ایجاد موازنه قدرت در جبهه مطبوعاتی علیه تکفیری‌ها به دست مستندسازان جوان

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “ایجاد موازنه قدرت در جبهه مطبوعاتی علیه تکفیری‌ها به دست مستندسازان جوان” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، مستند «پسرم» روایت زندگی شهید مدافع حرم لشکر فاطمیون «محمدرضا خاوری» با اسم جهادی «حجت» از سری اکران‌های مردمی «جشنواره عمار» طی مراسمی در پایگاه بسیج شهید محقق مسجد فقیه سبزواری، واقع در منطقه طلاب مشهد اکران شد.

«محمد مهدی خالقی» کارگردان این مستند پیشتر مراسم، به معرفی توضیحاتی در خصوص فیلم پرداخت.

خالقی با مهم دانستن پخش کارهای ساخته شده در عرصه مقاومت گفت: پروسه‌ای که خداوند برای شهادت قرار داده است از ابتدا تا انتها با حساب و کتاب شروع می‌شود و برنامه ریزی شده است. خدا را شاکرم که من را در انجام کار کوچکی برای کاری بزرگ آنها انتخاب کرده است.

وی به علاوه از طرف دیگر پیرامون هدف تولید این مستند، مراحل تولید مستند و چرایی انتخاب شهید خاوری گفت: با شرایطی که مطلع هستید بعد از شروع جنگ سوریه در دومین سال شروع درگیری ها گروهی ۲۲ نفره از مهاجرین افغانستانی پیش از هرچیز با اسم فاطمیون با استناد به درخواست داوطلبانه خودشان و عشق و ارادتی که به اهل بیت (ع) داشتند به سوریه اعزام شدند تا همراه با دیگر مدافعان حرم نقشی داشته باشند. در آن وقت جنگ به مرحله حساسی رسیده بود و حرم حضرت زینب (س) در تیررس تکفیری ها بود که اگر خدای‌ناکرده دستشان به حرم می‌رسید جسارت می‌کردند؛ با اینحال این رزمنده های فاطمیون ورق را برگرداندند. اگر فاطمیون که اکنون مبدل به لشکر شده و فرماندهان آن نبودند، سرنوشت سوریه واضح نبود.

حتما بخوانید   پیغام تبریک سردار جلالی به سرلشکر سلیمانی

وی اضافه کرد: در در طول این سال‌ها فرماندهان بزرگ و توانمند فاطمیون در سوریه از نمونه ابوحامد، فاتح، حجت، ابوسجاد و غیره به شهادت رسیدند که شهید حجت نیز یکی از آنها و جزو نفرات حساس و بنیادی فاطمیون بود، که به دلیل نبوغ و سابقه شگرفی که در جنگ از دوره جهاد در افغانستان داشت، شخصیت بسیار تاثیرگذاری بود.

کارگردان مستند پسرم ادامه داد: همراه با شکل‌گیری، تکامل و قدرتمندتر شدن لشکر فاطمیون، از سال ۱۳۹۴ واحدی به اسم «رسانه» شکل گرفت که بیشتر مردم آن را رزمنده ها تشکیل می‌دادند که با کمترین وسایل اقدام به ثبت وقایع در ذیل لشکر فاطمیون کردند. مانند عملیات‌ها، گفتگو با رزمنده‌ها و اشخاصی که بعدها به شهادت رسیدند که در کمال تاسف هیچ کاری از آنها تولید نشد و یا صرفا آرشیوی از عکس ها و فیلم های آنان موجود بود. با تصمیم گیری جمعی که بنده یکی از عضو های آن بودم برنامه‌ای با عنوان سری مستند «فرماندهان شهید فاطمیون» تعریف شد.

خالقی روند تولید فیلم های مستند را خوب توصیف و عنوان کرد: تا اینجای کار ۹ مستند از این سری تکمیل و تکمیل پخش شده است که بامساعدت شبکه افق در محرم امسال پخش خواهد شد. امیدواریم بعد از مدت حدود ۲ سال این برنامه عملی شود و ادای دینی با وجود این کوچک به محضر این شهدا و خانواده‌هایشان باشد.

کارگردان مستند «پسرم» با بیان اینکه مستندها به جشنواره های بسیاری ارسال شده است، تصریح کرد: یکی از این جشنواره ها «جشنواره عمار» است که امکان نمایش فیلم را برای مخاطبان ممکن می‌کند و از این طریق، فیلم به نقاط مختلف کشور و حتی به کشورهای خارجی مانند عراق و سوریه ارسال و اکران شده است.

حتما بخوانید   تمرین تزکیه نفس در نوشتار شهید مدافع حرم

خالقی در باب محل فیلمبرداری‌ها گفت: برای تولید این فیلم به سوریه سفر نکرده‌ام و فیلمبرداری‌های مادر شهید در مشهد انجام شده و برای بخش های جنگ هم از راش های نشریهها که در منطقه فیلمبرداری شده است، استفاده کرده‌ایم.

وی نقطه عطف و تمایز تولیدات خود را جهاد مطبوعاتی دانست و تصریح کرد: جنگ ما بیشتر از این که نظامی باشد، در جراید جریان دارد. با شرایطی که در این انتهای بیننده انتشار فیلم و تصویر های شهید «حججی» و وقایع بعد از آن بودید. کشورهای مرتجع عربی از تکفیری ها در سوریه سال ها خدمات رسانی کردند، تا خط مقاومتی که در منطقه علیه اسرائیل غاصب بپا خواسته بود را بشکند و دائم با گزارش های خبری، مستندهای خبری و بمباران های خبری علیه این جبهه اقدام کرده است.
 
کارگردان مستند پسرم عنوان کرد: بی‌بی‌سی و آمریکا آزادانه خبرنگار به اشتراک جبهه مخالفین دارند که مستقیما و جانبدارانه گزارش می دهند. در نتیجه ما باید در این جبهه نیز کار کنیم؛ گرچه ابزارهای ما به اندازه آن‌ها نیست؛ با این وجود بچه های ما انگیزه و خلوص بالایی مانند این رزمنده ها دارند که بدون هیچ چشم‌داشتی به جای اسلحه، دوربین به دست گرفته اند تا هرچقدر که می توانند تیغ تکفیری‌ها را کندتر کنند.

خالقی گفت: جنگ‌های امروز مدرن شده است. اهمیتی که رهبر معظم انقلاب در سخنانشان به جراید می‌دهند گوینده این مهم است. هدف اصلی ما موازنه قدرت در جبهه مطبوعاتی است. به علاوه از طرف دیگر جوان حال حاضر ما که دنبال خوراک معنوی و الگو برای زندگی می‌گردد، چرا نباید شخصی مانند شهید «حجت» و دیگر شهدا را به جای «اسپایدرمن» و «بتمن» الگوی زندگی خودش بگیرد.

حتما بخوانید   مراسم تشییع پیکر 5 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در آستانه ماه محرم

 

بنا بر این خبر، مستند «پسرم» به درخواست شبکه افق و سفارش واحد رسانه لشکر فاطمیون ساخته شده است.

انتهای پیغام/ ۱۴۱

امیدواریم نوشته “ایجاد موازنه قدرت در جبهه مطبوعاتی علیه تکفیری‌ها به دست مستندسازان جوان” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۶, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران