ایجاد عرصه فیلمسازی با کشورهای مسلمان/ «هفت روز و هفت ساعت» بین‌‌المللی پخش می‌شود

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “ایجاد عرصه فیلمسازی با کشورهای مسلمان/ «هفت روز و هفت ساعت» بین‌‌المللی پخش می‌شود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«سعید ابوطالب» تهیه‌کننده و کارگردان سری «هفت روز و هفت ساعت» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس با اشاره به جنس کارهای رئالیتی‌شو که باید به روش پیوسته تولید شوند، اظهار داشت: در این نوع ژانر، وفاداری به حقیقت تا جاییکه شرایط اجازه میدهد می باشد و بدین جهت پیوستگی کار ارزش فراوانی دارد.

وی اضافه کرد: «هفت روز و هفت ساعت» را بهمراه حجت‌الاسلام زائری تهیه کرده‌ام و فیلمبرداری کار هم در ایران و لبنان صورت گرفته است.

تهیه‌کننده این سری با بیان اینکه مستند مسابقه یکی از نمونه‌های رئالیتی‌شو شمرده می‌شود گفت: هفت روز و هفت ساعت در حقیقت یک فیلم مسابقه است چون بخش مستندی در آن نیست.

وی ادامه داد: بازیگران حاضر در این برنامه با اسم حقیقی خودشان حضور دارند، مسابقه‌ای با طرحی پیچیده که تنها بازیگران از آن خبر ندارند با این وجود گروه کارگردانی، تولید و فیلمبرداری آن مطلع هستند و موقعیت را برای بازیگران ممکن می‌کنند تا تصویر‌العمل آنها به تصویر کشیده شود.

ابوطالب با بیان اینکه در سفر به لبنان با تعداد فراوانی از بازیگران لبنانی ملاقات داشتیم تا به جمع حاضر رسیدیم و آنها را انتخاب کردیم عنوان کرد: این بازیگران مانند در بیشتر مواقع خواستار سناریو بودند با این وجود به آنها گفته شد اگر سناریو در اختیارتان قرار بگیرد جذابیت کار از بین می‌رود.

حتما بخوانید   شب شعر «بر آستان اشک» برگزار می‌شود

تهیه‌کننده و کارگردان هفت روز و هفت ساعت تصریح کرد: اگر مقرر شده بود با استناد به رسم استاندارد فیلمسازی پیش برویم بیش از ۳ ماه لحظه تولید این سری بود با این وجود با استناد به اینکه ۶ گروه داشتیم، حداقل دو گروه فیلمبرداری و دو گروه صدابرداری مستقل برای هر یک در نظر گرفتیم و از این حیث به روش همزمان در چند نقطه ایران و لبنان، تولید به روش همزمان صورت گرفت و سرعت کار را گسترش داد به علاوه از طرف دیگر آفیش بازیگران هم از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب بود و از این حیث صرفه‌جویی فراوانی در لحظه تولید صورت گرفت.

وی گفت: قبل از این تجربه تولید «رالی ایرانی» را در ۷۱ ساعت و نیم داشتم و «هفت روز و هفت ساعت» نیز با بهره برداری از تیم حرفه‌ای فیلمبرداری و تولید، در کمترین لحظه ممکن با اینحال با استانداردهای بالا به نتیجا رسید، وقتی با عوامل حرفه‌ای کار می‌کنیم، کیفیت فدای تولید نمی‌شود.

ابوطالب با بیان اینکه در چند روز آخر بیننده بودیم که بازیگران از گروه تولید جلو افتاده بودند خاطرنشان کرد: «هفت روز و هفت ساعت» در حقیقت کار مشترکی میان تیم تولید و بازیگران است و در حقیقت موقعیت برای هنرمندان ایجاد می‌شود و آنها تصویر‌العمل طبیعی خود را نشان می‌دهند.

تهیه‌کننده و کارگردان هفت روز و هفت ساعت گفت: در این مسیر از تیم تولید لبنانی هم استفاده شده است و با این وجود با این نمونه کار، آشنایی چندانی نداشتند و بدین جهت تجربه‌ای تازه برایشان به شمار می‌رفت.

حتما بخوانید   کتاب‎هایی با مسئله فتح خرمشهر را ورق بزنیم

وی با بیان اینکه هفت روز و هفت ساعت از شبکه افق پخش می‌شود اضافه کرد: شبکه افق برای پخش بین‌المللی این سری نیز برنامه‌هایی دارد که در آتی بیننده آن خواهیم بود.

ابوطالب این برنامه را کاری مشترک میان ایران و لبنان دانست و تصریح کرد: چنین برنامه‌هایی باعث اشتراک تجارب شده و بازیگران ایرانی و لبنانی چیزهای فراوانی از هم یاد می‌گیرند مخصوصا مسئله نظرم در کار که در لبنان مورد تاکید جدی تیم تولید و هنرمندان قرار دارد.

تهیه‌کننده و کارگردان «هفت روز و هفت ساعت» ادامه داد: این برنامه عرصه‌ای برای هم کاری‌های مشترک فیلمسازی و سری‌سازی میان ایران و دیگر کشورهاست که خوب است با کشورهای اسلامی شروع شود.

وی با بیان اینکه بازیگر مسیحی لبنانی هم در این برنامه حضور داشته است عنوان کرد: هم کاری و احترام متقابل مذهبی میان هنرمندان مسلمان و مسیحی در هفت روز و هفت ساعت بسیار چشمگیر بود و این دوستی و مودت می‌تواند عرصه هم کاری‌های بیشتر را ممکن کند.

ابوطالب گفت: بخشی با اسم مهمانی هم در این برنامه می باشد از این حیث که بازیگران ایرانی و لبنانی مهمان یکدیگر می‌شوند و هیچ برنامه‌ای هم برای این مسئله می باشد و همه چیز بطور کلی اتفاقی رخ می‌دهد، تیم تولید هم با این رخدادها همراه است و دخالتی در مسیر آنها ندارد.

وی اضافه کرد: رئالیتی‌شو بودن کار باعث شده با اینکه من تهیه‌کننده و کارگردان کار هستم، تنها ۲۰ درصد فیلم را دیده‌ام چون در آن واحد تنها با یکی از گروه‌ها بوده‌ام و بقیه کار را یا از روش راش‌ها مشاهده کرده‌ایم یا در بازبینی خواهم دید. 

حتما بخوانید   شهدا گله دارند چرا باید با شیطان معامله کنیم

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “ایجاد عرصه فیلمسازی با کشورهای مسلمان/ «هفت روز و هفت ساعت» بین‌‌المللی پخش می‌شود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : فروردین ۱۳, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران