی از قرارگاه‌های فرعی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) سپاه و با ماموریت «محرومیت‌ زدایی» است. سپاه تلاش داشته تا همراه با تامین امنیت کشور، به آبادانی کشور نیز پرداخت کند. ضمن اینکه محرومیت زدایی در جاهای مختلف کشور مخصوصا در استان‌های مرزی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی، تقویت امنیت و تنومند شدن درخت امنیت پایدار خواهد شد؛ درختی که ثمره‌اش پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است. لذا گرچه دولت مسئول محرومیت زدایی در کشور می‌باشد با اینحال سپاه با استناد به احساس مسئولیت به این رفتار پرداخته است.

 

ممکن است بتوان گفت، شهید بروجردی اولین فرد در سپاه بود که این اندیشه را ترویج داد و شهید شوشتری، با کمک مردم عده ای از مناطقی که دچار محرومیت و عقب ماندگی شده بودند، این اندیشه را عملی کرد و فعالیت‌های محرومیت‌زدایی را بنا نهاد.

 

آبادانی در جاهای مرزی و حساس

 

به صحبت سردار حزنی فرمانده قرارگاه قرب کوثر و دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه، عمده‌ی فعالیت‌های این قرارگاه در جاهای دورافتاده مرزی و حساس انجام می‌شود. این فعالیت‌ها شامل چند بخش است که در قسمت عمرانی احداث مسکن برای مددجویان، جاده، پل‌های روستایی، مدرسه، کتابخانه، پارک، حمام، استخر ذخیره آب، نانوایی، غسالخانه، خدمات بهداشتی، خانه عالم، مسجد، نمازخانه، عرصه علمیه و مصلی، آبرسانی به روستاها و احداث و لایروبی قنوات روستایی را شامل می‌شود. قابل ذکر است که بیشتر فعالیت‌های قرارگاه قرب کوثر عمرانی است، فعالیت‌های غیر عمرانی نیز شامل کشاورزی، توزیع وسایل بهداشتی و آموزشی می‌شود. سردار حزنی آذر ماه سال قبلی طی یک نشست خبری مطرح کرد که تا اینجای کار ۳۴ هزار برنامه به وسیله این قرارگاه انجام شده است.

حتما بخوانید   لزوم خدمات رسانی از اعمال بسیج دانشجویی/ فعالیت 1300 گروه جهادی دانشجویی در کشور

 

سردار حزنی فرمانده قرارگاه قرب کوثر و دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه

 

قرارگاه برای اینکه اشتغالی موقت نیز برای ساکنان جاهای محروم بوجود بیاورد، انجام برنامه‌هایی که حاوی پیچیدگی‌های فنی نیستند را به مردم واگذار کرده است که با استناد به مطرح قرارگاه ۸۰ درصد برنامه‌ها با بکارگیری مردم بومی به نتیجا رسیده است.

 

به علاوه از طرف دیگر در سال قبلی با نظر فرمانده کل سپاه، ۶۰ درصد اعتبارات صرف اشتغال‌زایی شد که به طرز نمونه با هم کاری وزارت نیرو و کشاورزی در حاشیه مرزها، از زمین‌های بکر برای کشاورزی و دامداری استفاده و در شکل تعاونی به مرزنشینان تحویل داده شد.

 

ضمن اینکه قرارگاه قرب کوثر در هر منطقه‌ای که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برنامه‌ای داشته باشد، به مردم محروم آن منطقه خدمات معرفی می‌دهد.

 

اقداماتی فراتر از توان یک دولت/ عملیات‌های گسترده سپاه در عرصه محرومیت‌زدایی
یکی از کارگاه‌های اشتغال‌زایی بوجود آمده به وسیله سپاه

سپاه رقیب محرومیت

 

قرارگاه قرب کوثر در مناطقی اقدام به انجام فعالیت‌های محرومیت زدایی پرداخته است که پیمانکاری حاضر نیست سختی و دوردستی مسیر را به جان بخرد و در شرایط بد و حدودا ناامن فعالیت‌های عمرانی انجام بدهد و سپاه با استناد به تخمین زده دولت به انجام محرومیت‌زدایی در جاهای حساس و مرزی می‌پردازد و رقیب بخش خصوصی نیست؛ حتی رقیب محرومیت است.

 

قرارگاه برای اجرای این پروژ‌ها از خدمات رسانی‌های گروه‌های جهادی دانشجویان، دانش آموزان و طلاب و قابلیت ها بسیج، نیروهای زمینی، دریایی و هوافضا و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) سپاه سود می‌گیرد و تلاش شده است با هم کاری سپاه استان‌ها و یگان‌هایی که در جاهای مرزی مستقر هستند، فعالیت‌های محرومیت‌زدایی انجام شود.

حتما بخوانید   سپاه معرفی شهدا را از سطح ارگان‌ها و نهادها جلوتر بگذارد

 

سپاه همراه دولت و نهادها برای رفع محرومیت

 

سپاه فعالیت‌های محرومیت زدایی خود را با هماهنگی دولت و برای کمک به دولت در این راستا انجام می‌دهد چرا که اعتقاد دارد فقر و محرومیت زیبنده کشور نیست و باید کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران تقویت شود.

 

یکی از نهادهایی که سپاه ارتباطی تنگاتنگ با آنان برای رفع محرومیت و مخصوصا تولید مسکن مددجویی و تهیه جهیزیه نوعروسان دارد، کمیته امداد امام خمینی (ره) است. ذوالفقاری معاون پیشرفت هم کاری‌های مردمی کمیته امداد پیرامون این مسئله بیان داشته است: با همت سرلشکر باقری مدیرعامل ستاد کل نیروهای مسلح و آقای فتاح مدیرعامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، کارگروه‌هایی شکل گرفته تا هم کاری‌های بیشتری در عرصه‌های فرهنگی، آموزش، اشتغال،‌ مسکن و معیشت بین نیروهای مسلح و کمیته امداد انجام بگیرد. به علاوه از طرف دیگر برنامه ریزی شده است تفاهم‌نامه‌هایی پیرامون این مسئله به امضا برسد.

 

اقداماتی فراتر از توان یک دولت/ عملیات‌های گسترده سپاه در عرصه محرومیت‌زدایی
تولید شهرک مسکونی ویژه ایتام
 

 

کیفیت و استحکام در خدمات

 

فعالیت‌های عمرانی و غیر عمرانی قرارگاه قرب کوثر با تاکید بر استحکام در تولید و سازها، توجه به کیفیت به جای کمیت اقتصادی بودن برنامه‌ها و پرهیز از نگاه انتفاعی انجام می‌گیرد.

 

توجه به محرومیت زدایی و کیفیت خدمات معرفی شده طی سال‌های واپسین به یکی از اولویت‌های مهم سپاه پاسداران مبدل شده است به طوری که این امر به دفعات مورد تاکید سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه قرار گرفته است و خود فرماندهی قرارگاه محرومیت زدایی سپاه را بر عهده دارد.

 

اقداماتی فراتر از توان یک دولت/ عملیات‌های گسترده سپاه در عرصه محرومیت‌زدایی
مراسم افتتاح عده ای از برنامه‌های محرومیت‌زدایی سپاه که با حضور معتمدین سیستان و بلوچستان و با حضور سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه برگزار شد.

 

حتما بخوانید   باید جواب محکمی در عرصه «جنگ نرم» به دشمن بدهیم

قرارگاه قرب کوثر که از نیمه دوم سال ۸۷ شروع به تلاش نموده است تا اینجای کار موفق شده است با انجام بیش از ۳۵ هزار برنامه عمرانی و غیر عمرانی گامی بزرگی در راستای محرومیت‌زدایی بردارد. اقداماتی که این قرارگاه و قرارگاه محرومیت زدایی سپاه انجام داده، اقداماتی فراتر از توان یک دولت و با استناد به احساس مسئولیت این نهاد پیشرو بوده است.

 

انتهای پیغام/۲۱۱ 

امیدواریم نوشته “اقداماتی فراتر از توان یک دولت/ عملیات‌های گسترده سپاه در عرصه محرومیت‌زدایی” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۱, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران