خَلق هفت تابلوی نقاشی از شهید بهشتی و شهدای انقلاب/ اجرا کنفرانس «سرچشمه سُرخ»

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “خَلق هفت تابلوی نقاشی از شهید بهشتی و شهدای انقلاب/ اجرا کنفرانس «سرچشمه سُرخ»” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«حبیب‌الله صادقی» دبیر کل کنفرانس هنری «سرچشمه سُرخ» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس از اجرا این کنفرانس در فرهنگستان هنر اطلاع داد و اظهار داشت: مسئله کنفرانس «سرچشمه سُرخ» حوادث سال ۱۳۶۰ است. ترور آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، شهید بهشتی، هاشمی‌رفسنجانی، شهید رجایی، حمله همه جانبه صدام به ایران، جنایات آمریکا و اسرائیل و خدمات رسانی‌های ۳۲ کشور از صدام از موضوعات این کنفرانس است.

وی اضافه کرد: رصد و گزارش‌های گروهک منافقین برای بمباران شهرها به دشمن بعثی که سهمگین‌ترین و سخت‌ترین دوران را برای انقلاب اسلامی ایجاد کرد و ضروری بود پیرامون این دست مسائل، فیلم‌ها و کارهای گرافیکی تولید شود، از نمونه محورهای این کنفرانس خواهد بود.

این هنرمند برجسته انقلاب اضافه کرد: امروز فرصتی است تا مباحث و مفاهیم آن دوران مورد استقبال قرار گیرد و با کیفیت به نسل امروز معرفی شود. بنیاد شهید و امرو ایثارگران این موضوع مهم فرهنگی و هنری را انجام می‌دهد و مسئولیت دبیر کلی آن را نیز بر عهده من قرار داده‌اند.

 

صادقی ادامه داد: «سرچشمه سرخ» در قسمت‌های نقاشی، گرافیک، هنر تازه و عکاسی برگزار خواهد شد. هنرمندان خوب ما کارهای ارزشمندی را ایجاد کرده‌اند. من نیز چون از سال ۱۳۶۰ مسائل انقلاب را به طرز ریز دنبال می‌‎‌کردم در این کنفرانس فرصتی پیدا کردم تا هفت تابلوی تازه نقاشی کنم.

 

حتما بخوانید   حضور کتاب «سلام بر ابراهیم» در کنفرانس کتاب فرانکفورت/ ترجمه آلمانی انجام شد

دبیر کل کنفرانس هنری «سرچشمه سرخ» گفت: سه تابلو را با مسئله شهید بهشتی و نقش ارزنده ایشان و ارادتشان به اهل بیت (ع)، کربلا و اندیشه شیعی کار کردم. ۷۲ شهید ترور حزب جمهوری اسلامی به مثابه ۷۲ شهید دشت کربلاست چون شهید بهشتی از ارادتمندان شهدای کربلا و شخصیتی عارف و از قله‌ها و چهره‌های ارزشمند انقلاب بود که شهادتشان روایت تلخی برای انقلاب بود.

 

وی خاطرنشان کرد: مسئله شهدای هفت تیر بهانه‌ای بود تا باز هم یادداشت‌هایم را به روش نقاشی روایت کنم. اسم یکی از این نقاشی‌ها «آسمان ۱۷ هزار ستاره دارد» است. با وجود این ترورهایی که ضد انقلاب از سال‌های ۱۳۶۰ تا مسئله مرصاد انجام داده بیش‌تر از ۸۵ هزار است.

 

این استاد برجسته هنرهای تجسمی اظهار داشت: پرونده دشمنان انقلاب اسلامی و ضد انقلاب بازهم برای هنرمندان باز و مطرح است. هنرمندان کشورمان باید عزت و آرمان‌خواهیشان را دلالت کنند و حرف‌های ناگفته تاریخ را تا وقتی که در قید حیات هستند، برای نسل بعدی نقل کنند.

 

صادقی با تاکید بر اینکه هنوز برگ‌های زرین فراوانی از دفاع مقدس روایت نشده است، گفت: پرونده دوران دفاع مقدس، برگ‌های زرینی  فراوانی دارد که شامل هزاران جلوه است و ما هنوز ممکن است ۵۰ برگ آن را روایت کرده‌ باشیم. روایت کردن پرونده وزین دفاع مقدس دینی است که بر عهده هنرمندان کشور است تا پهلوانی و دلیرمردی‌های شهدا، رزمندگان و جانبازان را روایت کند. غافله دفاع مقدس هنوز فرماندهانی مانند «سردار حاج قاسم سلیمانی» دارد که شهید حججی‌ها را پیشتر راه همراه می‌کند تا مدافع راه و تفکر اهل بیت و شیعه باشند.

حتما بخوانید   استقرار عدالت مهدوی و نابودی ظلم و کفر وعده تخلف ناپذیر الهی است

 

دبیر کل کنفرانس هنری «سرچشمه سرخ» تاکید کرد: زنده و بازخوانی پرونده دفاع مقدس می‌تواند نسل جوانی مانند شهید حججی را تربیت کند. هنوز حرف‌های ناگفته فراوانی داریم که امیدوارم قدرت اندیشه و قلمی داشته باشیم که بتوانیم آن را به زیبایی بیان کنیم.

 

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “خَلق هفت تابلوی نقاشی از شهید بهشتی و شهدای انقلاب/ اجرا کنفرانس «سرچشمه سُرخ»” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آبان ۱۸, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران