تقدیر از ۱۱۰ نوجوان انتخاب آذین‌بندی در کوچه‌های انتظار

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “تقدیر از ۱۱۰ نوجوان انتخاب آذین‌بندی در کوچه‌های انتظار” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، آیین اختتامیه «جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر» و تقدیر از نوجوانان انتخاب آذین‌بندی کوچه‌ها در جشن‌های نیمه شعبان با حضور سعید اوحدی مدیرکل و جمعی از معاونان و مدیران جاهای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت در فرهنگ‌سرای اخلاق برگزار شد.

 

در ابتدای مراسم ملوک سیدآبادی دبیر اجرایی «جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر» و مدیرکل فرهنگ‌‌سرای اخلاق با اظهار خوشحالی برای اجرا این جشنواره گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به منظور بزرگداشت نیمه شعبان و حضور هرچه بیشتر و سازماندهی شده جوانان در این روزهای خجسته جشنواره «۱۱۰ کوچه منتظر» را در راستای برنامه «منتظران باران» با هم کاری نوجوانان محله‌های مختلف برای آذین‌بندی باشکوه ۱۱۰ کوچه منتخب شهر تهران با نیت احیای سنت‌های نیکو قبلی و حضور و هم کاری سازماندهی شده نوجوانان در برنامه جشن‌های نیمه شعبان و به کارگیری الگوهای بومی برای آذین‌بندی و محیط‌ آرایی به جای بهره برداری از الگوها و نمادهای خارجی، آموزش، یادگاری و تولید و تولید اقلام و نمادهای تزئینی به‌جای به کارگیری انواع ساخته شده موجود در مارکت با بهره برداری از خلاقیت و حضور نوجوانان در فعالیتی مفرح و شادی بخش در جاهای؛ ۴،۵،۸،۹،۱۱،۱۳،۱۴،۱۵،۱۸،۱۹ و ۲۰ برگزار کرد. به طوری‌که در هر یک از جاهای ۱۱گانه با هم کاری مدیریت فرهنگی هنری این جاهای ۱۰ کوچه را معرفی کردند. برای هر کوچه بین ۷ تا ۱۰ نفر از نوجوانان‌ محله که ترجیحا سنین ۱۲ تا ۱۵ سال داشتند انتخاب و بالاخره از هر یک از جاهای یک نفر با اسم سرمربی به دبیرخانه جشنواره در فرهنگ‌سرای اخلاق معرفی شد. 

حتما بخوانید   افخمی با «روباه» به تلویزیون بازمی‌گردد

 

سیدآبادی اضافه کرد: سرمربی‌های معرفی شده روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت پایین نظر یکی از استادان مجرب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ استاد جلال اکرم، آموزش‌های ضروری را در خصوص نحوه تکمیل‌سازی و تولید الگوهای آذین‌بندی کوچه‌ها با در دست قرار دادن وسایل دست‌ساز فرا دریافت کردند و این سرمربی‌ها سپس در منطقه خود به دیگر مربی‌هایی که نوجوانان را برای آذین‌بندی کوچه‌ها راهنمایی می‌کردند، یافته‌های خود را انتقال دادند. از جهت دیگر دیگر همزمان دبیرخانه جشنواره نیز اقلام ضروری را به روش متمرکز تهیه و در شکل ۱۱۰ بسته جداگانه برای ۱۱۰ کوچه در سطح جاهای ۱۱گانه ارسال کرد.

 

وی گفت: جاهای مجری جشنواره با تشکیل کارگاه نحوه آذین‌بندی کوچه‌ها را آموزش دادند و کتابخانه‌های سازمان سازمان فرهنگی هنری یا دیگر جاهای فرهنگی و مذهبی در شکل کارگاه‌هایی شروع به تکمیل سازی ابزارهای مورد نیاز آذین‌بندی کوچه‌ها کردند. از نکات جالب توجه ،علاقه‌مندی دختران نوجوان برای تولید الگوها و وسایل آذین‌بندی در کارگاه‌ها برای برخی از این جاهای بود. الگوهای آذین‌بندی را متناسب کوچه‌ها فرا می‌دریافت کردند و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه یعنی ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت با هم کاری و هم کاری از اهالی همان کوچه آذین‌بندی با خلاقیت و ابتکار به وسیله نوجوانان انجام شد.

  

دبیر اجرایی «جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر» ادامه داد: دبیرخانه جشنواره براساس شیوه‌نامه ابلاغی  با هم کاری جاهای، ارزش‌یابی آذین‌بندی را با استناد به ۸ مهم؛ میزان به کارگیری الگوهای بومی، خلاقیت و خلاقیت نوجوانان، بهره برداری از پیغام‌های اخلاقی، رعایت الگوی مصرف، بهره برداری از عنصر های اسلامی و ایرانی و… انجام شد.

حتما بخوانید   تمرین تزکیه نفس در نوشتار شهید مدافع حرم

 

مدیرکل فرهنگ‌سرای اخلاق گفت: جاهای مجری در سه سطح طبقه‌بندی شدند. در این راستا جاهای ۴،۸،۹،۱۵،۱۸ و ۱۹ در سطح سه، جاهای ۵ و ۱۱ در سطح دو، جاهای ۱۳،۱۴ و ۲۰ در جاهای یک مقام‌بندی شدند که امروز در این اختتامیه جوایز نوجوانان اهدا می‌شود. امیدواریم این گونه برنامه‌هایی که به وسیله سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود به تقویت روحیه همگرایی و هم کاری در فعایت‌های مذهبی و فرهنگی در محلات و احیای سنت‌های قبلی مخصوصا در نوجوانان بیانجامد و عید نیمه شعبان سال خدمات رسانی از کالای ملی تازه ترین عید غیبت مولایمان باشد و جشن سال آتی را با عطر حضور و ظهور مهدی فاطمه (عج) به جشن و سرور بنشاند.

 

پیشتر مراسم سعید اوحدی مدیرکل سازمان فرهنگی هنری گفت: توفیق بزرگی بود که امروز خدمت پدر و مادران محترمی هستم که چنین فرزندانی را تربیت کردند که این کار ارزشمند را با اسم ثمره دستان دلچسب، ذوق خلاق و دل‌های بزرگشان بیننده بودیم.

 

وی اضافه کرد: روز قبلی فیلم برنامه‌های نیمه شعبان سازمان فرهنگی هنری را در شورای برنامه‌ریزی فرهنگی شهرداری تهران به نمایش گذاشتیم. جالب است که بدانید یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین بخش‌های آن کیلیپ همین برنامه آذین‌بندی کوچه‌ها و کار بسیار زیبایی که شما انجام دادید، بود. ان‌شاالله شما نوجوانان عزیز با آن دل‌های دریایی که دارید و با این کار زیبایی که دارید یقینا دل امام لحظه را خشنود کردید و چشمان زیبای شما به جمال حضرتش منور خواهد شد.

 

اجرای گروه سرود «فرشته بند» و شعرخوانی حسن صالحی خمینی پدر شهید از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

حتما بخوانید   «نه به کتاب نخواندن»؛ شعار سی و یکمین کنفرانس کتاب تهران

 

در انتهای مراسم ۱۱ کوچه‌ با اسم کوچه‌های برتر در آذین‌بندی معرفی شدند و از ۱۱۰ نوجوانی که در آذین‌بندی این کوچه‌ها اکتیو بودند، تقدیر شد.

 

انتهای پیغام/

امیدواریم نوشته “تقدیر از ۱۱۰ نوجوان انتخاب آذین‌بندی در کوچه‌های انتظار” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران