دفاع از مظلوم آرزوی «محمد» بود

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “دفاع از مظلوم آرزوی «محمد» بود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«رحیم کیهانی» برادر شهید مدافع حرم «حجت الاسلام محمد کیهانی» در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، اظهار داشت: محمد روز «عاشورا» به دنیا آمده بود و از مواهب و ارزش ها و شاخصه های  این روز دارا بود. ۲۰ آذر سال ۱۳۵۷ محمد همزمان با عاشورا و در بحبوحه انقلاب به دنیا آمد.

وی اضافه کرد: فداکاری، شهادت‌طلبی، جانفشانی، ولایت‌مداری، ادب و احترام، انجام امر به مشهور و نهی از منکر در وجود محمد موج می زد. وی از ابتدا با سن کم به این امور توجه ویژه داشت، در حقیقت نکته ها و مواردی بود که محمد با اسم «مولود عاشورا» از این خصوصیت ها و مواهب رفتاری و اخلاقی برخوردار بود.

برادر شهید کیهانی با اشاره به دوران کودکی این شهید گفت: محمد با اینکه خیلی پر جنب و جوش، پر انرژی و علاقه مند به بازی بود و لحظه ای نمی موفق شد آرام بگیرد، با این وجود اهل درک و فهم بود. پدر و مادر ما، در خانه قانون های و نظم مخصوصی را برنامه ریزی کرده بودند و ما (سه برادر) نیز خود را ملزم به رعایت قانون های کرده بودیم. با اسم نمونه عصرهای تابستان از ساعت ۱۳ تا ۱۶ و  شب ها نیز ساعت ۹ نباید در خارج از خانه به سر می بردیم و محمد با همه علاقه مندی به بازی، بسیار فرزند حرف شنو و با ادبی بود و همه نکات را رعایت می کرد.

 

وی به بیان خاطره ای از دوران نوجوانی برادر خود پرداخت و گفت: محمد ۱۴ ساله و عضو گشت بسیج نوجوانان بود که سه جوان ۲۱ ساله با جثه هایی بزرگتر از محمد سد راه خانمی می شوند، محمد در طرف دیگر آنها  ایستاده بود، تا رفع مزاحمت کند، من خودم بیننده این مسئله بودم و وقتی که از دور متوجه شدم و خود را محمد رساندم آنها از مسیر عبور وی به کنار رفتند. محمد ایمان و روحیه معنوی استواری داشت و بسیار شجاع بود.

حتما بخوانید   مادر شهید اینانلو: الگوی محمد قرآن بود

برادر شهید مدافع حرم ادامه داد: حتی امضای محمد «یا حسین» بود، حق طلبی و عاشورایی بودن در تمام زوایای زندگی وی نمود عینی داشت. یکی از آرزوهای شهید دفاع از مظلوم و ایستادن در طرف دیگر ظالم بود و هیچ گاه نتوانست ظلم را تحمل کند، در بیشتر مواقع مقابل استکبار ایستاد و مدافع حقوق مردم مظلوم بود. مردمی که حق آنها پایمال شده و نتوانستند حق خود را بگیرند. چه ایام و شب هایی که برای احقاق حقوق مردم محروم که تلاش کرد و پیگیری ممارست از کار فلان مسئول و اداره انجام داد و اگر می فهمید کم کاری و کاستی رخ داده تا رفع سخت از پای نمی نشست.

کیهانی ادامه داد: دغدغه همیشگی شهید برطرف کردن مشکلات مردم بود، آرزوی وی بعد از شهادت این بود، که زنان شیعه، بانوانی عزتمند و با حجاب و عفاف باشند و مسائل حدود شرعی پوشش و عفاف را رعایت کنند و هرمشکلی در جامعه می دید برای برطرف کردن آن تلاش می کرد، کوتاه کردن دست یغما گران بیت المال یکی از کارها یی بود که وی انجام داد و در این راه آسیب ها دید با این وجود هرگز  دست از مبارزه نکشید و کوتاه نیامد.

 مولود عاشورا عاشورایی زندگی و در همین عرصه هم به شهادت رسید/ دفاع از مظلوم آرزوی وی بود 

وی با اشاره به این نکته وقتی که متوجه شدم، با رفتن محمد به سوریه موافقت شده است گفت: تلفنی با برادرم صحبت کردم، متوجه شدم چند روزبه اعزام وی مانده است و می توانم وی را از نزدیک بینم. تلفن را که قطع کردم، تنها اشک می ریختم، چون با شناختی که از برادرم برای من محرز بود، به شهادت وی یقین داشتم، محمد از کودکی طوری رفتار می کرد که عاقبت به خیری برای وی رقم خورد و شهادت حق وی بود.

برادر شهید ادامه داد: حدودا در طول یک سال مرتب به سوریه اعزام می شد با محمد داخل پادگان می شدم، می ماندم تا کارهای وی انجام و اعزام می شد با این وجود دفعه آخر از فرودگاه رابطه گرفت و موفق به دیدار وی نشدم، سفارش فرزندان خود را به من کرد.

وی با اشاره به کلیپی که شهید درحین انجام نبرد پیش نهاد هایی را ابتدا به فرزندان خود و سپس به جامعه دارد، یادآورشد: ابتدا فرزندان خود، «کمیل»، «مقداد» و «میثم» را صدا می زند و بعد بیان میکند: «ولایی و بسیجی بمانید و بایستید هم ظاهری و باطنی و رفتار کنید و همه افرادی که این نوشته را می بینندحجاب، حجاب اسلامی را به اجرا درآورید.»

کیهانی خاطر نشان کرد: اجرا چند یادواره  و مراسم های شهید و چاپ ۲ کتاب با عنوان کتاب «محمد» و دیگری «مولود عاشورا» در باب زندگی شهید پخش شده است.

وی گفت: در آتی ای نزدیک موسسه ای با اسم شهید تاسیس خواهیم کرد که در این موسسه که با اسم، یاد و اندیشه های  شهید اجرا خواهد شد، در عرصه های مختلف فکری و اعتقادی فرهنگی، اجتماعی فعالیت های گسترده ای ان شاءالله انجام خواهیم داد. این موسسه به همت خانواده و یکی از دوستان همرزم شهید تاسیس می شود. در کمال تاسف کار مخصوصی برای شهید در مدت یک سال قبلی انجام نشده است.

کیهانی تصریح کرد: برای ترویج اندیشه های شهدا باید به کارهای بنیادی و بنیادی بپردازیم، در این راستا هم کاری همه نهادها و ارگان ها و شهرداری ضروری است، با این وجود باید بگویم شهدا الزامی به این کارها ندارند، این جامعه و ما هستیم که باید شهدا را فراموش نکنیم و شیوه و منش آنها را نشر دهیم، تا جامعه اسلامی از ثمره فداکاری شهدا برخوردار شود.

انتهای پیغام/۱۹۱

حتما بخوانید   جشن میلاد پیامبر (ص) با حضور خانواده شهدای فاطمیون برگزار شد

امیدواریم نوشته “دفاع از مظلوم آرزوی «محمد» بود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۲۴, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران