حذف روز حماسه هویزه و شهدای دانشجو از تقویم رسمی کشور

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “حذف روز حماسه هویزه و شهدای دانشجو از تقویم رسمی کشور” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، امسال سی و هفتمین سالگرد حماسه هویزه است که هر ساله در یادمان شهدای هویزه برگزار می‌شود. این مراسم با حضور بیش از ۵۰ خانواده شهید حماسه هویزه از تمامی کشور، همرزمان و رزمندگان این عملیات نصر، دانشجویان، عشایر غیور عرب و اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود، مراسمی که به خاطر شهدای دانشجو هویزه است، شهدایی که به تعبیر رهبر انقلاب با دست‌هایی خالی و دل‌هایی استوار به جلوگیری از دشمن رفتند.

رهبر انقلاب اسلامی در باره این منطقه و حماسه آفرینی‌های رزمندگان می‌فرمایند: «این بیابان‌ها را نیرو‌های متجاوز گرفته بودند. تمام این سرزمین پاک و مظلوم و خونبار، در پایین چکمه‌ی متجاوزان بود و نیرو‌های مسلّح و سازمان‌های نظامی ما، همه‌ی تلاش خودشان را برای دفع و سرکوب دشمن می‌کردند. با اینحال این جوانان با دست خالی به جلوگیری از دشمن می‌رفتند. آن روز ممکن است عدّه‌ی این جوانان، بیست، سی نفر بیشتر نبود.

بیست الی سی جوانان با دست خالی؛ با اینحال با دل استوار از ایمان و توکّل به پروردگار. در این‌جا، در این بیابانها، چند هزار تانک و نفربر زرهی از دشمن مستقر بود. آن جمع کوچک، برای جلوگیری از این جمع علی‌الظّاهر بزرگ می‌آمد؛ با ایمان به خدا و با توکل؛ آن‌گونه که حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام، با جمع معدود، در طرف دیگر دریای دشمن ایستاد، قلبش نلرزید، اراده‌اش سست نشد و تردید در ایشان راه پیدا نکرد.

حتما بخوانید   مادر شهیدان ارم درگذشت

این جوانان، واقعاً همان‌طور بودند. من در همین‌جا، از شهید علم‌الهدی پرسیدم: شما از سلاح و ابزارهای چه دارید که این‌گونه مصمّم به جنگ دشمن میروید؟ دیدم این‌ها دلهایشان آن‌چنان به نور ایمان و توکّل به خدا محکم است که از خالی بودن دست خود هیچ باکی ندارند. حرکت کردند و رفتند. آن‌ها خواستار جهاد در راه خدا و پذیرای شهادت در این راه بودند؛ چون میدانستند حقّند. شهدای ما در هر نقطه‌ی این جبهه‌ی عظیم، با همین روحیه و با همین ایمان، جنگیدند.»

با این مقدمه سر وقت مسئله‌ای گم شده تقویم رسمی کشورمان می‌رویم و روز ۱۶ دی ماه، روزی که یکی از بزرگترین حماسه‌های تاریخ معاصر در آن رقم خورده است و حتی به تعبیر عده ای حماسه هویزه آغازی بر روحیه و نگاه عاشورایی به جنگ تحمیلی بود، حال، با اینحال حتی مصوبه و ابلاغیه مجلس پنجم در سال ۱۳۷۷ هم این روز در تقویم هیچ مناسبتی ندارد.

در مصوبه ۲۲ آذر ۱۳۷۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر قانون تشکیل، تقویت و پیشرفت بسیج دانشجویی و در تبصره ۳ آمده است: «روز دوم آذرماه سالروز فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر تشکیل بسیج دانشجویی، روز بسیج دانشجویی و شانزدهم دی ماه‌سالروز شهادت دانشجوی بسیجی شهید سید حسین علم‌الهدی و همرزمان دانشجوی ایشان در هویزه با اسم روز شهدای دانشجوی بسیجی تعیین‌می‌گردد.» به علاوه از طرف دیگر این مصوبه در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۷۷ به تایید شورای نگهبان نیز می‌رسد.

نکته اصلی این است که سخت عدم ثبت روز حماسه هویزه و به ویژه روز شهدای دانشجو در تقویم رسمی چیست؟ آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی دلیلی برای حذف این روز از تقویم دارند؟ این پرسش تمامی خانواده‌های شهدای هویزه و تمام خانواده‌های شهدای دانشجو دفاع مقدس است که امید می‌رود جواب یا اقدامی خوب را در پی داشته باشد.

حتما بخوانید   مراسم یادبود شهید غریب فاطمیون به همت مردم برگزار شد+ عکس ها

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “حذف روز حماسه هویزه و شهدای دانشجو از تقویم رسمی کشور” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۱۵, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران