دغدغه دانشمند هسته‌ای برای صرف روزیِ حلال/ «مصطفی» در بیشتر مواقع توکل بر خدا داشت

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “دغدغه دانشمند هسته‌ای برای صرف روزیِ حلال/ «مصطفی» در بیشتر مواقع توکل بر خدا داشت” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، شهید «مصطفی احمدی‌ روشن» انسانی مؤمن، معتقد، با بصیرت، اهل ایثار و بسیار خوش‌ اخلاق بود. وی فردی ولایت‌مدار و پاک سیرت بود. انسانی که با همه امکاناتی که در دست داشت هرگز از مسیر مستقیم و حق منحرف نشد و تمام زندگی خود را وقف آرمان و اهداف مقدس الهی خود کرد. مصطفی شش سال پیش در چنین روزی (۲۱ دی‌ماه) بعد از مجاهدت‌های علمی فراوان در عرصه علم هسته‌ای، به وسیله مزدوران استکبار جهانی ترور شد و به شهادت رسید.

بر همین اساس، خبرنگار دفاع پرس گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام بهرامی نوید، امام جماعت مسجد سرتیپ، مدرس دانشگاه بوعلی سینا و دوست و هم‌محله‌ای شهید مصطفی احمدی روشن و به علاوه از طرف دیگر سید حسن خاتمی یکی از دوستان و هم‌کلاسی‌های دوران مدرسه و دانشگاه شهید احمدی‌ روشن انجام داده است که ماحصل آن را پیشتر می‌خوانید.

حجت‌الاسلام بهرامی نوید:

پدر مصطفی خیلی مراقب حلال و حرام بود

به خاطر دارم که مصطفی منزل ما بود، من نان سنگک خریده بودم و یک دانه سنگ به نان چسبیده بود. مصطفی سنگ را جدا کرد و گفت: آن را برای شاطر نانوایی می‌برم. پدر مصطفی گفته بود نانوایی برای تهیه سنگ نیز هزینه‌ای جداگانه می‌دهد و به فرزندان خود نیز یاد داده بود که به حلال و حرام تا این حد توجه کنند. مصطفی در خانواده‌ای بزرگ شده بود که به این مسائل و در بحث حلال و حرام توجه می‌کردند و به دوستان خود نیز با رفتار به آنچه آموخته بود، آموزش می‌داد.

مینی بوس پدر اولین وسیله کار پسر بود

پدر مصطفی یک ابزار مینی‌بوس داشت که با آن مسافرکشی می‌کرد. مصطفی یک روز برای من تعریف کرد، از عده ای مردم کرایه‌ای را که می‌گرفت،کنار می‌گذاشت و خرج خانواده و زندگی نمی‌کرد؛ چون در منطقه‌ای  زندگی می‌کرد که محدود بود و مردم درمقایسه با یکدیگر شناخت خوبی داشتند، اگر کسی اهل حساب و کتاب نبود و مقید به رعایت مسائل شرعی و در رزق وی شبهه‌ای احساس می‌کرد، پول وی را جدا می‌گذاشت. پدر وی فردی مقید است، کرایه‌ای را که می‌گیرد باید حلال باشد و توجه به این نکات ریز است که فرزند را عاقبت به خیر می‌کند.

مصطفی خودساخته و سختی دیده بود

مصطفی از کودکی با فرهنگ کار و تلاش آشنا شده بود و بدین جهت افزایش و پیشرفت داشت. وی از نوجوانی همراه پدر کار می‌کرد. مصطفی در بیشتر مواقع می‌گفت من پا در رکاب هستم و در بیشتر مواقع پا به پای پدر خود کار می‌کرد. مصطفی خودساخته و سختی دیده بود؛ نازپرورده و از طبقه مفرح جامعه نبود و همین مسئله دلیل شده بود تا وقتی که به جای بالایی رسید، به کار برای تعالی و افزایش جامعه اسلامی پرداخت کند.

اکتیو اجتماعی، فرهنگی و ورزشکار بود

مصطفی تنها دانش آموزی نبود که درس بخواند؛ حتی در فعالیت‌های اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و بسیج حضور پررنگی داشت. در همه عرصه‌ها فکر و تلاش می‌کرد و لحظه‌ای آرام و قرار نداشت. با اخلاق خوب و مهربانی و نشاطی که در بیشتر مواقع با وی انس گرفته بود، نستوه و پیشرو فعالیت می‌کرد و هرگز در مسیر زندگی با همه سختی‌ها و فراز و نشیب‌ها ناامید نشد و دست از کار نکشید.

حتما بخوانید   شهیدی که همه شیفته‌اش می‌شدند

سال اول کنکور کمپانی کرد و قبول شد، به دلیل این که مقام و رشته دانشگاهی که قبول شد را دوست نداشت و نتیجه برای وی رضایت‌بخش نبود، تصمیم گرفت از نو در کنکور کمپانی کند. مصطفی به دوستان نزدیک خود گفته بود می‌خواهم سال دیگر دانشگاه شریف قبول شوم و درس خواند و به نتیجه دلخواه رسید.

من خودم با استناد به حجم کارها و فعالیت‌هایی که از مصطفی می‌دیدم، انتظار قبولی با مقام بالا در دانشگاه شریف را از وی نداشتم. مصطفی اراده باورنکردنی و خوبی داشت و همتی بلند که تا دوردست‌ها و حتی افق آتی را می‌دید و در این راستا تلاش وی مثمر ثمر بود.

دانشگاه مکانی برای ترویج سیره ائمه اطهار (ع) و انجام فعالیت‌های مذهبی مصطفی بود

بنده وقتی که در رشته مکانیک ارشد دانشگاه تهران درس می‌خواندم، مصادف شد با تحصیل مصطفی در دانشگاه شریف و خیلی از شب‌ها به خوابگاه نزد مصطفی می‌رفتم و از نزدیک می‌دیدم، با اینکه دانشجو شده است، باز هم با همان روحیه مذهبی و پیشرو فعالیت می‌کند.

مصطفی برای اینکه به آرزوهای خود برسد، تلاش و همت فراوانی داشت. «همت بلنددار که مردان روزگار از همت بلند به نقطه ای رسیده‌اند»؛ مصطفی مصداق حقیقی این بیت شعر فارسی بود.

ایشان در دانشگاه برای ترویج سیره ائمه اطهار (ع) و به ویژه نشر نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع)، اقامه نماز جماعت و پیگیری مسائل مهم جامعه فعالیت می‌کرد.

مصطفی دغدغه‌های بزرگی داشت

مصطفی در باب مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی و سیاسی می‌اندیشید و برای برطرف کردن  همه مسائل در حد فکر و توان خود کار و فعالیت می‌کرد. وقتی به عمق صحبت‌ها و افکار وی گمان می نمایم، می‌بینم شش سال پیش افق دید و نگاه وی معطوف به مسائل امروز جامعه اسلامی و جهان اسلام بود. چه دلچسب می‌اندیشید، درس می‌خواند و در عرصه فن‌آوری کار می‌کرد. تکنولوژی و علم مصطفی در خدمت اسلام و آرمان‌ها بود. در کتاب «نیایش» خواندم «ارزش انسان‌ها به  نیازی است که در وجود خود احساس می‌کنند و نه به چیزهایی که دارند» و شهید احمدی روشن این‌چنین بود و پیوسته در این راستا گام برمی‌داشت.

در جامعه امکان دارد بیشتر مردم را با استناد به دارایی و امتیازات مادی و ظاهری ارزش‌گذاری کنیم که این اشتباه است. بسیاری از مردم جامعه نیز چنین هستند و سطحی گمان می نمایند، همزمان با اینکه با استناد به فرمایش حضرت علی (ع) انسان زمانی در اوج  قله انسانیت  قرار دارد که نیاز به خدا را حس کند. چنین انسانی ارزش خدایی می یابد و این مسئله انسان را  ارزشمند می‌کند و مصطفی این چنین رفتار می‌کرد.

دغدغه‌های بزرگ، مصطفی را ارزشمند و ماندگار کرد تا به سعادت و شهادت رسید

مصطفی دغدغه‌ها و نیازهای بزرگی داشت که به آن‌ها رسید. در بازه وقتی که مصطفی شهید شد، نه بحث دفاع مقدس و نه مدافعان حرم بود و به عبارتی بحث شهادت اصلا مطرح نبود؛ با این وجود به این سعادت رسید و اجر دغه‌غه‌های بزرگ و فعالیت‌های شبانه‌روزی خود را از خدا گرفت.

مصطفی قابلیت ها مالی فراوانی را در دست داشت. مسئول بازرگانی و برنامه‌های بزرگ بود و مستقیما منابع مالی وسیعی در دست وی بود؛ با این وجود آنقدر مقید و محکم پای باور و ایمان خود ایستاده بود که همه این موقعیت‌ها ذره‌ای در ایمان ایشان خدشه ایجاد نکرد.

حتما بخوانید   پیغام تسلیت سردار کارگر درپی درگذشت والده مدیرعامل دفتر ریاست مجلس شورای اسلامی

 شهادت وی برای من غیرقابل باور بود

مصطفی شوخ‌طبع و پرانرژی بود و با حرارت صحبت می‌کرد، وقتی که شنیدم به شهادت رسیده است در شوک بودم، باورش برایم سخت بود که دیگر صدای وی را نمی‌شنوم و ایشان را نمی‌بینم.

مصطفی نازپرورده و در رفاه نبود. سختی کشیده و تلاشگر بود و با تلاش و توکل توانسته بود قله‌های ترقی و پیشرفت را طی کند و نتیجا به سرمنزل مقصود و سعادت ابدی برسد. افزایش و تربیت و پرورش انسان‌ها با سختی همراه است. صدای مصطفی و گام‌های استوار و اندیشه‌های بلند وی بازهم به گوش می‌رسد و نسل جوان را به سوی فعالیت و تلاش جهادی بهمراه ایمان و باور و توکل فرا می‌خواند، فعالیت و کاری که در آن ناامیدی و یاس نیست.

«سید حسن خاتمی» نیز خاطرات خود از شهید احمدی‌ روشن را اینگونه روایت کرده است:

من و مصطفی از اول راهنمایی با هم در مدرسه خیام و کتابخانه حجازی درس می‌خواندیم و به رفع اشکالات درسی یکدیگر کمک می‌کردیم.

این دوستی و رفت‌وآمد خانوادگی ادامه یافت، تا اینکه من و مصطفی سال آخر با هم دیپلم گرفتیم، درس خواندیم و در دانشگاه قبول شدیم.

با هم درس خواندیم

من و مصطفی با هوش بودیم و خیلی هم درس نمی‌خواندیم؛ با این وجود برای کنکور با یک برنامه‌ریزی با هم مطالعه می‌کردیم، هرچه به لحظه کنکور نزدیک‌تر می‌شدیم، بیشتر تلاش می‌کردیم، تا به نتیجه مطلوب برسیم و بالاخره موفق هم شدیم.

با اسم مثال مصطفی در درس شیمی خیلی قوی و ممتاز بود و من به دلیل اینکه پدرم معلم عربی بود، به درس عربی چیره بودم، با هم این درس‌ها را می‌خواندیم و جزوه‌هایی از لحظه دانشگاه خواهرم که چند سال قبل در دانشگاه کمپانی کرده بود داشتم و با مرور و بررسی از نو با مصطفی توانستیم هر دو نفرمان در رشته‌های مورد توجه خود قبول شویم. قابلیت ها مالی مخصوصی نداشتیم؛ با این وجود با عشق و علاقه و پشتکار به موفقیت رسیدیم.

سرزنده و با نشاط امید فعالیت می‌کرد

مصطفی خیلی مهربان و در سخت‌ترین شرایط شاد و سرزنده بود. پشتکار داشت و خواسته‌های بزرگ را انتخاب می‌کرد. یادم می‌آید معمولا می‌گفت: یک ماهی هیچ‌وقت در حوض آب منزل یا تنگ کوچک بزرگ نمی‌شود، باید به دریا بپیوند و مصطفی در بیشتر مواقع تلاش صددرصدی می‌کرد و هر شرایطی هم که پیش می‌آمد ناامید و مایوس نمی‌شد و پیوسته تلاش و فعالیت می‌کرد. وی دریادل بود و وسعت عمق نگاهش فراتر از قابلیت ها و اسباب ظاهری بود که در دست داشت.

مصطفی بسیار پاک و مذهبی و مقید بود، پیوسته نمازهای خود را در مسجد می‌خواند، مسجد سرتیپ پاتوق همیشگی ما نسل جوان و بویژه من و مصطفی بود. در مراسم‌های ویژه مذهبی با هم به مسجد مهدیه می‌رفتیم و از این فضای معنوی و پربرکت سود می‌بردیم.

همه کارهایش را برای رضای خدا انجام می‌داد

مصطفی دنبال این نبود که کسی از وی تعریف و تمجید کند، یا حتی به نتیجه کارها نیز نمی‌اندیشید؛ حتی وقتی که می‌دانست کاری درست است، با همه سختی‌ها و فشار به آن کار ادامه می‌داد و هرگز ناامید و خسته دلسرد نمی‌شد.

حتما بخوانید   بزرگداشت 5 شهید گمنام در محله تهرانسر

در بیشتر مواقع توکل بر خدا داشت و تا قدم آخر ناامید نمی‌شد و به کار خود ادامه می‌داد. امیدش در شرایط  نامساعد و بحرانی  هرگز قطع نمی‌شد و به پیشرفت می‌اندیشید و تلاش بیشتری می‌کرد، تا به هدف نزدیک برسد.

کمک و یاد دادن به دیگران یکی از کارهای همیشگی وی بود

مصطفی سری نترس و دلی پرجرات داشت. از نوجوانی این‌گونه بود. من رانندگی بلد نبودم؛ مینی بوس پدر خود را گرفت و به من رانندگی را آموزش می‌داد، آن هم در کوچه‌های تنگ همدان که خیلی باریک بود. ۱۶ سال بیشتر نداشتیم و نمی توانستیم گواهی‌نامه رانندگی بگیریم. وی پشتکار  خوبی داشت و همه دوستان خود را نیز به تلاش کردن ترغیب می‌کرد.

ازدواج مصطفی

مصطفی با اینکه از جهت مالی قابلیت ها مخصوصی نداشت، سربازی نرفته بود و دانشجو  نیز بود، با استمرار و پشتکار موفق شد همسری خوب و دلخواه خود را همراه با داشته باشد.

من و مصطفی خیلی با هم صمیمی بودیم. صبح من را از خواب بیدار می‌کرد و با هم به کلاس می‌رفتیم و یا کارهای متفرقه می‌پرداختیم. این صمیمیت این قدر زیاد بود که همه کارها، تفریح‌ها، سرگرمی‌ها ‌و حتی کارهای بقیه عضو های خانواده را با هم انجام می‌دادیم.

مصطفی بعد از شهادت نیز  دستگیری می‌کند

وقتی که مصطفی دانشگاه شریف تهران قبول شد، باز هم این رابطه ما قطع نشد و با هم به سفر می‌رفتیم؛ حتی بعد از شهادت هم، مصطفی به خواب من یا دوستانم می‌آید و گره‌گشایی و یاری مینماید و حتی بعد از شهادت هم هنوز دوستان خود را فراموش نکرده است. امید آن که ما هم بتوانیم دوستان خوبی برای وی باشیم و عامل سربلندی و ادامه دهندگان راه مصطفی‌ها با امید و تلاش کار مضاعف خود باشیم.

به بیان خصوصیت‌های شهدا بپردازیم

ابتدا این که شهدا را آسمانی و دست نیافتنی نکنیم و به بیان خصوصیات و خصوصیت‌هایی که آنها را از دیگران ممتاز می‌کند، بپردازیم. معمولا همه این شهدا خصوصیت مخصوصی دارند؛ لذا جنبه مشترک آنها را بررسی و برای نسل جوان بیان کنیم، تا قادر باشند در این راستا گام بردارند.

شهید مهندس احمدی روشن متولد ۱۷ شهریور ۱۳۵۸ و فارغ التحصیل ۱۳۸۱ رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و معاون بازرگانی سایت نطنز بود. چندین مقاله علمی به زبان‌های انگلیسی و فارسی به اسم این شهید به ثبت رسیده است.

شهید احمدی شخصی ولایتمدار و از شاگردان آیت‌الله خوشوقت استاد اخلاق تهران بود. معاون بازرگانی سایت نطنز شخصی شوخ و باصفا و در عین حال در مدیریت جدی و قاطع بود. ایشان در دوران دانشجویی معاون فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف بود. به علاوه از طرف دیگر ایشان در راهپیمایی عظیم ۹ دی ۸۸ روز تجدید بیعت با ولایت حضور اکتیو داشت. این نخبه علمی کشور ۲۱ دی ۹۰ بر اثر انفجار یک بمب مغناطیسی به دست عوامل استکبار جهانی به شهادت رسید.

انتهای پیغام/ ۱۹۱ 

امیدواریم نوشته “دغدغه دانشمند هسته‌ای برای صرف روزیِ حلال/ «مصطفی» در بیشتر مواقع توکل بر خدا داشت” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : دی ۲۱, ۱۳۹۶
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران