جانباز شیمیایی نباید شرمنده خانواده باشد/ مرکز تاریخ شفاهی جانبازان شیمیایی تاسیس می‌شود

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “جانباز شیمیایی نباید شرمنده خانواده باشد/ مرکز تاریخ شفاهی جانبازان شیمیایی تاسیس می‌شود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

سید کمال لوح موسوی دبیر سازمان مردم نهاد جمعیت خدمات رسانی از مصدومان شیمیایی در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس با بیان این‌که جانبازان شیمیایی ما نفس خود را دادند تا مردمانشان قادر باشند در محیط بهتری به سادگی تنفس کنند، اظهار داشت: جمعیت خدمات رسانی از مصدومین شیمیایی از سال ۹۲ شروع به کار کرد. توانبخشی در عرصه‌های مختلف، اجرای برنامه‌های هم‌اندیشی، آموزشی و آگاه‌سازی جهت افزایش شرایط جسمی و روحی، اجرای برنامه‌های علمی و پژوهشی، چاپ مجله ها، خدمات رسانی از حقوق جانبازان شیمیایی، هم کاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی، اجرا اردو، ضیافت رمضان با حضور خانواده جانبازان، حضور در اجلاس منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و … از نمونه فعالیت‌هایی است که تا به امروز از جانب جمعیت خدمات رسانی از مصدومین شیمیایی انجام شده است.

موسوی خدمات رسانی مادی و معنوی از جانبازان را وظیفه این جمعیت دانست و خاطرنشان کرد: برای دفاع از مظلومیت جانبازان شیمیایی دوران دفاع مقدس، رایزنی‌هایی با عده ای از نهادهای مرتبط بین‌المللی از نمونه «سازمان اوپی‌سی‌دبلیو» و به علاوه از طرف دیگر مباحثی را با دادگاه لاهه داشته‌ایم.

دبیر سازمان مردم نهاد جمعیت خدمات رسانی از مصدومان شیمیایی با بیان این‌که تصمیم‌گیری‌های این سازمان مردم نهاد به وسیله هیات مدیره انجام می‎‌شود و مصوبات به وسیله کمیته‌های پایین نظر دبیر کل جمعیت تشکل شده اجرا می‌شود، گفت: کمیته‌ امور اداری مالی، کمیته تامین مالی، خدمات رسانی و امور رفاهی، کمیته سلامت، کمیته امور فرهنگی و آموزشی پژوهشی، کمیته امور حقوقی، کمیته ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین‌الملل، کمیته امور آموزش و پژوهش و کمیته امور شعب، مسؤول اجرای امور مرتبط به این سازمان مردم نهاد هستند.

حتما بخوانید   شناسنامه عملیات بدر

وی با اشاره به موقعیت مالی جانباران شیمیایی عنوان کرد: در خصوص خدمات رسانی از جانبازان شیمیایی قوانینی می باشد که در کمال تاسف اجرا نمی‌شوند. از جانب بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز خدمات رسانی‌هایی اجرا میشود؛ با اینحال موقعیت جسمی و مالی جانبازان شیمیایی را کفایت نمی‌کند. عده ای جانبازان قطع عضو هستند و مردم از ظاهر آن‌ها متوجه می‌شوند و مورد احترام و تجلیل قرار می‌گیرند؛ با اینحال جانبازان شیمیایی قابل شناسایی نیستند.

موسوی ادامه داد: در کشور جمعیت‌های فراوانی از قبیل تالاسمی‌ها‌، بیماران کلیوی و سرطانی، کوتاه قامتان و … وجود دارند که مورد خدمات رسانی‌ سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف قرار می‌گیرند. بعد از تاسیس جمعیت خدمات رسانی از جانبازان شیمیایی، در کمال تاسف مورد کم لطفی قرار گرفته است. در چنین شرایطی ست که که هیچ مرکز درمانی و توانبخشی ویژه برای جانبازان شیمیایی مقرر کرده نشده است.

دبیر سازمان مردم نهاد جمعیت خدمات رسانی از مصدومان شیمیایی با بیان این‌که نباید جانبازان شیمیایی از لحاظ مالی شرمنده خانواده‌هایشان باشند، گفت: جانبازان شیمیایی از سطح متوسط و پایینی از سود دارا هستند و به دلیل محدودیت‌های سرما و گرما، آلودگی‌های هوا، نوع تغذیه و … هزینه‌های بیشتری را متحمل می‌شوند. به علاوه از طرف دیگر جانبازان شیمیایی توان اشتغال ندارند بدین جهت دچار مشکلات مالی هستند.

ایشان در خصوص محاسبه جانبازان شیمیایی دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: با استناد به محاسبه معرفی شده از جانب بنیاد شهید و امور ایثارگران مجموعا حدود ۵۴۸ هزار و ۴۹۹ جانباز در تمامی کشور داریم که از این تعداد ۵۱۷ نفر جانباز شیمیایی شدید، ۱۶ هزار و ۴۸۶ نفر شیمیایی متوسط و ۴۲ هزار و ۹۳۵ نفر شیمیایی خفیف هستند.

حتما بخوانید   حضور «محمد ریوندی» در غرفه خبرگزاری دفاع مقدس

موسوی به علاوه از طرف دیگر از تاسیس مرکز تاریخ شفاهی جانبازان شیمیایی در سال‌جاری اطلاع داد و گفت: در نظر داریم که خاطرات جانبازان شیمیایی دوران دفاع ثبت و ضبط کنیم تا ضمن نگهداری این گنجینه ارزشمند، از این ظرفیت در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سود ببریم.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “جانباز شیمیایی نباید شرمنده خانواده باشد/ مرکز تاریخ شفاهی جانبازان شیمیایی تاسیس می‌شود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۹, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران