تا زود دیر نشده، همدیگر را دریابیم

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “تا زود دیر نشده، همدیگر را دریابیم” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ـ حامد افروغ؛ خبر درگذشت حبیب الله کاسه ساز، چون دیگر یاران فرهنگی انقلاب برای دغدغه‌مندان مسائل فرهنگی و پیشرو سنگین بود. مرحوم کاسه‌ساز که کارنامه پر و پیمانی از خود به جا گذاشته بود، در مدت فعالیت هنری خود توانسته بود به بخشی از نیازهای فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس پرداخت کند و باری را از روی دوش دیگر فعالان این عرصه بردارد. کارنامه‌ای که نشان از علاقه‌مندی و دغدغه زیاد این هنرمند فقید درمقایسه با اسلام و انقلاب داشت.

 

به قول قدیمی‌ها، مرگ حق است، با اینحال آنچه که بیش از نفس نبود این دست هنرمندان سنگین می‌نماید، پر کردن جای خالی آن‌هاست. به اشتراک جامعه فرهنگی امروز که دغدغه‌ها و آمالش را مسائلی مختص خود کرده که اغلب یا در تضاد با افکار و اندیشه انقلاب است یا بی اختلاف درمقایسه با آن، وجود امثال کاسه ساز نعمتی است که باید تا هستند قدر دانسته شوند.

 

در کمال تاسف در جبهه فرهنگی انقلاب چند پارگی‌هایی که از مسائلی چون خوداجتهادی، باور کم به کار گروهی و حتی بعضا منیت‌ها بوجود آمده‌اند، اجازه نمی‌دهد تا قدر داشته‌ها را آن طور که باید بدانیم. جبهه فرهنگی انقلاب قبل از آن که به تولیدات فرهنگی نیاز داشته باشد، به اخلاق فرهنگی نیاز دارد. اخلاقی که مدعی نیستی آن نیستیم با اینحال باید بر ضعف آن اذعان کنیم.

حتما بخوانید   اولین جشنواره رزم‌نوازان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلید خورد

 

جبهه فرهنگی انقلاب برای پوشش همه عرصه‌های ضروری، ناگزیر از تشریک مساعی و آزمایشات همه نیروهای خود است. از بازیگران و تهیه کنندگان و کارگردانان گرفته تا دیگر هنرهای مربوطه مانند تجسمی و نقاشی. 

 

نمی‌توان از روحیه پیشرو گفت با اینحال بزرگترین شاخصه آن که اخلاق و وحدت است، غفلت کرد. به هر میزان بیشتر در این دو عرصه به تقویت خود بپردازیم، بیشتر از برکات آن متنعم می‌شویم و کمتر ضربه می‌خوریم. در جامعه هنری امروز که اخلاق و سیره اسلامی کمرنگ‌تر از در بیشتر مواقع رخ نمایش داده و تنها شعار، خلاهای آن را گرفته، باید فکری اندیشید تا از همه ظرفیت جبهه فرهنگی انقلاب برای پر کردن خلاهای جامعه سود برد.

 

امید است که همراه با تاثر و تالم برای نبود دوستانی چون کاسه ساز، تلنگری بخوریم برای حفظ و حراست از گنجینه‌های انسانی باقی مانده برای انقلاب.

 

انتهای پیغام/ ۱۱۲

امیدواریم نوشته “تا زود دیر نشده، همدیگر را دریابیم” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۳۰, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران