تداوم دفاع مقدس در مبارزه با گروهک «پژاک»

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “تداوم دفاع مقدس در مبارزه با گروهک «پژاک»” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، «رد پا» عنوان کتابی از «حسین یاقوتی» است که طی آن خاطرات «حمید نظری» از رزمندگان سال‌های دفاع مقدس و از نیرو‌های خدوم سپاه پاسدارن در ۲۰ بخش تنظیم شده و زندگی این رزمنده عزیز از دوران کودکی تا لحظه معاصر را روایت کرده است.

«ردپا» به وسیله نشر «صریر» در ۲۵۲ صفحه مصور و ۱۰۰۰ جلد به چاپ رسیده است.

در متن پایین بخشی از مجاهدت حمید نظری در جریان مبارزه با گروهک تروریستی پژاک آورده شده است که پیشتر می‌خوانید:

با رمز یا مهدی (عج)

«عملیات‌های موفقیت‌آمیزی به وسیله تیپ ۲ لشکر ۲۲ بیت‌المقدس نیروی زمینی سپاه علیه گروه پژاک در عرصه جغرافیایی شهرستان مریوان و سروآباد انجام شد که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد فراوانی از گروهک پژاک و تصرف چند پایگاه عملیاتی آنان در حوالی روستای بندول، روستای نژمار و گردنه سیاه‌ناو از توابع شهرستان سروآباد و مریوان گردید. این گروه به منظور جبران تلفات نیروی انسانی اقدام به جذب جوانان (دختر و پسر) از روش انجام آگهی و اجرا جلسات می‌نمود.

زمستان سال ۱۳۸۴ بود که در نشست شورای تامین شهرستان مریوان، مدیرکل اداره معلومات شناسایی مخفیگاه و محل فعالیت این گروهک در شهر‌های مریوان، سروآباد و روستا‌های نی ـ کانی دینار، موسک را مطرح کرد و در نشست مصوب شد که نشست‌ای با حضور رده‌های عملیاتی تیپ در اسرع وقت برگزار شود و در اسرع وقت عملیات مشترک با فرماندهی تیپ انجام شود.

حتما بخوانید   شب شعر «بر آستان اشک» برگزار می‌شود

صبح فردای آن روز نشست‌ای با حضور فرمانده نیروی انتظامی، دادستان و مدیرکل دادگستری، مدیرکل اداره معلومات در ستاد تیپ مریوان برگزار شد. بعد از ساعت‌ها تبادل نظر، تصمیم بر این شد که عملیات توام با غافلگیری با سازمان سه گردان از تیپ، یک گردان از نیروی انتظامی ناجا و تعدادی نیرو از اداره معلومات در ساعت سه بامداد روز بعد انجام شود. اگر در عملیات کوچکترین عملیاتی انجام می‌شد عملیات لو می‌رفت و احتمال فرار عوامل پژاک وجود داشت.

ساعت یک بامداد با حضور کلیه فرماندهان عملیات تا رده دسته در سالن جلسات فرماندهی تیپ برگزار شد. در آن نشست هر دسته رفتار کننده تشکیل شده از نیرو‌های تیپ، منطقه انتظامی ناجا و اداره معلومات و فرماندهی از رده گردان تا تیم به عهده تیپ بود. گردان امام سجاد (ع) در شهر سروآباد، گردان برادر رضایی در روستا‌های نی ـ کانی دینار، گردان شهید لطیف راستی در شهر مریوان و روستای موسک ماموریت داشتند و قرار گاه فرماندهی سیار بود.

عوامل ضد انقلاب در پانزده نقطه مستقر بودند. فرماندهان دسته‌های رفتار کننده به استعداد ۳۵ نفر اعم از نیرو‌های تیپ ـ نیروی انتظامی و اداره معلومات تشکیل شده بود. بعد از دو ساعت نشست و نیرو‌های رفتار کننده به استعداد ۱۵۰ نفر با ۶۰ ابزار خودرو تویوتا وانت در چند محور، عملیات را با رمز مقدس یا مهدی (عج) شروع کردند. من بهمراه دیگر فرماندهان و مدیرکل اداره معلومات و دادستان شهرستان مریوان در قرارگاه تاکتیکی سیار از نزدیک انجام عملیات را کنترل می‌کردم.

اداراه معلومات محل مخفیگاه گروه پژاک را قبلا شناسایی کرده بود. تمامی نیرو‌ها ساعت سه بامداد به هدف‌ها رسیدند. هر دسته‌ای که به نزدیکی هدف می‌رسید از روش بی‌سیم موقعیت خود را مطرح می‌کرد. تازه ترین دسته عملیاتی ساعت سه بامداد در اطراف هدف مستقر شد و تلاش می‌کردم که تمام نیرو‌ها در یک لحظه وارد رفتار شوند، از آنجاییکه ناهماهنگی دلیل می‌شد عملیات لو برود و ضد انقلاب یا متواری شود یا مقاومت کنند که کار ما را سخت می‌کرد.

حتما بخوانید   عده ای‌ها به بهانه خدمات رسانی از تروریست‌ها علم حریق‌بس را برافراشته‌اند/ چند ماه آتی کل‌ سوریه پاکسازی می‌شود

نیرو‌های عملیاتی با بهره برداری از تاریکی شب و غافلگیری، از دیوار و پشت بام وارد محل مخفیگاه آنان شدند و عوامل ضد انقلاب بدون هیچ‌گونه مقاومتی درحالی که خیلی از آنان در خواب بودند دستگیر شدند. این عملیات به مدت ۷ ساعت طول کشید. در این عملیات تعداد ۲۳ نفر از عنصر های اکتیو نیرو‌های مسلح پژاک را در منطقه خدمات رسانی می‌کردند دستگیر شدند، از اقامتگاه آنان تعداد فراوانی اسناد و مدارک، نوار سی دی و تعدادی رایانه کشف و ضبط شد. مردم دستگیر شده به ستاد تیپ انتقال داده شدند و بعد از بازجویی به اداره معلومات تحویل داده شدند.»

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “تداوم دفاع مقدس در مبارزه با گروهک «پژاک»” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۱۸, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران