جدول فروش فیلم‌های در حال اکران مطرح شد/ سهم اندک سینمای دفاع مقدس در اکران

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “جدول فروش فیلم‌های در حال اکران مطرح شد/ سهم اندک سینمای دفاع مقدس در اکران” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، با نگاهی به محاسبه کارهای سینمایی در حال اکران یک نکته قابل تامل را میشود متوجه شد. اول اینکه افزایش فروش فیلم‌‌های سینمایی به نفع کلیت سینمای کشور است با اینحال این سطح از فروش فیلم‌ها تا چه میزان به سود نظام فرهنگی اسلامی ـ ایرانی تمام خواهد شد، محل تامل است.
تنها ۲ فیلم «دریاچه ماهی» و «بیست و یک روز بعد» آثاری هستند که با سیاست‌های فرهنگی ما تطابق دارد. اگر چه عده ای از آثاری که به آن اشاره خواهد شد در تقابل با نظام فرهنگی ما نیست، با اینحال در جهت آن هم گام بر نمی دارد.

به علاوه از طرف دیگر فیلم توقیفی «خانه دختر» که واضح نیست چرا توقیف شد و چرا از توقیف بیرون آمد، به فروش بالغ بر ۲ میلیارد تومان رسیده است. فروشی که اگر توقیف نمی‌شد هرگز به آن نمی‌رسید و القاکننده این سوءظن است که صاحبان فیلم از توقیف آثارشان خوشحال‌ترند تا صدور پروانه نمایش.

به اشتراک کارهای اکران شده تنها یک فیلم با مسئله دفاع مقدس قابل مشاهده است. «دریاچه ماهی» که به شهدای دفاع مقدس می‌پردازد مسلما جذابیت‌های مذموم «اکسیدان» را ندارد. به دلیل موضوعی که به آن پرداخته می‌شود، نه از دیالوگ‌های سخیف اروتیک در آن خبری است و نه از خیانت و موارد دیگری که اشاره به آن هم قبیح است.

مسلما «دریاچه ماهی» به اشتراک خیل کارهای شبه روشنفکرانه مجال معرفی نخواهد داشت. این فیلم با در دست داشتن ۹ سالن سینما، تنها ۲۶ میلیون تومان فروش داشته که این میزان حتی هزینه تبلیغ خود را هم در نیاورده است. یک نکته را نباید از لحاظ دور داشت که فیلم مطرح شده به لحاظ ساختار حرفه‌ای نیست و در بهترین شرایط اکران نیز رقم فروش آن به زحمت می‌موفق شد از فاصله ۱۰۰ میلیون تومان بگذرد.

مساله‌ای که باید به آن توجه داشت این است که چرا باید در ۲۹ فیلم اکران شده تنها یک فیلم سهم عرصه دفاع مقدس باشد. نه نتها در این گونه سینما که در گونه‌های دیگر سینما مانند پلیسی، تاریخی، کودک و نوجوان، انقلاب اسلامی و … فیلمی اکران نشده است. اینطور گفته میشود که همه سینما پایین سیطره یک نوع از سینما آن هم با تعریف یک طیف ویژه از فیلمسازان قرار دارد.

نگاه مدیران فرهنگی به ژانر دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نگاه فرمایشی و مدیریتی است. اگر نگاهی که ابزار‌های فرهنگی به سینمای «اصغر فرهادی» داشتند به این عرصه نیر می‌داشتند، شرایط سینمای دفاع مقدس بهتر از این بود. سینمای دفاع مقدس تا وقتی با نگاه سفارشی، مناسبتی و به منظور پر کردن کارنامه مدیران فرهنگی و کسب بودجه اداره شود، هر روز نسبت روز قبل، شرایط وخیم‌تری خواهد داشت. سینمای دفاع مقدس نباید و نه می‌‌تواند بدون آزادی رفتار افزایش داشته باشد. این گونه سینمایی می بایست از پایین چتر خدمات رسانی ارگان‌های دولتی بیرون بیاید چرا که الزامی به قیم ندارد.

حتما بخوانید   اکران «غریبه در میقان» امشب در سینما فلسطین

فارغ از اینکه در خیل کارهای اکران شده چه فیلم‌هایی خوب نمایش هست یا نه، باید به این نکته نیز توجه داشت که عدم توجه به گونه‌های دیگر سینمایی بالاخره به نفع سینمای ایران است. چرا کارگردانان سینمای ایران تنها به ملودرام‌های اجتماعی بسنده می‌کنند. مخاطبی که «خانه دختر» یا «اکسیدان» را انتخاب می‌کند بالاخره نه چیزی به دست می‌آورد و نه چیزی از دست می‌دهد.

سینمای کمدی نیازمند افزایش و بالندگی است، مخاطب شدیدا به این سینما نیاز دارند. چرا افرادی که مکررا بر طبل خشونت و استرس و فشار عصبی در جامعه می‌کوبند به سوی تولید کارهای کمدی نمی‌روند؟

در کمال تاسف کارهای مبتذلی مانند «خالتور» که به اسم کمدی اکران می‌شود تنها به هزینه سطحی شدن خواست مخاطب تمام می‌شود. تهیه کننده این فیلم نیز هر نوع انتقاد به اثرش را انتقاد به نظام فرهنگی و نظام جمهوری اسلامی تلقی می‌کند. با این وجود اغلب کارهای اکران شده در این فصل اکران، موضوعی شبیه به با «خالتور» دارند.

 

اگر این کارهای را با اغماض غیر اخلاقی ندانیم، به سختی بتوان آنها را اخلاقی به حساب آورد. سینمای ایران را باید با مختصات فرهنگ اسلامی ایرانی آن بررسی کرد تا به وخامت شرایط آن پی برد. این سینما در این مختصات جایی ندارد با وجود این چنین جمله ای را نمی‌توان به کلیت سینما تعمیم داد، با اینحال بخش بزرگی از سینما مبتلا به بیماری ابتذال است و اگر فکری به حال آن نشود روشن است که چه عواقبی گریبان‌گیر آن خواهد شد.

محاسبه فروش فیلم‌ها

«نهنگ عنبر۲: سالکشن رویا» با ۲۷ هفته اکران  ۲۰ میلیارد و ۹۴۵ میلیون و ۳۳۵ هزار تومان فروش داشته و در صدر جدول قرار دارد. «دریاچه ماهی» ساخته «مریم دوستی» بعد از ۹ هفته اکران در با فروش ۲۶ میلیون ۵۵۹ هزار تومان فروش در ذیل جدول فروش قرار دارد.

 


مقام

هفته

تعداد
سالن

فیلم

فروش
هفتگی

فروش
کل

۱

۲

۹۹

خالتور/
آرش معیریان

۶۳۰,۱۴۱,۰۰۰

۱,۵۳۱,۴۵۵,۰۰۰

۲

۴

۱۰۶

خفه‌گی/
فریدون جیرانی

۳۷۳,۲۹۳,۰۰۰

۳,۳۸۹,۲۴۹,۰۰۰

۳

۶

۷۹

زرد/
مصطفی تقی‌زاده

۲۴۷,۷۵۷,۰۰۰

۴,۵۳۰,۳۴۷,۰۰۰

۴

۵

۷۸

خانه
دختر/ شهرام شاه‌حسینی

۱۹۷,۰۸۲,۰۰۰

۲,۶۳۲,۶۶۴,۰۰۰

۵

۶

۸۸

قهرمانان
کوچک/ حسین قناعت

۱۸۵,۳۶۰,۰۰۰

۲,۰۴۸,۶۶۹,۰۰۰

۶

۹

۳۷

ملی
و راه‌های نرفته‌اش/ تهمینه میلانی

۹۰,۴۳۰,۰۰۰

۱,۹۱۳,۰۷۵,۰۰۰

۷

۶

۱۸

ایتالیا
ایتالیا/ کاوه صباغ‌زاده

۵۵,۰۷۸,۰۰۰

۱,۲۶۶,۴۳۶,۰۰۰

۸

۵

۳۸

حقه
باز دم دراز/ علی‌رضا محمودزاده

۴۵,۲۹۸,۰۰۰

۳۴۴,۱۵۹,۰۰۰

۹

۲

۲۵

غیرمجاز/
حسن یکتاپناه

۳۸,۹۱۰,۰۰۰

۱۳۱,۰۰۳,۰۰۰

۱۰

۴

۲۱

شنل/
حسین کندری

۳۴,۳۷۶,۰۰۰

۲۳۰,۰۱۱,۰۰۰

۱۱

۴

۱۷

آزاد
به قید شرط/ حسین شهابی

۳۳,۱۲۰,۰۰۰

۲۰۴,۳۳۶,۰۰۰

۱۲

۰

۲۴

انزوا/
مرتضی‌علی عباس میرزایی

۲۴,۶۰۸,۰۰۰

۴۰,۸۳۵,۰۰۰

۱۳

۲۱

۳

اکسیدان/
حامد محمدی

۹,۵۴۵,۰۰۰

۱۰,۷۶۰,۱۰۸,۰۰۰

۱۴

۱۰

۸

نگار/
رامبد جوان

۷,۴۶۵,۰۰۰

۲,۶۳۴,۶۷۶,۰۰۰

۱۵

۱۵

۱

بیست
و یک روز بعد/ محمدرضا خردمندان

۴,۲۶۵,۰۰۰

۱,۱۹۸,۸۷۷,۰۰۰

۱۶

۲۳

۳

پایین
سقف دودی/ پوران درخشنده

۲,۸۱۶,۰۰۰

۲,۸۰۶,۴۳۲,۰۰۰

۱۷

۳

۴

رقص
پا/ مزدک میرعابدینی

۲,۲۸۹,۰۰۰

۱۰,۰۵۲,۰۰۰

۱۸

۱۰

۴

من
و شارمین/ بیژن شیرمرز

۱,۹۹۴,۰۰۰

۱,۲۰۰,۸۲۳,۰۰۰

۱۹

۲۱

۰

رگ
خواب/ حمید نعمت‌الله

۱,۷۰۳,۰۰۰

۴,۹۲۸,۴۸۳,۰۰۰

۲۰

۲۱

۰

مالیخولیا/
مرتضی حریق‌زمزم

۱,۳۹۲,۰۰۰

۳۵,۲۴۱,۰۰۰

۲۱

۶

۴

مالاریا/
پرویز شهبازی

۹۳۲,۰۰۰

۱۷۷,۵۵۰,۰۰۰

۲۳

۱۶

۰

ساعت
۵ عصر/ مهران مدیری

۳۶۳,۰۰۰

۹,۱۲۵,۴۱۲,۰۰۰

۲۴

۱۴

۰

سارا
و آیدا/ مازیار میری

۲۴۴,۰۰۰

۲,۶۲۹,۶۴۱,۰۰۰

۲۵

۱۱

۰

تابستان
داغ/ ابراهیم ایرج‌زاد

۱۴۸,۰۰۰

۱,۲۹۷,۰۶۸,۰۰۰

۲۶

۲۵

۱

دو
عروس/ داوود موثقی

۱۱۲,۰۰۰

۵۷,۳۶۱,۰۰۰

۲۷

۱۵

۲

گذر
موقت/ افشین هاشمی

۱۰۸,۰۰۰

۱۷۲,۶۸۹,۰۰۰

۲۸

۹

۰

دریاچه
ماهی/ مریم دوستی

۴۰,۰۰۰

۲۶,۵۵۹,۰۰۰

۲۹

۱۶

۱

پا
تو کفش من نکن/ محمدحسین فرحبخش

۲۴,۰۰۰

۱,۲۴۰,۸۰۶,۰۰۰

 

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “جدول فروش فیلم‌های در حال اکران مطرح شد/ سهم اندک سینمای دفاع مقدس در اکران” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آذر ۲, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران