باید پیرامون مدافعان حرم کتاب‌هایی نوشته شود تا دچار تحریف نشود

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “باید پیرامون مدافعان حرم کتاب‌هایی نوشته شود تا دچار تحریف نشود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، آیین معرفی کتاب «تک سوار دشت زید» تازه‌ترین کتاب «گلعلی بابایی» و «حسین بهزاد» عصر امروز ساعت ۱۶ دوشنبه ۶ شهریور در باشگاه خبرنگاران پویا با حضور سردار «محمدرضا یزدی» فرمانده سپاه تهران بزرگ، سردار «ذوالقدر» جانشین فرمانده سپاه تهران، «اصغر نقی‌زاده» بازیگر سینما و تلویزیون، «حمید حسام» نویسنده دفاع مقدس‌، «گلعلی بابایی» نویسنده کتاب،‌ خانواده شهید قهرمانی و چندین عدد از همرزمان آن شهید در گردان انصارالرسول(ص) برگزار شد.

کتاب «تک سوار دشت زید» روایت‌گر زندگی شهید «اسماعیل قهرمانی» است که از جانب انتشارات بعثت وابسته به سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ پخش شده است.

سردار ذوالقدر در ابتدای این برنامه با اشاره به انتشار کتاب «تک سوار دشت زید» اظهار داشت: آنچه که برای بار نخست بر پیامبر نازل شد، خواندن بود. خداوند اندیشه و تعالی‌ای را برای بندگانش فرستاد که قابل دستیابی است. این مهم با نوشتن و خواندن حاصل می‌شود. استاد و دانشجو یک رابطه دو سویه و همیشگی دارد. این نوشتن با وجود این رحمانی است با اینحال می‌تواند شیطانی باشد.

وی ادامه داد: باید بدانیم در مبارزه با ظلم مطمئنا حقیقت پیروز است. کارهایی که در موسسه ۲۷ بعثت در همین مسیر حرکت می‌کند. هستند افرادی با چند کتاب قصد منحرف کردن مردم را دارند با اینحال این تلاش‌ها به نقطه ای نمی‌رسد.

جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ پیشتر شرح داد: شهید «اسماعیل قهرمانی» عمری  طولانی دارد به قدمت اسلام دارد. مانند شهید حججی که عمری هزار و ۴۰۰ ساله دارد. همه شهدا چنین هستند و این عمر با رفتن ظاهری آنها ادامه خواهد داشت و تاثیر گذار خواهد بود. معرفی این کتاب از اخباری است که با فریاد ضروری است بگوییم تا جامعه آگاه شود و آن اثری را که پیش بینی میکنیم بگذارد. این کتاب‌ها فرصت بسیار خوبی برای مبدل شدن به فیلم هستند. سینمای غرب همین قهرمان‌ها را از ما می‌گیرند و از نو به ما می‌دهند. نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد و در همه عرصه‌های هنری مانند تئاتر، رمان و رشته‌های هنری دیگر مورد بهره برداری قرار گیرد.

حتما بخوانید   کتاب «آن یک نفر» معرفی شد

حمید حسام نویسنده پیش‌کسوت ادبیات دفاع مقدس در رابطه با قلم و نوع نویسندگی گلعلی بابایی گفت: رابطه من با شخص بابایی به کتاب هم‌پای صاعقه برمی‌گردد که شهید همدانی در این آشنایی دخیل شد. صبوری و نرمی کلام بابایی باعث ۲۰ سال دوستی شد. بابایی شخصیتی خلاق و منطقی دارد که از سرمایه حضور در جبهه‌ها برمی‌گردد. کارهای بابایی تجربه شهودی و عینی از جاهای جنگی است.

ایشان پیشتر اضافه کرد: جهان ادبی بابایی به سه دسته تقسیم می‌شود. که شامل کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله است. این کارهای جز آن گروه اول است. غیر از لشکر نویسی، ایشان گردان نویسی هم کرده اند.دومین بخش از کارهای بابایی  زندگی فرماندهان لشکر و گردان‌ها است که در همان راستای کارنامه عملیاتی است. سومین دسته از کارهای بابایی تاریخ شفاهی رزمندگان است که کار بسیار سختی است. تنوع کارهای بابایی از خصوصیت‌های منحصر بفرد این نویسنده است. خصوصیت سوم جای درنگ بیشتری دارد که نمونه‌هایی را به نویسندگان جوان توصیه کرده است‌. قدر و هزینه گلعلی بابایی به اندازه فرمانده لشکر فرهنگی است که در راستای مطالبات مقام معظم رهبری حرکت می‌کند.

گلعلی بابایی در انتهای این مراسم بیان داشت: امیدوارم با معرفی این کتاب غبار فراموشی از یکی از فرماندهان گردان لشکر ۲۷ برداشته و بخشی از زندگی این شهید را معرفی کند اگر چنین اتفاقی بیفتد من اجر خودم را بردم. در لحظه نوشتن ضربت متقابل و همپای صاعقه با شهید قهرمانی آشنایی شدیم. با اینحال آنقدر زیاد نبود که بتوان آن را مبدل به کتاب کرد‌. با اینحال یک نوار کاست از شهید قهرمانی به دست ما رسید که حسین بهزاد آن را پیاده کرد که در کتاب هم‌پای صاعقه استفاده شد‌. با اینحال برای مبدل شدن به کتاب خوب نبود. ولی باید گفت سعی کردیم از این نوار استفاده کردیم که ۱۵ فصل شد. ۱۰ فصل بعدی از سفر به لبنان و بازگشت قهرمانی به کشور و مفقود شدن پیکر این ایشان شد.

حتما بخوانید   «بچه‌های مسجد علی بن ابی طالب (ع)»

وی پیرامون هدفش از نوشتن این کتاب گفت: هدف ما از نگارش این کتاب این بود که بگوییم شاهنامه دروغ نبوده از آنجاییکه که همگی ما قهرمانان و پهلوانانی بهتر از شخصیت‌های شاهنامه را در جبهه دیده‌ایم. آنچه که ما دیده‌ایم ‌و زندگی آنها را به نگارش درمی‌آوریم در ظاهر ساده است. انشاءالله پیرامون مدافعان حرم هم کتاب‌هایی نوشته خواهد شد به شرط آنکه دچار سانسور نشویم. اگر  این کار را نکنیم دیگران خواهند نوشت و باید بدانیم که حقیقت را نخواهند نوشت.

با شرایطی که شهید اسماعیل قهرمانی با اسم پیش‌کسوت گردان انصار هنوز ناشناخته است.

در انتهای این مراسم از گلعلی بابایی تجلیل شد.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “باید پیرامون مدافعان حرم کتاب‌هایی نوشته شود تا دچار تحریف نشود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۷, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران