امروز به حرکت بیشتر در عرصه نظریه‌پردازی در عرصه معارف قرآنی نياز داریم

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “امروز به حرکت بیشتر در عرصه نظریه‌پردازی در عرصه معارف قرآنی نياز داریم” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی قرآن کریم طی سخنانی شكل گيری انقلاب اسلامی را براساس قرآن دانست و اظهار داشت: جریان احیای تمدن اسلامی با قرآن شروع شد و جمهوری اسلامی افتخار دارد که ریشه‌هایش با استناد به قرآن است و این انقلاب با قرآن شروع شد. به علاوه از طرف دیگر افرادی که در پایه جمهوری اسلامی تأثیر‌گذار بودند کار را با باز‌خوانی معارف قرآنی شروع کردند و با همین نگاه حرکتی که در تاریخ ۴۰ ساله انقلاب رخ داده بر همین اساس است.

وی اسم کنفرانس نمايشگاه قرآن امسال را برآمده از تاریخ چهل‌ساله انقلاب دانست و گفت: اسم کنفرانس امسال هم با استناد به تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی و خدمات آن به قرآن است و سهم اتفاقات قرآنی در جمهوری اسلامی با قبل از آن قابل مقایسه نیست.

صالحی ادامه داد: در عرصه تولید اندیشه و کتاب در ۴۰ سال قبلی ۳۸ هزار عنوان کتاب چاپ شده که ۱۶ هزار مورد در محیط علوم قرآنی و ۹ هزار مورد در عرصه تفسیر قرآن بوده است. اگر  اين محاسبه را با قبل از انقلاب مقایسه کنیم این رقم غیر قابل مقایسه و تطبیق است. به علاوه از طرف دیگر در عرصه‌های دیگر هم این ارقام قابل مشاهده است. امروز چندین هزار مؤسسه قرآنی در کشور داریم که نشانه تکاپو‌های قرآنی در کشور است.

حتما بخوانید   حضور انجمن عکاسان دفاع مقدس در ششمین همایش «ده روز با عکاسان»

وی اجرا مسابقات قرآنی کشور را از دیگر اتفاقات خوب انقلاب اسلامی دانست و گفت: هر سال چند صد هزار نفر در مسابقات قرآن کمپانی می‌کنند، به علاوه از طرف دیگر مسابقات بین‌المللی قرآن اتفاق بزرگی است که فرصت رابطه جمهوری اسلامی را با محیط قرآنی در داخل و خارج کشور ایجاد می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در عرصه فعالیت‌های دیجیتالی بیننده فعالیت ۴۰۰ سایت قرآنی و ۵۰۰ نرم‌افزار قرآنی هستیم که معرفی خدمات قرآنی می‌کنند. به علاوه از طرف دیگر مساجد ما نسبتشان با قرآن وسعت یافته و برنامه تلاوت هر روزه و تفسیر هر روزه در ۶ هزار مسجد برگزار می‌شود.

صالحی به افزایش و پیشرفت ترجمه‌های قرآن اشاره نمود و گفت: ترجمه قرآن به زبان فارسی و دیگر زبان‌ها از کار‌های انجام شده در سال‌های انقلاب است و ترجمه‌های مختلف فرصتی ممکن کرده تا آن‌هایی که می‌خواهند به قرآن کریم رجوع کنند کارشان ساده تر باشد. به علاوه از طرف دیگر ترجمه قرآن به دیگر زبان‌ها هم فرصت‌سازی کرده که بتوان مفاهیم قرآن را در جهان گسترش داد.

وی فعالیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی را غیر قابل مقایسه با فعالیت‌های سده‌های قبل دانست و گفت: می‌توان ادعا کرد که حرکت‌های جامعه ایرانی در این چهل سال واپسین قابل مقایسه با دوران قبل هم نیست و حجم فعالیت‌های قرآنی در این چهل سال حجمی است انبوه و قابل توجه.

صالحی پیرامون کنفرانس قرآن گفت: یکی از اتفاقات قرآنی انقلاب اسلامی کنفرانس قرآن است که امروز از ربع قرن آن عبور کردیم و وارد بیست‌وششمین سال اجرا آن شدیم. این کنفرانس منحصر به تهران نیست و در کل کشور کنفرانس‌های قرآنی شروع می‌شوند و کنفرانس قرآن پهنه‌اش در کل ایران است. به علاوه از طرف دیگر کنفرانس قرآن به دلیل گستره تنوع موضوعی‌اش فرصت‌های فراوانی را برای بازدید‌کنندگان ایجاد می‌کند و کنفرانس از جهت مخاطب و مسئله به همه اقشار و سنین مرتبط می‌شود.

حتما بخوانید   تعویض پرچم مزار شهدای انقلاب اسلامی در گلزار شهدا

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش‌های قرآنی جمهوری اسلامی را گسترده، با اینحال ناکافی دانست و گفت: با این وجود این‌ها کافی نیست و باید اتفاقات خوب بیشتری رخ دهد. مردم ایران که پایین پرچم قرآن هستند تعهدات بیشتری در مقابل قرآن دارند. با این وجود کل تلاش‌های چهل ساله کارنامه‌ای درخشان است، با اینحال باید گام‌هایي را باز برداریم.

وی به ضرورت تلاش در عرصه نظریه‌پردازی‌های قرآنی اشاره نمود و گفت: امروز به حرکت بیشتر در عرصه نظریه پردازی در عرصه معارف قرآنی نياز داریم. شتاب ما در این عرصه کافی نیست و اگر می‌خواهیم تأثیر‌گذار باشیم باید عرصه‌های نظریه‌پردازی قرآنی پیشرفت بیشتری بیابد. علامه طباطبایی دو حرکت بزرگ داشت یکی در عرصه فلسفه و دیگری در عرصه تفسیر که این دو حرکت را با گفتگو در محیط عرصه شروع کرد. جریان نظریه‌پردازی قرآنی با سرعت رابطه لفظی با قرآن نیست و این می‌تواند برای جمهوری اسلامی مخاطره آمیز باشد.

صالحی ادامه داد: خوب است که ما در جریان تلاوت در جهان اسلام صدرنشین باشیم، با اینحال خوب است که نظریه‌ها و کتب ما در عرصه معارف قرآنی در جهان اسلام گسترش بیابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رابطه انسان با قرآن را حاوی سه سطح دانست و گفت: سطح اول رابطه ما با قرآن لفظی و سطح دوم رابطه با مفاهیم قرآن است که رابطه با ترجمه، تفسیر و معارف قرآن است که انسان با ذهن و عقلش رابطه برقرار می‌کند. با اینحال سطح رابطه سوم با قرآن سطح رابطه وجودی با قرآن است و در این سطح باید ببینیم قرآن و تلاوت آن بر ایمان ما چقدر می‌افزاید؟ آیا شنیدن و خواندن قرآن ایمان ما را گسترش می‌دهد؟ قرآن چقدر جوهره ایمان و یقین ما را گسترش می‌دهد و ما را به یقین نزدیک‌تر می‌کند.

حتما بخوانید   «با اجازه بزرگترها، بله!» به چاپ دوم رسید

وی توجه به هنر‌های قرآنی را از دیگر موضوعاتی دانست که باید به آن توجه کرد و گفت: هنر‌های قرآنی باید متناسب با هنر‌های موجود و اکتیو در جامعه باشد و در این عرصه باید سینما، هنر‌های آوایی، تجسمی و دیگر هنر‌ها به خدمت قرآن بیایند.

انتهای پیغام/

امیدواریم نوشته “امروز به حرکت بیشتر در عرصه نظریه‌پردازی در عرصه معارف قرآنی نياز داریم” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران