برنامه مسئله فلسطین در اربعین نیازمند آگاهی بخشی در بین مردم عراق است

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “برنامه مسئله فلسطین در اربعین نیازمند آگاهی بخشی در بین مردم عراق است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، سی‌وهشتمین نشست «کبوتران مسجد دوردست» عصر امروز (چهارشنبه ۱۹ مهرماه) به منظور بررسی چگونگی اجرای خوب لحظه و محیط بومی برنامه‌ها و برنامه‌هایی با نگرش مقاومتی اعم از فرهنگی، ادبی، هنری و میدانی در شکوه اربعین با حضور «حسین شیخ‌الاسلام» مشاور وزارت امور خارجه و «محمدباقر حکیم» محقق و کارشناس سیاسی و فرهنگی عراق، «کوروش زارعی» و «علیرضا قزوه» برگزار شد.

ابتدای این مراسم با قرائت شعر «چرا امام حسین (ع) شما یاور فلسطین نیست» از شاعر جبهه مقاومت «رضا اسماعیلی» با مسئله فلسطین و قدس شروع شد.

«محمدباقر حکیم» محقق و کارشناس ارشد مسائل عراق، اظهار داشت: مسئله فلسطین، مسئله مهمی است و مسئله اربعین دیگر مسئله مهمی است که هر ساله پرشورتر برگزار می‌شود. بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون نفر زائرین اربعین هستند که شور دارند و نیاز است مسائل جهان اسلام گوشزد و ترویج شود تا تاثیرگذاری داشته باشد.

وی وحدت و فلسطین را ۲ مسئله مهم دانست که باید با حساسیت در آن ورود پیدا کرد و تصریح کرد: وحدت و فلسطین پیوسته موضوعات حساسی بوده‌اند که در مسیر اربعین حساسیت دارند. من هر سال تنها به خاطر زیارت، به این سفر می‌روم و نکاتی را از این مسیر ضبط می‌کنم. همه این مسیر دلیل نزدیک شدن به خدا می‌شود.

این کارشناس مسائل عراق گفت: کشور عراق به دلیل حضور شیعیان، کشور مهمی است که می‌توان بیشتر مفاهیم انقلاب اسلامی را به مردم به زبان عربی منتقل کند.

حتما بخوانید   اولین جشنواره رزم‌نوازان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلید خورد

وی با اشاره به تاریخچه روابط عراق و فلسطین، گفت: سال ۱۹۳۴ خط نفت در بین این کشورها بوده است. سال۱۹۳۱  نیز حکومت پادشاهی در عراق تاسیس شد که در این لحظه خدمات رسانی‌های خوبی از فلسطین شد و عراقی‌ها در جبهه‌های فلسطینی‌ها حضور پیدا کردند که شهدای فراوانی در این جبهه تقدیم شد.

این کارشناس مسائل عراق خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و تفکر پیشرو دیدگاه تکفیری را خدمات رسانی نمی‌کند. خدمات رسانی از مردم فلسطین باید به مردم عراق منتقل شود با اینحال باید مواظب حساسیت‌های موجود باشیم. برجسته‌سازی مظلومیت مردم یمن در راهپیمایی اربعین می‌تواند مهم و موثر باشد. رژیم صهیونیستی به قدری کشتار، ظلم و جنایت در دنیا انجام داده است که اگر بتوانیم در این‌باره کار کنیم و همزمان در بحث مظلومیت مسلمانان صحبت کنیم، موثر خواهیم بود.

وی با تاکید بر لزوم مخاطب‌شناسی در فعالیت‌های فرهنگی اربعین گفت: صدام بین شیعه و نظام سیاسی شکاف ایجاد کرد. ۴۵۰ کُرد را کشت که منجر به شکاف قومیت بود. مشکلات امروز عراق نتیجه سیاست‌های غلط صدام است.

«علیرضا قزوه» شاعر برجسته انقلاب اسلامی پیشتر این نشست با بیان اینکه اتفاقات مهمی رخ‌داده، اظهار داشت: باورم بر این است که اتفاقات خوبی در مسیر اربعین رخ داده و اتفاق بهتری باید انجام شود.

وی گفت: یک اتفاق، اتفاق خوبی است که در دهه واپسین به نقطه اوج رسیده و آن مسیر راهپیمایی اربعین است و مسیر و اتفاق بعد باید رخ دهد و آن حرکت مسیر کربلا تا قدس است و نباید بگوییم این یک حرکت شیعی است تا به وحدت برسد.

حتما بخوانید   مارکت و مخاطب کودک و نوجوان ایران تقدیم به سینمای هالیوود شد

این شاعر پیشرو عنوان کرد: سنی، مسیحی و تمام ادیان آسمانی و حتی زرتشتیان و افرادی که آزادگی را از امام حسین (ع) درس گرفته‌اند باید به مسیر اربعین تا قدس بیایند.

قزوه تصریح کرد: با استناد به قبلی ادب فارسی قوم کُرد و قوم تاجیک که بزرگانی دارند که برای سید الشهدا شعر دارند را باید به رخ بکشانیم. مسیر اربعین باید با کمک پیروان پیامبران و ائمه به قدس ختم شود و در این راه باید موکب‌های حضرت مسیح را ببینیم. باید اتفاقات آخرالزمانی در اربعین ظهور بیابد.

وی گفت: همه پیامبران در مسیر امام حسین (ع) هستند. در مسیر اربعین باید با وحدت، تمام ادیان به پیاده‌روی اربعین بیایند. امام حسین (ع) تنها برای شیعیان نیست. باید اهل سنت را بیاوریم. شاعران اهل سنت برای کربلا شعر گفته‌اند. اهل سنت با باورشان برای اهل بیت و امام حسین (ع) شعر گفته‌اند.

«حسین شیخ‌الاسلام» پیشتر این نشست با بیان اینکه مراسم اربعین در تمام دنیا برگزار می‌شود، اظهار داشت: سخنران مراسم اربعین در هندوستان رهبر هندی‌ها است و محور سخنرانی‌های آن نیز ظلم‌ستیزی است.

وی گفت: نباید مراسم اربعین را محدود به عراق کنیم. مراسم اربعین با ورود مرجعیت عراق و آیت‌الله سیستانی شکل و روی ضد استکباری خواهد گرفت.

مشاور وزارت خارجه گفت: پیرامون فلسطین می‌توانیم سمبل‌های دینی و قرآنی را مطرح کنیم. تکیه ما در کار فرهنگی در مسیر اربعین باید بر محور سمبل‌های دینی باشد. معتقدم حرف امام (ره) که فرمودند «راه قدس از کربلا می‌گذرد» محقق می‌شود با اینحال نیازمند ایجاد گفتمان با علمای اهل سنت عراق و دیگر کشورها هستیم. می‌توانیم عده ای از عنصر های ظلم‌ستیزی را در عده ای از مظاهر مانند اسرائیل و آمریکا معطوف کنیم.

حتما بخوانید   قول می‌دهیم رژیم صهیونیستی را نابود‌ کنیم

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “برنامه مسئله فلسطین در اربعین نیازمند آگاهی بخشی در بین مردم عراق است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : مهر ۲۰, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران