جواب حسین دهباشی به شُبهاتی پیرامون ناو «وینسنس» و «پرواز ۶۵۵»

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “جواب حسین دهباشی به شُبهاتی پیرامون ناو «وینسنس» و «پرواز ۶۵۵»” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«حسین دهباشی» مستندساز کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس با بیان اینکه همه افرادی که دفاع مقدس را درک کرده بودند اذعان دارند بر خلاف جنگ‌های دنیا، جنگ ما یک جنگ ۲ نظام و ارتش نبود، اظهار داشت: بخش بزرگی از این نبرد که به وسیله قوای ایران مدیریت می‌شد بطور کلیً یک جنگ مردمی بود. از آن پیرزنی که همه دار و ندارش که چند تخم مرغ و یا قطعه‌ی طلا بود را به جنگ اهدا کرد تا حتی آن زن کشمیری که نذر داشت قوای اسلام پیروز شوند.

وی گفت: رزمنده‌ای که در جبهه حضور پیدا می‌کرد با استناد به وظیفه سربازی حضور نداشت با این وجود عده ای نیز با استناد به وظیفه ارتشی بودنشان حضور داشتند با اینحال عمدتاً کار به وسیله نیروهای داوطلب و معتقد بود.

این مستندساز اضافه کرد: وقتی اصل جنگ اینطوری مردمی جلو می‌رود و همه دستاوردها بر دوش نیروهای داوطلب و برآمده از دل مردم ایران است، در نتیجهً بعد از جنگ نیز برای حفظ، اشاعه و معرفی دستاوردها نمی‌توان کار را به قسمت‌های کارمندی سپرد تا با استناد به حقوقی که کارمندان دریافت می‌کنند، جنگ را معرفی کنند. معنی این حرف چنین نیست که ابزار‌های دولتی نباید در این مسئله حضور داشته باشند حتی فعالیت آن‌ها کافی نیست. کما اینکه حضور ارتش کشورمان در دوران دفاع مقدس به توجه به تمام تلاش‌ها، کافی نبود.

دهباشی تصریح کرد: امروز اگر می‌بینیم ما نمی‌توانیم دفاع مقدس را معرفی کنیم به این خاطر است که با آن به شکل انحصاری و کارمندی برخورد شده، در صورتی که جنگ در دست به همه مردم ایران است. ما به خاطر کمبود قابلیت ها و سختی‌هایی که داشتیم مکررا با خلاقیت‌هایی مواجه می‌شدیم که به وسیله بهترین فرزندان این سرزمین تهیه و اجرا می‌شد.

وی ادامه داد: در مواجهه با نابرابری مطبوعاتی که ما در مقابل بی‌بی‌سی و نشریات غربی داریم به خلاقیت نیازمندیم. در مرحله اول باید امکاناتمان را گسترش دهیم. با این وجود ما به دلیل بضاعتمان در کشور هرگز به لحاظ سخت افزاری به نشریات غربی نمی‌رسیم حتی باید با همان روحیه‌ای که دلیل شد با ابتکار مردمی بچه‌ها و خلوص نیت روی اروند پُل زده شده و والفجر ۸ رخ دهد یا در کربلای ۵ از سنگرهای نونی شکل‌ رد شده و منجر به عملیات‌های بزرگ شود؛ ـ همان‌ها ـ اگر در معرفی جنگ وجود داشته باشد، می‌توانیم در خور دفاع مقدس کاری انجام دهیم.

حتما بخوانید   نقد فیلم‌های «آخرالزمان» در برنامه در هفته جاری رادیو معارف

 

این مستندساز گفت: اکتفا کردن به بودجه دولتی که هزار و یک شبه در آن می باشد، پول‌های بی برکتی هستند که نمی‌توان با آن کار مقدس انجام داد.

 

ایشان در جواب به سوالی مبنی بر شبهات موجود در مستندی که پیرامون پرواز ۶۵۵ و حمله ناو آمریکایی وینسنس بوجود آمده است، گفت: نکته‌ای که از سرتیپ شهرام رستمی فرمانده سابق ستاد مشترک ارتش و جانشین نیروی هوایی در کانال‌های خبری نقل شد تقطیع و تحریف شده بود.

 

دهباشی گفت: اگر حکیمانه‌ترین سخن دنیا را که قرآن کریم باشد را از متن اصلی خارج کنید، می‌تواند به یک متن جهت‌دار مبدل شود. بدین جهت ضروری است صحبت‌های تیمسار رستمی را در متن صحبت‌هایش مطالعه کرد. نکته‌ای که ایشان مطرح می‌کند یک انتقاد به سیستم مدیریتی فرودگاه‌های کشور است که محل تامل است.

 

این مستند ساز گفت: نظر ایشان این بود که در شرایطی که جنگ وجود داشت اجازه پرواز هواپیماهای ایران‌ایر نیز باید به وسیله نیروی هوایی ارتش تایید می‌شد که اگر چنین تاییدیه‌ای اتفاق می‌افتاد ممکن است از مشکلات جلوگیری می‌شد. ایشان به روشنی در سخنانشان می‌گویند که اولاً نیروهای آمریکایی در آب‌های ایران بودند. ثانیاً عملیات متجاوزانه‌ای انجام داده بودند. ثالثاً اگر آن‌ها به عمد این کار را انجام نداده باشند نیز از بار تقصیر و عملیات جنایت کارانه‌شان ذره‌ای کم نمی‌شود.

 

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “جواب حسین دهباشی به شُبهاتی پیرامون ناو «وینسنس» و «پرواز ۶۵۵»” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آبان ۲۳, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران