انتشار فصلنامه «نگین ایران» از سر گرفته شد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “انتشار فصلنامه «نگین ایران» از سر گرفته شد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، «یحیی نیازی» سردبیر فصلنامه نگین ایران با مطرح این خبر اظهار داشت: فصلنامه نگین ایران در لحظه حیات مرحوم دکتر حسین اردستانی مدیرمسئول و سردبیر فقید آن تا ۵۶ شماره پخش شد. این فصلنامه مورد اقبال فرماندهان و رزمندگان و بسیاری از پژوهشگران اکتیو در عرصه دفاع مقدس است. عمدتاً محتوای این فصلنامه غیر از مقالات متعددی که از پژوهشگران دریافت می‌کرد، از اسناد دست اول و موارد تازه که در مرکز اتفاق افتاده بود نیز استفاده می‌کرد و محتوای بسیار خوب و غنی را در دست مخاطب بخصوص پژوهشگران قرار می‌داد.

وی پیرامون تفاوت مدیریتی در این فصلنامه شرح داد: بعد از درگذشت مرحوم اردستانی که ششم فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ اتفاق افتاد، به دلیل جابه‌جایی‌های ساختاری که در مرکز بوجود آمد، یک سری تغییر و تفاوت در ساختار فصلنامه ایجاد شد که این تغییر و تفاوت مدتی وقفه در انتشار فصلنامه را ایجاد کرد، تا اینکه اواسط بهمن‌ماه سال ۹۶، ریاست مرکز اسناد و بررسی ها دفاع مقدس، اینجانب را به نوعی سردبیر تازه فصلنامه معرفی کرد و قرار شد با یک ساختار واضح کار انتشار فصلنامه از نوً به جریان بیفتد.

نیازی با مطرح این خبر که شماره‌های ۵۷ و ۵۸ فصلنامه تکمیل انتشار است، یادآور شد: این دو شماره ویژه انتقال تجارب فرماندهان دفاع مقدس به نسل تازه سپاه است. در فصلنامه شماره ۵۷ سردار سرلشکر محمدعلی (عزیز) جعفری فرمانده کل سپاه، سردار سرلشکر محسن رضایی و سردار سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی به‌اضافه چندین عدد از فرماندهان ارشد قرارگاه‌ها و یگان‌های رزم سپاه که در قرارگاه‌های انتقال تجارب در تهران و در خوزستان حضور داشتند مطالبی را که در این کارگاه‌های انتقال تجارب معرفی کردند، به وسیله پژوهشگران جوان مرکز تدوین، آپدیت و اینطور گفته میشود که شده و در برخی از موارد اگر نکاتی نیاز به شرح و تشریح داشته به‌صورت درج در پاورقی یا شرح در متن تکمیل شده و به علاوه از طرف دیگر تصویر، سند یا هر مدرکی که مرتبط به آن حادثه بوده است در محتوای فصلنامه جای گرفته شده و شماره ۵۷ تکمیل چاپ است.

حتما بخوانید   کاریکاتوری از زندگی و اسارت دیکتاتور روی صحنه نمایش

وی ادامه داد: شماره ۵۸ نیز در جستجوی شماره ۵۷ به مسئله انتقال تجارب می‌پردازد که در این شماره نیز با معرفی فرماندهان ارشد جنگ مانند امیر دریابان علی شمخانی، سردار صفوی و بخشی دیگری از فرماندهان یگان‌ها که در این کارگاه حضور داشتند. محتوایش تدوین‌شده و تکمیل معرفی است که هم‌اکنون در حال بازبینی نهایی و انجام اصلاحاتی که ضروری است. شماره ۵۸ فصلنامه نگین ایران در آینده ای زود به چاپخانه سپرده خواهد شد و لذا ما مطمئنا دو شماره ۵۷ و ۵۸ را در سال جاری خواهیم داشت.

نیازی خاطرنشان کرد: شماره ۵۹ فصلنامه نگین ایران ویژه روایت‌گری در مسئله کاروان‌های راهیان نور است. این شماره در مرحله تولید به سر میبرد. امیدوارم فصلنامه شماره ۵۹ را تا انتهای سال ۹۶ به چاپخانه برسانیم تا راویان و کاروان‌های راهیان نور که در اسفندماه و بخصوص دهه پایانی اسفند به اوج خودشان در جاهای نبرد می‌رسند، قادر باشند از این محتوا بهره ببرند.

وی با تأکید بر تداوم روند کار فصلنامه در دوره مدیریت تازه، گفت: در نتیجهً تیم‌های قبلی و بخصوص تیم مرحوم دکتر اردستانی با اشرافی که به سری دفاع مقدس و به علاوه از طرف دیگر به سری اسناد موجود در مرکز بررسی ها و بررسی ها جنگ داشتند و با شناختی که از فرماندهان داشتند، ساختار بسیار غنی و خوبی را برای فصلنامه دیده بودند، در نتیجه ما بر همین اساس حرکت خواهیم کرد با اینحال دامنه محتوا در مقایسه با قبل، گسترش پیدا خواهد نمود و ما در شماره‌های آتی تنها متوقف به هشت سال دفاع مقدس نخواهیم شد.

حتما بخوانید   تحول‌آفرینی ارزش‌های دفاع مقدس در حل مشکلات اجتماعی کشور

سردبیر فصلنامه نگین ایران اضافه کرد: یعنی ضمن اینکه در قسمت قابل‌توجهی از فصلنامه موضوعات دفاع مقدس را بررسی خواهیم کرد، با اینحال در کنارش به موضوعات اجتماعی و فرهنگی جنگ و به دستاوردهای جنگ در عرصه‌های مدیریت، سازندگی، فنی و مهندسی، جامعه‌شناختی و فرهنگی متناسب با نیاز جامعه در سلسله مقالاتی به مخاطب معرفی خواهیم کرد.

وی با مطرح این خبر که در مدیریت تازه در عرصه‌های مأموریتی نیروهای مسلح در محیط بعد از جنگ ورود خواهیم کرد، عنوان کرد: بخشی از محتوای فصلنامه در آتی به شرایط حال حاضر انقلاب اسلامی و با این وجود با استناد به دستاوردهای این موضوعات در هشت سال دفاع مقدس اختصاص خواهد داشت.

انتهای پیغام/ ۱۱۶

امیدواریم نوشته “انتشار فصلنامه «نگین ایران» از سر گرفته شد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۲۴, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران