بازخوانی پرونده عزل صیاد شیرازی از جانب بنی‌صدر

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “بازخوانی پرونده عزل صیاد شیرازی از جانب بنی‌صدر” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: بعد از اینکه بنی صدر با اسم اولین مدیرعامل جمهور، جمهوری اسلامی انتخاب شد، فعالیت‌های دشمن‌گرایانه خودش را شروع کرد. هر کجا که انقلابیان و فرماندهان با تدبیر موفق رفتار می‌کردند، اختلال ایجاد می‌کرد تا آنجایی که اعمال شجاعانه شهید صیاد شیرازی هم خار چشم بنی صدر شد. بدین خاطر تصمیم گرفت تا وی را از ادامه فعالیت‌ها باز دارد. به مناسبت سالگرد عزل بنی صدر به مرور روایت امیر سید حسام هاشمی در خصوص برکناری صیاد شیرازی از جانب بنی‌صدر پرداختیم که پیشتر می‌خوانید:

شهید صیاد شیرازی هم کاری را با سپاه زیاد کرد با اینحال بنی صدر سعی داشت مخالف تصمیمات صیاد رفتار کند. اختلاف شهید صیاد شیرازی و بنی صدر از مرداد ۵۹ شروع شد. اختلافات دلیل شد که بنی صدر وی را از فرماندهی قرارگاه برکنار کند و یک فرد معدوم به اسم «عطاریان» را به جای ایشان بگذارد.

فرمانده قرارگاه غرب، شهید صیاد را به كردستان فرستاد. شهید صیاد در آنجا با تشکیل ستاد مشترک بین ارتش و سپاه موقعیت خوبی ایجاد کرده بود. به طوری که سردشت را آزاد کرد. دسیسه‌های ضدانقلاب و بنی‌صدر ادامه داشت تا آنجایی که شهید صیاد را نیز از کردستان برکنار کردند و به وی سمت مشاور فرمانده لشكر را دادند. شهید صیاد از اجرای دستور بنی صدر سر باز زد. بر سر این مسئله بنی‌صدر دستور عزل و پس گرفتن درجه‌های شهید صیاد شیرازی را داد.

حتما بخوانید   تقویت جبهه مقاومت و نابودی اسرائیل جزو آرمان‌های ما است/ حضور ما در سوریه با استناد به اصول و منطق است

بعد از عزل صیاد دو شهر بوکان و اشنویه به تصرف ضد انقلاب سود. بعد از برکناری بنی‌صدر، شهید رجایی باز هم از شهید صیاد شیرازی دعوت به هم کاری کرد. شهید رجایی دو درجه پس گرفته شده از صیاد را به وی بازگرداند و سمت فرماندهی قرارگاه شمال غرب را به وی سپرد. ۴۰ روز بعد با فرماندهی شهید صیاد شیرازی اوشنویه و بوکان آزاد شد.

ولایت پذیری شهید صیاد شیرازی

در ۲۹ اسفند حدود ۷۰ نفر از عضو های انجمن اسلامی به طرز غیر علنی به قلعه فلک الافلاک خرم آباد جمع شدند. هدف از این تجمع، یافتن راه‌حل برای جلوگیری از عدم‌هماهنگی‌های بنی صدر بود. در ابتدای نشست قرآن قرائت شد، سپس شهید صیاد به پشت بلندگو رفت و گفت: «قرآنی که قرائت شد هم شروع و هم ختم نشست بود.» همه از این سخن شهید صیاد تعجب کردند. وی ادامه داد: «بین سران قوه قضاییه با بنی صدر اختلاف ایجاده است. امام فرمودند که می بایست از کسی که مسوول است، خدمات رسانی کرد. ما امروز هر سخنی که بگوییم، خلاف تدابیر امام است».

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “بازخوانی پرونده عزل صیاد شیرازی از جانب بنی‌صدر” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۲۲, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران