تهدیدات دائماً در حال تغییر است/ تهدیدات زیستی منشاء اقتصادی دارد

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “تهدیدات دائماً در حال تغییر است/ تهدیدات زیستی منشاء اقتصادی دارد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه دفاعی ایمنی دفاع پرس، سردار غلامرضا جلالی مدیرعامل سازمان پدافند غیر عامل کشور، در سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در قسمت کشاورزی که امروز (دوشنبه، ۱۱ تیر ماه) در موسسه تولید و اصلاح نهال و بذر کرج برگزار شد، اظهار داشت: مصون‌سازی کشور و زیرساخت‌های کشور و به علاوه از طرف دیگر مصون‌سازی مردم و ابزار‌های اجرایی در مقابل تهدیدات دشمن از اهداف پدافند غیرعامل است که اگر تهدید عملی شد اثری از آن در جامعه دیده نشود.

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل با واژه‌های متفاوتی از قبیل پدافند غیرعامل، تهدید، آسیب شناسی، مقابله و پیامدهای تهدید سرو کار داریم، اضافه کرد: در پدافند غیرعامل اگر به نحوی تهدیدات را بشناسند، رصد و با آن مقابله کنند، آسیب پذیری کاهش یافته و به سوی صفر نیل می‌کند.

تهدیدات طبیعی و انسان تولید

سردار جلالی با اشاره به انواع تهدیدات اظهار داشت: در عرصه‌های علمی تهدیدات به تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی و انسان ساز تقسیم می‌شود که تهدیدات طبیعی منشاش طبیعت است و غیرقابل تغییر است؛ با این وجود تهدیدات انسان‌ساز به دلیل اینکه تفکر، اراده و دشمنی در پشت آن است، روز به روز در حال تغییر و تکامل است.

وی با اشاره به تهدیدات طبیعی و نقش پدافند غیرعامل در مقابل این مخاطرات گفت: نوع مخاطرات طبیعی به دلیل ثابت بودن به گونه‌ای است که دانش بشری می‌تواند بر آن چیره شود؛ با اسم مثال زلزله‌های ۱۰۰ سال پیش با زلزله‌های حال حاضر فرقی ندارد و امروز می‌توان با احداث ساختمان‌های مقاوم با این تهدید مقابله کرد.

تهدیدات انسان ساز، تکنولوژی پایه

سردار جلالی مسئله تغییر دهنده و شکل‌دهنده تهدیدات انسان تولید را علم، دانش و تکنولوژی عنوان کرد و گفت: در این بخش وقتی که تهدیدی شکل می‌گیرد با استناد به توانایی‌های علمی، تولید علم و دانش و کالا تکنولوژی است.

وی با بیان اینکه در عرصه زیستی نیز با ۲ نوع تهدید طبیعی و انسان تولید (بیوتروریسم) روبرو هستیم، اضافه کرد: تهدیدات علیه انسان‌ها هدفشان کشتن یا مجروح و بیمارکردن انسان‌هاست که از روش تولید سلاح‌های زیستی شکل می گیرد.

حتما بخوانید   عملیات موشکی سپاه ضد تروریست‌های تکفیری در سلسله مراتب نظامی و تحت امر فرماندهی معظم کل قوا انجام پذیرفت

 تهدیدات دائماً در حال تغییر است

مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: با اینحال تهدیدات در عرصه مخاطرات انسان‌ساز اینگونه نیست؛ چون این تهدیدات دائماً در حال تغییر است؛ با اسم نمونه تا در سالهای قبلی بود که ما تهدیدات سایبری نداشتیم؛ با اینحال امروز می باشد یا امکان دارد تا چند سال دیگر تهدیدات بیوسایبری بر پایه بیولوژیک و محیط سایبری شکل بگیرد.

مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل کشور اضافه کرد: سلاح زیستی موجود زنده‌ای است که در لابراتوار‌های زیستی به وسیله محققان دستکاری می‌شود به شکلی که در جهت اهداف و ماموریت‌هایی که به آن موجود زنده واگذار می‌شود آن تهدید شکل می‌گیرد.

تهدیدات عرصه زیستی و بیوتروریسم

مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل کشور در قسمت دیگری از صحبت‌های خود به تهدیدات عرصه زیستی و بیوتروریسم و ارتش‌های بیولوژیک نیز اشاره و خاطرنشان کرد: جنگ زیستی با نیت اقتصادی همان تهدیدات زیستی لحظه صلح است که در این عرصه تهدیدات در عرصه آسیب زدن به سود‌برداری‌ها با اسم هدف انتخاب می‌شود که هدر این هدف کشورهای فراوانی هستند که برنامه‌های فراوانی در چارچوب اقتصادی دارند.

تهدیدات زیستی منشاء اقتصادی دارد

سردار جلالی ادامه داد: سه سال پیش زیتون‌های رودبار دچار حمله زیستی شد و بخش فراوانی از کالا از دست رفت؛ اینکه منشأ این حمله انسانی بود یا نه واضح نشد با این وجود در هر حال نتیجه آن آسیب اقتصادی بود.

وی آسیب به مرغداری‌ها مخصوصا در استان البرز که مرکز تولید بخش فراوانی از تخم مرغ کشور است را نیز از همین جنس دانست و گفت: در چهار سال قبلی دو بار این موضوع رخ داده و در هر دو بار هم دامپزشکی مرغ‌های درگیر را معدوم کرده است؛ ریشه و منشأ این اتفاقات پیدا نشده با اینحال پیوسته می باشد.

تکنولوژی تهدید یا فرصت

سردار جلالی با بیان اینکه تکنولوژی به خودی خود می‌تواند هم تهدید داشته باشد هم فرصت اضافه کرد: مثلاً در بحث شناسایی از راه دور به وسیله ماهواره اگر این تکنولوژی در دست ما باشد فرصت است با اینحال شناسایی قابلیت ها ما برای دشمن را نیز ممکن کند؛ از این جهت تکنولوژی امکان دارد تهدیدی نداشته باشد با این وجود کسی که آن را در دست دارد می‌تواند علیه ما تهدید شکل دهد.

حتما بخوانید   ضرورت ایجاد شبکه امن در محیط مجازی

وی نمونه دیگری از نمونه‌های این مسئله را شبکه‌های اجتماعی عنوان و تصریح کرد: شبکه‌های اجتماعی فی‌نفسه فرصت‌های فراوانی دارد با اینحال اگر زیرساخت‌های این توانایی در دست دشمن قرار گیرد می‌تواند آن را به تهدیدی علیه ما مبدل کند.

تهدیدات انسان‌ساز دانش‌پایه است

مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه عمده تهدیدات انسان‌ساز دانش‌پایه است، گفت: نگاه ما به تکنولوژی می‌تواند فرصت صرف یا تهدید صرف باشد با اینحال نگاه هوشمندانه به تکنولوژی بهترین نگاه است که می‌تواند با شناسایی فرصت‌ها حداکثر استفاده را از آن ببرد و با تهدیدات آن نیز مقابله کند.

سردار جلالی ادامه داد: غیر از اینها، تهدیداتی در عرصه غذایی مخصوصا دستکاری غذایی، تغییر الگوی مصرف و … نیز می باشد که می‌تواند توانایی‌های یک ملت را تغییر دهد؛ یکی از اساتید دامپزشکی در این خصوص به بنده گفت که غذای حرام مانند گوشت خوک اثرات زیستی بالایی بر انسان دارد و تمایلات خدایی را در انسان از بین می‌برد.

باید اقلام اصلی غذایی در داخل کشور تولید شود

این مسوول خطرات ناشی از وابستگی کشور به بذرهای عقیم را نیز گوشزد کرد و اضافه کرد: امروز انتقاداتی از تولید مواد غذایی در کشور می‌شود با اینحال در هر حال آن اقلام غذایی که راهبردی است و غذای اصلی کشور را تشکیل می‌دهد باید در کشور تولید شود و اگر کمبودی در آن وجود داشت تنها در حد رفع کمبود وارد شود.

وی ادامه داد: تعجب‌آور است که چرا این انتقادات متوجه کاشت هندوانه و یا دیگر تولیداتی که غذای اصلی کشور نیست نمی‌شود؛ در هر حال همراه با لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در کشاورزی، به تولید اقلام بنیادی در کشور نباید آسیبی وارد شود.

به حداقل رسیدن وابستگی سبد غذایی مردم از مزرعه تا سفره

مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: سبد اصلی مصرف از مزرعه تا سفره باید مصون باشد و وابستگی جدی پیرامون این مثال نباید داشته باشیم؛ درست نیست که بذر از خارج وارد و در داخل کشت شود و یا واکسن دامی از خارج وارد شود.

حتما بخوانید   نیازمند برنامه‌ جواب ملی‌ در مقابل حوادث و تهدیدات زیستی‌ در سطح کشور هستیم

پرهیز از انحصاری کردن بذر

وی با بیان اینکه بذر یکی از گلوگاه‌های جدی کشور است اضافه کرد: واکسن نیز ارزش فراوانی دارد؛ نگاه ما به واکسن از قبیل نگاه وزارت دفاع است؛ باید واکسن‌سازی رازی را به حدی پیشرفت دهیم که هم سطوح حاکمیتی حفظ شود و هم از تصدی‌گری دست برداریم تا بخش خصوصی هم بتواند در حد قابل قبولی واکسن تولید کند و ذخایر مناسبی داشته باشیم.

تفاوت اقلیمی در ایران

سردار جلالی پیشتر به دغدغه های تغییر اقلیم در ایران نیز اشاره و مطرح کرد: تفاوت اقلیمی در ایران مشکوک به دخالت خارجی‌هاست؛ مراکز علمی که در کشور می باشد مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده‌اند که نتیجه بررسی ها این مسئله را تأیید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند؛ غیر از این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی نیز مواجه هستیم.

لزوم شناسایی استراتژی تکنولوژی‌ها

سردار جلالی اضافه کرد: در این مطالعه طی چهارسال قبلی ارتفاعات افغانستان تا مدیترانه مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتیجه اینکه همه ارتفاعات بالای دو هزار و ۲۰۰ متر در این محدوده پر از برف با این وجود ارتفاعات ما خشک بوده است.

مدیرعامل سازمان پدافند غیرعامل کشور با تأکید بر لزوم شناسایی استراتژی تکنولوژی‌ها، تأکید کرد: باید بتوانیم عنصر های انسانی و طبیعی را تقویت کنیم. زیرساخت‌ها و استراتژیک‌های مختلف در تکنولوژی می‌تواند باعث منفعت و یا تهدید شود که باید با دقت بیشتری به این مسئله توجه کنیم

سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در قسمت کشاورزی که با هم کاری مرکز آموزش محشر امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده به مدت ۲ روز ادامه دارد.

دومین روز این کنفرانس به اجرا کارگاه های آموزشی در این مرکز آموزشی واقع در منطقه مشکین دشت فردیس اختصاص دارد.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “تهدیدات دائماً در حال تغییر است/ تهدیدات زیستی منشاء اقتصادی دارد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۱۲, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران