اکران «تنگه ابوقریب» از ۱۷ مرداد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “اکران «تنگه ابوقریب» از ۱۷ مرداد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، سال قبلی در اختتامیه سی‌ و ششمین جشنواره فیلم فجر اتفاقات مهم بسیاری افتاد و فیلم‌ها و مردم بسیاری سیمرغ دریافت کردند؛ با اینحال ممکن است در خاطر‌ها اسم یک فیلم، بیشتر باقی ماند، «تنگه ابوقریب» فیلمی که در سی‌  وششمین جشنواره ملی فیلم فجر شش سیمرغ بلورین دریافت کرد و اسم خود را با اسم بیشترین دریافت‌کننده سیمرغ این دوره از رقابت‌ها به ثبت رساند.

فیلم سینمایی«تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان ساخته شده است و اخیرا برنامه ریزی شده است در سینماهای کشور به نمایش درآید. این فیلم برای اکران با دفتر پخش عرصه هنری پیمان بسته و برنامه ریزی شده است از تاریخ ۱۷ مردادماه در سرگروه اسقلال اکران شود.

از اینرو گزارش بهرام توکلی نهمین ساخته بلند سینمایی‌اش را با داستانی دفاع مقدسی تولید کرده است.

«تنگه ابوقریب»، تنگه‌ای بسیار استراتژیک بود. اتفاقی که پیرامون آن فیلم ساخته شده‌ است، واقعه‌ای است در سال ۶۷ در محدوده‌ای که عراق پیشروی می‌کرد و جاهای را از رزمندگان ایرانی پس می‌گرفت، آن اتفاق افتاد، در شرایطی که ایران به هیچ عنوان آمادگی دفاع نداشت.

نیروهای ایرانی در آن بازه زمانی همه درگیر بودند، یکسری در شمال غرب درگیر بودند، یکسری دیگر در شلمچه و جزیره مجنون درگیر بودند. بچه‌های گردان عمار تازه از خط پدافندی برگشته بودند، به آنها مرخصی داده بودند تا برگردند تهران، چون بیشترشان بچه تهران بودند. این بچه‌ها حمام رفتند و تکمیل شدند و بلیط قطارشان را دریافت کردند. قطارهای اندیمشک معمولاً بعد از ظهر به راه می‌افتد.

حتما بخوانید   مردم را با سینمای دفاع مقدس رابطه دهیم/ طنز لازمه سینمای دفاع مقدس است/ عده ای کارهای سینمایی بر بنیان خانواده لطمه می‎زنند

ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح مطرح کردند که عراق به تنگه ابوقریب حمله کرده است و هیچ کسی را نداریم که برود جلوی آنها بایستد، می‌گویند که گردان عمار را بفرستید، اطلاع می‌دهند که گردان عمار تکمیل شده‌اند که بروند مرخصی. دستور می‌دهند که گردان عمار را برگردانید به تنگه ابوقریب. بچه‌های گردان عمار را برمی‌گردانند به پادگان دوکوهه سریع ابزارهای می‌دهند و با کامیون آنها را به خط می‌فرستند. از وقایع مهم آن روز می‌توان به شهادت غلامرضا صالحی، قائم‌مقام لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) اشاره نمود که در تنگه ابوقریب روز ۲۲ تیر شهید شد. «تنگه ابوقریب» اسم جریان رشادت‌ها و ایستادگی‌های بچه‌های گردان عمار است.

جواد عزتی، امیر تازه ای، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی و مهدی قربانی از نمونه بازیگران «تنگه ابوقریب» هستند، این فیلم از لحاظ صحنه‌های اکشن و جنگی جزء کارهای خاص سینمای دفاع مقدس شمرده می‌شود.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “اکران «تنگه ابوقریب» از ۱۷ مرداد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۷, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران