تحریم هنرمندان ارزشی نمی‌تواند حماسه ۹ دی را از یادها ببرد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “تحریم هنرمندان ارزشی نمی‌تواند حماسه ۹ دی را از یادها ببرد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس- رسول حسنی؛ حماسه ۹ دی یکی از نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که باید آن را همراه با وقایعی چون تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و انقلاب اسلامی مورد مطالعه قرار داد. این موضوع نتیجه یک اختلاف خواست سیاسی در داخل کشور نبود که بشود از کنار آن به سادگی گذشت.

حماسه ۹ دی پاسخی قاطعانه به حریق افروزی‌های مخالفان داخلی ‌و کینه توزی‌های دشمنان خارجی است که با همه توان خود سعی در براندازی نظام ریشه‌دار انقلاب اسلامی ایران دارند.به توجه به همه عمق و ابعاد این واقعه در داخل و خارج از کشور به لحاظ فرهنگی کارهای بنیادی صورت نگرفته است.

در ایام و سال‌هایی که باید نظام فرهنگی در همه بخش‌های آن مخصوصا سینما و سیما قدم‌های بلندی بردارند در کمال تاسف بیننده اثر در خور توجهی نیستیم. آثاری مانند «قلاده‌های طلا» و «ماه گرفتگی» با وجود این فیلم‌های مهمی در این عرصه هستند با اینحال به دلیل عده ای اعمال با غرض ورزی چنان که باید دیده نشدند. جدای از این کارهای ساخته شده در این عرصه ابدا راضی کننده نیست.با این وجود سکوت جامعه فرهنگی کشور در طرف دیگر این موضوع ملی دلیل شد که جوانان پیشرو بسیاری وارد میدان شده و محیط مرده فرهنگی را به حرکت وادارند. این جوانان با به دست گرفتن دوربین وارد کار شده و مستند‌های فراوانی تولید کردند که هم در سیما با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد هم در اکران آن در مجامع دانشگاهی و عمومی مورد استقبال قرار گرفت. 

حتما بخوانید   پخش نماز ظهر عاشورا در تمامی کشور از شبکه‌های سیما

وجود جشنواره مردمی عمار که به مناسبت رخ داد حماسه ۹ دی که در همین روزهای برگزار می‌شود واکنشی آگاهانه در تایید پیروزی مردم در یک بزنگاه تاریخی است. این جشنواره سهم به سزایی در انتقال ارزش‌های انقلاب اسلامی و نقد درون گفتمانی دارد. به علاوه از طرف دیگر این جشنواره باعث شده تا فیلم مستند در بحث کلان آن مورد استقبال قرار گیرد و این رسانه مهجور که قبل از این منزوی بود از لاک محفلی خود بیرون آمده مبدل به ابزار توانمندی برای بیان دغدغه‌های فیلمسازان مبدل شود‌.از این نظر جشنواره عمار حق بزرگی بر جامعه مستند ساز و فعالان این عرصه دارد. با اینحال باید توجه داشت که دلخوش شدن بوجود جشنواره عمار تهدیدی برای فراموشی حماسه ۹ دی و قضایای قبل از آن است.

فعالان پیشرو می‌بایست به اقداماتی مانند «جشنواره عمار» و تولید آثاری مانند «قلاده‌های طلا» بدون واهمه از انتقادات بدخوهان صورت گیرد.از همه مهمتر می بایست از هنرمندانی چون «ابوالقاسم طالبی» و «مسعود اطیابی» خدمات رسانی کرد تا هنرمندان دیگری پا در این مسیر بگذارند. در شرایطی که هنرمندان متعهدی که به سوی تولید کارهای این چنینی رفته‌اند از جانب هنرمندان دیگر که با این وجود تعدادشان هم کم نیست تحریم می‌شوند.

وظیفه ما در طرف دیگر این عزیزان چیست؟ اینکه چرا هنرمندان به اصطلاح روشنفکر با هنرمندانی که برای ۹ دی کار می‌کنند میانه خوبی ندارند و به آنها به چشم دشمن نگاه می‌کنند  جای تامل دارد. در طرف دیگر چرا هنرمند پیشرو میدان را خالی می‌کند نیز قابل بحث است. به دلیل همین محیط خاموش فرهنگی است که رهبر معظم انقلاب از جوانان مومن پیشرو می‌خواهند که حریق به اختیار رفتار کنند و تریبون فرهنگ را به دست بگیرند. با وجود این در سطور بالا اشاره شد که سینمای مستند بعد از حماسه ۹ دی افزایش و جهش چشمگیری داشته با اینحال این موضوع در سینمای داستانی نیفتاده است، سینمای داستانی به دلیل تاویل و تفسیرهای متفاوتی که از آن استنباط می‌شود و به دلیل نزدیکی بیشتر با خواست مخاطبان بهتر و بیشتر از سینمای مستند می‌تواند موثر باشد. این نوع سینما به دلیل کژ اندیشی عده ای از فعالان آن به یک سینمای انحصاری مبدل شده که تاب و توان مخالفان خود را ندارد. این مخالفان در حقیقت همین هنرمندان پیشرو هستند که به خاطر اعتقاداتشان مورد تحریم واقع و آثارشان در جریان اکران قربانی لابی‌ها می‌شوند.

حتما بخوانید   وحدت و هوشمندی ملی در مقابل فتنه آفرینی‌های تازه دشمن از درس‌های فتنه 88 است

تاثر برانگیزتر این که آثاری روی پرده سینما می‌روند که در تقابل با اهداف نظام جمهوری اسلامی است.افزایش سینمای داستانی جز با ایثار هنرمندان پیشرو میسر نخواهد شد. این هنرمندان به هزینه خانه نشینی و تحریم عقب نشینی نکنند. این فضا به همت‌ها و باکری‌هایی نیاز دارد که فارغ از کارشکنی‌های بدخواهان و مغرضان، ‌گوش به امر «با این وجود امر» خود. داشته باشند و تنها به فرمان ایشان رفتار کنند. تحت این شرایط است که حماسه ۹ دی در آیینه فرهنگ انعکاس پیدا خواهد کرد.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “تحریم هنرمندان ارزشی نمی‌تواند حماسه ۹ دی را از یادها ببرد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۸, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران