امنیت گردهمایی بزرگ اربعین حاصل خون شهداست

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “امنیت گردهمایی بزرگ اربعین حاصل خون شهداست” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: بهمراه عضو های کانون فرهنگی نائب‌الشهدا در مسیر راهپیمایی اربعین قدم می‌گذاریم و در این راه زائرانی را می‌بینیم عاشق، پر از شور و شعور و علاقه مند اثبات ارادت به سرور و سالار شهیدان، امام حسین علیه‌السلام. در قسمت ورودی موکب امام رضا‌ (ع) خانواده‌ یک روحانی به چشم می‌خورند؛ حجت‌الاسلام علی اکبر درخشنده دومین بار است که همراه با راهپیمایان اربعین مسیر کربلا را طی می‌کند. با ایشان هم‌کلام می‌شویم تا از اربعین و شهدا برای ما بگوید.

پیشتر ماحصل گفت‌وگوی خبرنگار باشگاه خبرنگاران دفاع پرس با حجت‌الاسلام درخشنده را می‌خوانید.

دفاع پرس:‌ امنیت مسیر پیاده‌روی را مدیون چه افرادی هستیم؟

 

امنیت مراسم راهپیمایی اربعین و هر عاملی که این هم‌دلی و اتحاد بین ملت‌ها و اقوام مختلف را بوجود آورده است، ناشی از توجه ویژه امام لحظه (عج) و خود حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است و یقینا بسترساز این تجمع میلیونی و بزرگ‌ترین تجمع دنیا «شهدا» هستند.

 

اینکه شهدا با بذل جان خود یاد و راه و امام حسین علیه السلام  را زنده و پویا نگه داشتند و گردهمایی بزرگ اربعین حاصل خون شهیدان و ایثارگری آنان است.

 

دفاع پرس: کانون فرهنگی نایب‌الشهدا در صدد معرفی هرچه بیشتر امر نیابت زائران برای شهداست؛ این درحالی است که عده‌ای اعتقاد دارند شهدا الزامی به این نیابت ندارند؛ نظر شما پیرامون این مثال چیست؟

 

حتما بخوانید   همایش سه ساله‌های حسینی در جوار شهدای گمنام تهرانسر+ تصویر

یقینا شهدا نیازی ندارند که ما از آن‌ها یاد کنیم؛ با اینحال ضروری است بدانیم که شهید با رفتار کردن به وظیفه خود موفق شد به مقام شهادت برسد؛ بنا بر این وظیفه ما نیز در قبال شهدا، زنده نگه‌داشتن یاد آن‌هاست و ما در این مسیر یاد شهدا را زنده و گرامی می‌داریم. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرموده‌اند «زنده نگه‌داشتن یاد شهید کمتر از شهادت نیست» یعنی به نحوی این کار را برابر با «جهاد» دانسته‌اند؛ لذا ما در این مسیر یا در هر لحظه و مکانی یاد شهیدان را زنده نگه می‌داریم. الگوسازی و الگوگیری از شهدا وظیفه ماست و نایب‌الزیاره شدن از جانب شهدا نیز عملی موثر است.

 

دفاع پرس: نظر شما پیرامون شهدای مدافع حرم چیست؟

 

شهدای مدافع حرم هم با استناد به گفته رهبر انقلاب خصوصیت‌هایی دارند که آن‌ها را از شهدای دفاع مقدس متمایز می‌کند؛ اینکه آن‌ها در غربت به شهادت رسیدند و برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) و به علاوه از طرف دیگر تامین امنیت کشور خود در کشوری دیگر جان باختند، ازجمله همین خصوصیت‌هاست. به علاوه از طرف دیگر شهدای مدافع حرم به نسبت شهدای دفاع مقدس برای نسل‌های حال حاضر ملموس‌تر هستند و می‌توان این شهیدان را بهتر به جوانان معرفی کرد.

 

دفاع پرس: آیا شهید مدافع حرمی هست که شما وی را الگوی خود قرار داده باشید؟ 

 

شهیدان نعمایی، قبادی و جنتی ازجمله شهدایی هستند که از ایشان الگو می‌گیرم. شهید مهدی نعمایی از فرماندهان موفق استان حماه در سوریه بود. به علاوه از طرف دیگر شهید علی‌رضا قبادی با اینکه تنها ۲۹ سال سن داشت همه دوستانش از وی با اسم فردی کارشناس و خستگی‌ناپذیر یاد می‌کردند.

حتما بخوانید   شهیدی که قرآن خبر شهادتش را تایید کرد

 

شهید حیدر جنتی (حاج حیدر) نیز فرمانده‌ای بود که عراقی‌ها و سوری‌ها ارادت مخصوصی به وی داشتند و در انتهای عمر شریفش یک تغییر بنیادی در تیپ زینبیون (رزمندگان پاکستانی مدافع حرم) ایجاد کرده بود.

 

از روحانیون نیز شهید سعید بیاضی که به توجه به جوانی، حاوی معرفت فراوانی بود. ایشان در سخنرانی آخرش در دفاع از ولایت سنگ تمام گذاشته بود. سعید روز یازدهم محرم به شهادت رسید.

دفاع پرس: موضع شما در مقابل افرادی که فرهنگ جهاد و شهادت را پایین پرسش می‌برند، چیست؟


قرآن می‌فرماید مومنین دائما در راه خدا جهاد می‌کنند (و الذین آمنو یقاتلون فی سبیل الله) و کافران دائما در حال نبرد در راه طاغوت هستند (و الذین کفروا یقاتلون فی سبیل الله)؛ لذا  اگر ما لحظه‌ای در مقابل مواضع چنین افرادی کوتاهی کنیم آن‌ها در اقدام خود گستاخ‌تر خواهند شد.

 

رهبر معظم انقلاب تعریفی از جهاد معرفی داده‌اند که بسیار جامع است؛ جهاد نه به معنای مقاتله و یا جنگ حتی جهاد به معنای تلاش حداکثری برای رفع معضلات حاکمیت الله در جهان؛ یعنی کسی که می‌خواهد جهاد کند و شامل حدیث شریف «ان الجهاد باب من البواب الجنه…» است که امیر المومنین علی (ع) آن را فرموده‌اند و می‌خواهد جزو اولیا الهی شود، باید بررسی کند در کدام عرصه می‌تواند حاکمیت الله را گسترش دهد و معضلات حاکمیت الله را هرچه که باشد، برطرف کند.

 

معضل اقتصادی و فقر می‌تواند دلیل بی‌دینی شود و لذا ضروری است این معضل را برطرف کنیم. جهاد اقتصادی، جهاد فرهنگی و کمک به رفتار درآمدن اقتصاد مقاومتی، می‌تواند به برپایی حکومتی الهی در دنیا کمک کند؛ بنا بر این همه مومنین و هرکسی که حس بندگی خدا را دارد، باید در این عرصه‌ها و در برطرف کردن معضلات اجرای حکم الهی تلاش حداکثری کنند. ان‌شاءالله خداوند همه ما را جزو مجاهدان حقیقی قرار دهد.

حتما بخوانید   کربلایی شدن به هزینه دل کندن از زینب و حسین

 

گفت‌وگو از زینب هاشمی

 

انتهای پیغام/

امیدواریم نوشته “امنیت گردهمایی بزرگ اربعین حاصل خون شهداست” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آبان ۱۹, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران