خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: خرمشهر مظهر مقاومت، ایثار و غیرت ملی، شهری به وسعت دل های پاک محبان اهل بیت (ع) و برابر است با ارزش‌های والایی که شهیدان، جانبازان و ایثارگران برای استقامت آن خون پاک خویش را نثار کرده‌اند.

خرمشهر شهر دلاور مردان جاوید است، خرمشهر جهان‌آرا، بهروز مرادی، عزیزاله کاظمی، مهدی آلبوغبیش، عبدالرضا موسوی، بهنام محمدی، حسین فهمیده و دیگر دلاورانی است که قلم از نوشتن آن‌ها شرم سار است.

لاله‌های پرپر شده، شهر پاکی‌ها، شهر رشادتها، شهر ریاحی و بهشتی، شهر عطر شوق ولایت، شهر مردمان پاک. فتح خرمشهر فتح خاک نیست، یقین که سرزمین خرمشهر قطعه‌ایی از بهشت است. آری اسم خرمشهر شور و شر تولید میکند. اگر کسی چشم طمع کند، مردان بی‌ادعای این سرزمین در کوچه و خانه‌ها سنگر خواهند تولید و بر پشت بامهایتان برج دیده‌بان.

چیزی نمانده است تا سالروز آزادسازی خرمشهر، حماسه‌ای که به یادگار مانده است و در فکر‌ها جاری و ساری است. اسم محمد جهان‌آرا را که می‌شنویم ناخداگاه یاد خرمشهر می‌افتیم.

می‌خواهم بخشی از وصیت‌نامه‌ی سید محمد جهان آرا فرمانده‌ی رشید سپاه را برای شما علاقه مندان بازگو کنم، آنجاکه می‌نویسد:
«از روزی که جنگ شروع شد تا لحظه‌ای که خرمشهر سقوط کرد من یک ماه به طرز مداوم کربلا را می‌دیدم، هر روز که حمله‌ی دشمن بر برادران سخت می‌شد از فریاد به آن‌ها بی‌سیم را از کار می‌انداخت و هیچ راه نهایی نبود به اتاق می‌رفتم گریه را شروع می‌کردم و فریاد می‌زدم ای رب العالمین بر نپسند ذلت و خواری را…»

خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید

بابت آزادسازی این شهر خون‌ها ریخته شد، داغ‌ها بر دل ماند و فرماندهان رشیدی را از دست دادیم. با اینحال آنچکه بر جاماند دلاوری‌ها، رشادت‌ها، مجاهدت‌ها و جانثاری‌های رزمندگان و مردم خرمشهر بود. پای اسلام و انقلاب با تمام وجود ایستادند و یک وجب از خاک وطن را به دشمن حرامی واگذار نکردند. آفرین بر غیرتتان…

سوم خرداد، سالگرد روزی است که اتحاد و همبستگی ملتی به پاخاسته ثمر بخشید و رزمندگانی بسیج شده از شهرهای اسلامی ایران توانستند با رزمی بی‌امان یکی از مهمترین شهرهای ایران را بعد از ۵۷۸ روز از چنگ دژخیمان بعثی بیرون برانند. شهری که در ابتدای جنگ حماسه آفرید و مردم آن که در اثر خیانتها و نامردمی‌های بنی‌صدر و یارانش بی‌دفاع مانده بودند با چنگ و دندان و در شرایطی که جز چند اسلحه سبک و کوکتل مولوتفهای دست‌ساز و یاری خداوند چیزی در دست نداشته، بیش از یک ماه در طرف دیگر ارتش تا بن دندان مسلح مقابله کردند و حماسه آفریدند.

آزادسازی خرمشهر در هشت سال دفاع مقدس در سالهای اول جنگ تحمیلی به فراخور ارزش آن در فرهنگ و جامعه ایرانی کارهای زیادی برجای قرار داده است. این عملیات در بحبوحه تنگناهای اعتقادی و روانی، درس مقاومت و از خودگذشتگی و تحمل مصائب را به مردم جامعه آموخت و بسیاری از مردم جامعه را انسانهایی مقاوم، ایثارگر، خستگی ناپذیر، فداکار، کم توقع و سختکوش ساخته است و به علاوه از طرف دیگر دلیل گسترش انسجام ملی و فرهنگی و کاهش قوم مداری و تضادهای مذهبی شده و هم مردم یک جامعه را در یک صف واحد قرار داده است. 

خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید

آزادسازی خرمشهر یک واقعه کم مانند در تاریخ دفاع مقدس به شمار می‌رود که در داخل خاک ایران انجام شد و با نبردها و عملیات‌های دیگر به دلیل وسعت منطقه نبرد و هم به دلیل شور و شوق مردم جهت آزادسازی خرمشهر در جبهه‌های نبرد دارای اختلاف بود. این عملیات در تاریخ هشت‌ساله جنگ تحمیلی کم مانند است. بدلیل آنکه در این عملیات خصوصاً بعد از آزادسازی خرمشهر تمام کشورهای حامی عراق احساس اخطار کردند و مجبور به معرفی پیشنهادهایی برای برقراری صلح شدند و نیز عرصه ورود ایران به خاک عراق مهیا شده بود. در روزهای اول جنگ و به دلیل اغتشاش‌ها در کردستان، دیگر شهرهای ایران و نیز فقر عمومی ، نگرشی عامی در کشور بوجود آمده بود و از روح هم کاری اجتماعی بی‌سود‌اند. با این وجود هم کاری همه جانبه مردم در بیرون راندن دشمن از خاک میهن اسلامی خصوصاً در عملیات بیت المقدس از تمام اقوام و ادیان تعاون و هم کاری در کارها، حفظ وحدت ملی در رویارویی با ستیزه‌ها و تعارض‌ها، انتقال خود به خودی تجربه‌ها، میهن پرستی، کمک‌های جانی و مالی در بیرون راندن دشمن از کشور، همه مبین انسجام ملی و روانی و فرهنگی تمام ایرانیان صرف‌نظر از هر دین و قومی داشته و عملکرد مردم ایران در آزادسازی خرمشهر، نمایش تلاش یک ملت منسجم و حاوی مشترکات فرهنگی زیاد است.

عملیات آزادسازی خرمشهر، گستره‌ای از عالیترین صحنه‌های باشکوه از خودگذشتگی و ایثار، فراروی رزمندگان بود. آنان در خطرپذیری از دیگران سبقت می‌دریافت کردند و در سختی‌ها و تنگناهای نبرد بر دیگران پیشی می‌دریافت کردند. یکی از فداکاری‌ها و خود گذشتگی‌های رزمندگان را میتوان رفتن بر روی مین دانست. رزمندگان ایثارگر در شرایط حساس عملیات برای اینکه جان چندین عدد از همرزمانش به اخطار نیفتد، جان خود را با رفتن روی مین فدا می‌کرد و بقیه از روی جسد بی‌جان ایشان عبور می‌کردند.

این عملیات پیش از هرچیز تحت عنوان عملیات بیت‌المقدس با نیت آزادسازی جاهای اشغالی در جبهه جنوبی از خاک ایران انجام شد و بعد از بدست آمدن موفقیتهای زیاد تحت عنوان فتح خرمشهر یا آزادسازی خرمشهر یا آزادسازی خونین شهر نامگذاری شد و این واژه‌ها در اشاعه زبان‌ها و لهجه‌های مختلف در دیگر نقاط ایران مانند عربی، کردی و … ارزش یافت.

خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید

امام راحل چه دلچسب فرمود: «خرمشهر را خدا آزاد کرد…» این کلام امام پر از محتواست. درست است عنایت خداوند متعال و دعای امام عصر (عج) و مقاومت رزمندگان دلیل آزادسازی خرمشهر شد. بایستی هرساله این حماسه عظیم بخوبی جشن گرفته شود تا قدری هم ما سهیم در جشن آن روزهای مردم خرمشهر قرار بگیریم.

انتهای پیغام/ ۱۱۶

امیدواریم نوشته “خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

حتما بخوانید   تا اینجای کار بدین شکل که در شأن شهداست رفتار نشده است
نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران