خواندن چه سوره‌هایی در شروع و انتهای روز سفارش شده است؟

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “خواندن چه سوره‌هایی در شروع و انتهای روز سفارش شده است؟” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، خواندن قرآن کریم در تمامی ساعت‌های روز برای فرد خیر و برکت بسیاری را بهمراه دارد ضمن اینکه تلاوت این کتاب آسمانی دلیل روشن شدن هرچه بیشتر قلب و ذهن انسان می‌شود.

 

فضیلت خواندن قرآن در ساعات ویژه شبانه روز   

 

قرآن کریم مهمّ‌ترین حجّت خداوند بر بندگان و ترنّم آوای ایمان در گوش جان انسان ها است. انس با قرآن کریم و تلاوت آن اثرات ثمربخش بر زندگی انسان دارد. به طوری که در گفتار معصومین ـ علیهم السّلام ـ و آیات قرآن کریم به قرائت و تلاوت بسیار، توصیّه شده است. « و َرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلا » و « فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ»            

 

رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ خطاب به ابوذر فرمود: «بر تو باد تلاوت قرآن و بسیار یاد خدا کردن، بدلیل آنکه باعث بلند آوازگی تو در آسمان و نورانیّت تو در زمین است.»

 

حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: «هر کس با تلاوت قرآن انس بگیرد، دوردستی دوستان ایشان را هراسان نکند.»

 

استحباب سوره‌های مختلف در لحظه های گوناگون                                     

 

اگر چه درهای رحمت الهی پیوسته به سوی بندگانی که صادقانه و مخلصانه ایشان را می‌خوانند، باز است و در بیشتر مواقع می‌شود با تلاوت قرآن کریم با خدا رابطه برقرار کرد، امّا امامان معصوم به برخی از لحظه‌ها و مکان‌ها عنایت بیشتری داشته‌اند. و کسب ثواب و فیض بیشتر را در آن زمین و لحظه ویژه یادآوری کرده‌اند. از نمونه این اوقات می‌توان به ماه مبارک رمضان، شب‌های قدر، روز عرفه، روزهای عید فطر، قربان، غدیر، شب‌های جمعه و… اشاره نمود.                                                                             

حتما بخوانید   عزت شهید حججی نتیجه اُنس وی با قرآن است

 

همان شکلی که که گفته شد، تأکید معصومین ـ علیهم السّلام ـ انس گرفتن و همنشینی با زلال وحی است. لکن عده ای از سوره‌ها برای قرائت در نمازهای واجب و نافله، عده ای در انتهای شب، دسته‌ای دیگر به لحظه طلوع فجر و قسم دیگر در تمام ساعات شبانه روز توصیّه شده است.

 

سوره‌های خوب انتهای شب

 

سوره انعام: از ابن عباس روایت شده است که هر کس سوره‌ی انعام را هر شب بخواند، روز قیامت از ایمن شدگان می‌باشد و روی حریق به چشم خود نمی‌بیند.

 

سوره یوسف: هر کس سوره‌ی یوسف را هر شب بخواند، خداوند عزّوجلّ ایشان را محشور فرماید، همزمان با اینکه جمال ایشان مانند جمال یوسف باشد و فزع روز قیامت به ایشان اصابت نمی‌کند.

 

سوره اسراء: شیخ صدوق از حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که ایشان فرموده‌اند هر کس در هر شب جمعه سوره‌ی اسراء را بخواند؛ نمی‌میرد تا آن که حضرت قائم ـ علیه السّلام ـ را درک نماید و از اصحاب آن حضرت باشد.

 

سوره کهف: هر کس هر شب جمعه، سوره‌ی کهف را بخواند نمی‌میرد، مگر شهید و خداوند ایشان را با شهدا مبعوث می‌فرماید.

 

سوره فرقان: در روایت آمده است که حضرت ابی الحسن ـ علیه السّلام ـ به اسحق بن عمار فرمود: قرائت سوره‌ی فرقان را رها مکن، به خوبی که هر کس هر شب این سوره را بخواند خداوند ایشان را ابداً عذاب نمی‌فرماید و از ایشان حساب نمی‌کشد.

 

سوره لقمان: شیخ صدوق از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت نموده: هر کس سوره‌ی لقمان را هر شب بخواند خداوند ملائکه‌ای را موکّل می‌فرماید تا ایشان را در آن شب از ابلیس و لشکریانش حفظ نماید تا آن که صبح نماید.

حتما بخوانید   لزوم انتقال تجربه‌های عکاسی دفاع مقدس به عکاسان جوان/ ابزار‌های فرهنگی به رسالتشان رفتار کنند

 

سوره سجده: حسین بن ابی العلاء، از حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که فرموده‌اند: هر کس در هر شب جمعه، سوره‌ی سجده را بخواند، خداوند کتاب ایشان را به دست راستش می‌دهد و ایشان را از آن چه در آن بوده محاسبه نمی‌فرماید.

 

سوره ذاریات: داوود بن فرقد از مولایمان امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده کسی که سوره‌ی ذاریات را در شب بخواند، خداوند معیشت ایشان را اصلاح کند و روزی واسع بر ایشان آورده و نور برای ایشان در قبرش قرار دهد.

سوره حجرات: حسین بن ابی العلاء از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که فرموده‌اند: کسی که سوره‌ی حجرات در هر شب بخواند از زوّار حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‌باشد.

 

سوره واقعه: از زید شحّام روایت شده است که امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمود: هر کس در هر شب قبل از خواب سوره‌ی واقعه را قرائت کند محشور می‌شود همزمان با اینکه چهره‌اش چون ماه شب چهارده تابان باشد.

 

سوره مؤمن: از ابی الصّباح کنانی روایت شده است: امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمود: هر کس در هر شب سوره‌ی مؤمن را قرائت کند، خداوند گناهان قبلی‌ی ایشان را و آن چه در جوانی مرتکب شده و آن چه در پیری، همه را بیامرزد، و کلمه تقوی و خداترسی را ملازم و همدم ایشان گرداند، و آخرتش را بهتر از دنیایش قرار دهد.

 

سوره‌های خوب ابتدای روز

 

توحید: از حضرت علی ـ علیه السّلام ـ روایت شده است کسی که در عقب نماز صبح یازده مرتبه سوره‌ی قل هو الله احد بخواند، در آن روز گناهی ایشان را اصابت نمی‌کند. اگر چه شیطان (برای اجبار نمودن ایشان به گناه) خود را خوار نماید.

حتما بخوانید   یادی از چهره‌های دینی و قرآنی که در سال 96 ابدی شدند

 

علق: سلیمان بن خالد از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده کسی که در روز «اقرا باسم ربک» بخواند و سپس در آن روز از دنیا برود شهید از دنیا می‌رود.

 

انسان: عمرو بن جبیر عزرمی از پدرش از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که فرمودند: هر کس سوره‌ی «هل اتی علی الانسان» را در هر صبح پنجشنبه بخواند خداوند ایشان را با حور العین تزویج می‌کند.

 

حشر: از حضرت رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت شده است که فرمودند: هر کس لحظه صبح سه مرتبه بگوید «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» و سه آیه آخر سوره حشر را بخواند خداوند هفتاد هزار ملک را موکل می‌فرماید، برای ایشان دعا نمایند.

 

یس: از حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت است که فرمود: به خوبی برای هر چیزی قلبی می‌باشد و قلب قرآن «یس» است. پس کسی که در لحظه روز (ایشانّل روز) سوره  یس را بخواند، در آن روز از محفوظین و مرزوقین خواهد بود.

 

انتهای پیغام/ ۱۱۱

امیدواریم نوشته “خواندن چه سوره‌هایی در شروع و انتهای روز سفارش شده است؟” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۲۳, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران