ایران هیچ‌گاه شروع کننده جنگ نبود/ فرهنگ اصیل کشور ما دفاع است

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “ایران هیچ‌گاه شروع کننده جنگ نبود/ فرهنگ اصیل کشور ما دفاع است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، محمد بهشتی مدیرعامل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در همایش علمی واکاوی فکری، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع در ایران با بیان اینکه هر کشوری حاوی فرهنگ و هنر مخصوصی است که در حفظ و ترویج آن به خارج از فاصله‌ها می‌کوشد، اظهار داشت: فرهنگ غنی و اصیل کشور ما دفاع است؛ در طول تاریخ ما هیچ‌گاه شروع کننده جنگ و خشونت نبوده و هرگز هم نخواهیم بود. در حقیقت هنر بزرگ ما این است که برای صلح جنگیده‌ایم. باید فرهنگ ایرانی اسلامی خودمان که برآمده از سنت و آموزه‌های اهل بیت (ع) است را هم در داخل کشور مستحکم‌تر و هم از به کشور‌های دیگر صادر کنیم.

ایشان پیشتر گفت: در فرهنگ ما صلح به این معنا است که هر چیزی سر جای خودش باشد، همزمان با اینکه صلح در فرهنگ غربی‌ها به این معنا است که هر چیزی آن گونه باید باشد که ما می‌گوییم. درحقیت فرهنگ کشور‌های غربی ریشه در سلطه طلبی، متجاوزگری و زورگویی دارد.

مدیرعامل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به عملیات‌های انجام شده در طول جنگ تحمیلی، گفت: در دوران دفاع مقدس ما بیننده عملیات‌هایی بودیم که رزمندگان در آن‌ها به پیروزی رسیدند و در عده ای عملیات‌ها هم از چشیدن طعم شیرین پیروزی بی‌سود ماندند؛ با اینحال هرگز خود را بازنده میدان ندیدند؛ چراکه زمانی شکست می‌خوریم که روحیه جوانمردی، مقاومت و جهادی در جهت دفاع از کشور را از دست بدهیم.

حتما بخوانید   پیغام تسلیت سردار کارگر در پی درگذشت فرزند فرمانده هوانیروز سپاه

وی کارهای و نتایج جنگ چالدران که ایران در آن با متجاوزان دست به گریبان بود را یکی از عجائب روزگار عنوان کرد و گفت: اگر اکنون به اصفهان سفر کنیم و به چهل ستون را مورد بازدید قرار دهیم با صحنه‌ای باورنکردنی و چشمگیر روبه رو خواهیم شد و آن نقاشی شدن وقایع جنگ چالدران بر روی دیوار‌های این کارهای باستانی تاریخی است.

بهشتی تصریح کرد: مگر ما در جنگ چالدران شکست نخوردیم، پس چرا اینگونه از این جنگ با نیکی یاد میشود؟ آیا جز این است که ما در این جنگ تنها از لحاظ نظامی شکست خوردیم؛ با این وجود به پیروزی بزرگی رسیدیم که معنای این پیروزی را میهن پرستان می‌دانند. ما در جنگ چالدران در حقیقت بازنده میدان نبودیم؛ چراکه در جهت ایستادگی در طرف دیگر دشمنان و دفاع از کشور لحظه‌ای درنگ نکردیم و با این وجود حاصل این مقاومت پیروزی بزرگی بود که جزئی از تاریخ و تمدن ما شده است.

انتهای پیغام/ ۱۵۱

امیدواریم نوشته “ایران هیچ‌گاه شروع کننده جنگ نبود/ فرهنگ اصیل کشور ما دفاع است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۳۰, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران