به چه نحو از گناه دوردستی کنیم؟

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “به چه نحو از گناه دوردستی کنیم؟” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی استاد اخلاق عرصه در کتاب «پانزده‌ راز و نیاز» با تشریح فرازهایی از ادعیه با تاکید بر توجه به مراقبت الهی به تبیین شیوه‌های مراقبه از گناه پرداخته است.

این استاد اخلاق کتاب «پانزده‌ راز و نیاز» را در ۱۴۵ صفحه و با سود گرفتن از قرآن کریم، بحارالانوار، وسائل الشیعه، من لایحضره الفقیه، موسوعة العقائد، الحکمة المتعالیة فی الاسلام العقلیة الاربعة، مستدرک الوسائل و الانوار العلویه به قلم در آورده است.

آقاتهرانی در کتاب «پانزده‌ راز و نیاز» که به وسیله انتشارات عماد به چاپ رسیده است به مسائلی از نمونه منشأ خوف و رجا، شناخت فطری اجمالی از خداوند معطی، تخلق به اخلاق الهی، پرسش و دعا راه حل جلب عطای الهی، شیوه اهل کرامت، ارزش روضه‌خوانی، امید و آرزوی ما در پیشگاه اهل بیت علیهم السلام، انواع اقبال، اقبال و قرب الهی، اثر باطنی اقبال دل، راه حل ایجاد صفت ستارین، ریشه‌هایی توکل، کارهای تکیه بر غیرخدا، الگو گرفتن از صفت تکیه‌گاه بودن خداوند، مقام و توکل و رضای امام حسین، شرایط و مقدمات ورود به ولایت ویژه الهی، خیرو صلاح انسان در برآورده نشدن عده ای خواسته‌ها، ارزش حسن ظن به خداوند، کارهای محبت الهی، مراحل عملی رفتار به رضای حق، ارزش توجه به معنویات، راه دست یافتن به مراقبه و راه حل مراقبه پرداخته است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

حتما بخوانید   سرلشکر باقری وارد دمشق شد

اگر کسی توجه داشته باشد که خدای تعالی مراقب اوست، آنگاه مراقبت دوم برای ایشان حادثه می‌شود. در شیوه مرحوم علامه طباطبایی رحمة الله با استناد به گفته مرحوم آقای پهلوانی این گونه آمده است که می‌فرمودند: اگر چند وقت در مراقبه باشید و توجه کنید که ایشان شما را می‌بیند و به این نوشته، به اندازه کافی دقت کردید، احساس حضور به شما دست می‌دهد و نتیجه این می‌شود که آدم نمی‌تواند هر کاری را انجام دهد.

نمی‌گذارند و عرصه گناه برایش ممکن نمی‌شود. اگر هم عرصه‌ای برای گناه ایجاد گردید، به ایشان اخطار می‌دهند. این بدان معناست که در قدم اول باید حواس خود را جمع کنیم و متوجه این نوشته باشیم که ایشان ما را می‌بیند: «از خدا بترس، به گونه‌ای که اینطور گفته میشود که ایشان را می‌بینی و اگر تو ایشان را نمی‌بینی، ایشان تو را می‌بیند».

اگر انسان با این شیوه پیش برود، دیگر هر کاری نمی‌تواند انجام دهد یعنی نمی‌تواند گناه کند. خودش را جمع و جور می‌کند و بیان می کند : اگر من ایشان را نمی‌بینم، ایشان که من را می‌بیند. این، نکته بسیار مهمی است که خود را در محضر خداوند ببینیم.

اگر بنده با استناد به این نوشته، دست از گناه بکشد، در حقیقت شکر دیدار ایشان را به جا آورده است که تحت این شرایط خداوند هوای ایشان را داشته و مراقب ایشان خواهد بود و وقتی خداوند مراقب حقیقی کسی شد، کارهای این مراقبت را انسان در پیدا خواهد کرد.

وقتی که درک نمی‌کنیم که در محضر خدا هستیم و توجه به این مراقبت الهی نداریم، نتیجه این می‌شود که در محضر ایشان بی ادبی می‌کنیم و مرتکب گناه می‌شویم. عده ای از بزرگان مقید هستند که حتی در محضر خداوند پا را دراز نکنند با این وجود عده ای با بی توجهی به این که در منظر و مرئای خداوند هستند، مرتکب محرمات می‌شوند.

حتما بخوانید   تهدیدات دائماً در حال تغییر است/ تهدیدات زیستی منشاء اقتصادی دارد

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “به چه نحو از گناه دوردستی کنیم؟” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۱۶, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران