«راهیان نور» باعث تقویت توان بازدارندگی کشور می‌شود

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “«راهیان نور» باعث تقویت توان بازدارندگی کشور می‌شود” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار دفاعی ایمنی دفاع پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح در نشست شورای سیاستگذاری راهیان نور که صبح امروز (پنج‌شنبه ۱۷ بهمن) و در آستانه روز ملی راهیان نور (۲۰ اسفند) برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم، از سردار شهید محمدابراهیم همت که سالروز شهادت ایشان در عملیات خیبر است، یاد کرد.

ایشان پیشتر با اشاره به دیداری که سال قبلی دست‌اندرکاران و خادمان راهیان نور در تاریخ ۱۶ اسفند با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند، گفت: آن نشست مبدا تحول و حرکت بیشتری در راهیان نور شد که باید تداوم داشته باشد. ان‌شاالله در روز شنبه (۱۹ اسفند) نیز جمعی از کاروان‌های راهیان نور قبل از اعزام به جاهای عملیاتی دوران دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.

سردار باقری گفت: در هفدهم دی ماه سال جاری نیز فرصت شد تا با مدیرکل بنیاد حفظ کارهای و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خدمت رهبر معظم انقلاب برسیم و خبری از عملکرد بنیاد و راهیان نور به ایشان معرفی داریم که ایشان نیز فرمایشاتی داشتند و نکاتی را بیان کردند. به علاوه از طرف دیگر مدیران کل بنیاد نماز ظهر و عصر همان روز را به امامت رهبری اقامه کردند که رهبری نیز در همان جمع نکاتی را بیان فرمودند که باید مبنای حرکت راهیان نور و بنیاد باشد.

مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح گفت: به علاوه از طرف دیگر در دهه فجر امسال ۱۰ مرکز فرهنگی دفاع مقدس با حضور مدیرکل جمهور و به طرز همزمان افتتاح شد که اتفاق بزرگی در کشور است و امید است با هم کاری دولت، استانداران محترم و نیروهای مسلح باقی مراکز فرهنگی دفاع مقدس نیز اجرا و افتتاح شود. این مراکز محلی برای گردهمایی جوانان و پیشکسوتان دفاع مقدس خواهد بود تا با اسم میثاق «دفاع مقدس» گردهم آیند.

وی تدوین سند ملی راهیان نور را نیز نمونه دیگری از اعمال مهمی برشمرد که در سال جاری به وقوع پیوسته است و گفت: این سند خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم شده تا بعد از تایید مبنای کار راهیان نور قرار بگیرد.

سرلشکر باقری ضمن ابراز آرزوی موفقیت برای دست‌اندرکاران راهیان نور و کسب موفقیت‌های بهتر در این عرصه از تمامی نهادهایی که پیرامون این مسئله نقش دارند، تقدیر و تشکر کرد و گفت: راهیان نور باید به لحاظ کمی و کیفی روز به روز گسترش یابد و اوج بگیرد تا به اهداف محشر آن دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: اتفاق بزرگی است که سالی بیش از ۶ میلیون نفر که بیش از ۴ میلون نفر آن یعنی چیزی حدود ۷۰ درصد جوانان و نوجوانان هستند، داوطلبانه در جاهای عملیاتی هشت سال دوران دفاع مقدس حضور پیدا می‌کنند. این فرصت بی‌نظیری است که خداوند و خون شهدا به ما داده باید قدر بدانیم و همه باید در این امر هم کاری داشته باشند.

حتما بخوانید   دفاع مقدس ضامن قرن‌ها سربلندی برای ملت ایران است

سردار باقری بیان داشت: در نشست امروز، عده ای از عزیزان به ابتکارات انجام شده اشاره کردند. اینکه درس آشنایی با معارف دفاع مقدس به وسیله نیروی انتظامی برای دانشجویان انتظامی در جاهای عملیاتی دفاع مقدس معرفی شده و ارتش دفاتری را در یادمان‌های دفاع مقدس برپا کرده تا نیروی انسانی ضروری خود را از بین جوانان سرزمین‌های نور انتخاب کند، ابتکار خوبی است. این‌ها گوهرهایی است که از چشمه راهیان نور پدید می‌آید. ضروری است دیگر نهادها و سازمان‌ها نیز اعمال شبیه به ناجا و ارتش را انجام بدهند. مگر نه این است که ما برای پست‌ها و مشاغل نیازمند نیروهای متعهد، مومن و پیشرو با روحیه جهادی هستیم؟ راهیان نور محل تجمع این نیروهاست.

«راهیان نور» باعث تقویت توان بازدارندگی کشور می‌شود

مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح پیشتر عنوان کرد: یکی از تاثیرات راهیان نور مرتبط به قدرت دفاعی و تقویت توان بازدارندگی کشور است. امکان دارد تصویری در فکر دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران شکل بگیرد و آن‌ها برداشت‌هایی از جوانان ما داشته باشند. با اینحال راهیان نور تصویر خوبی از جوانان ما را به آنان معرفی می‌کند تا آن تصورات و توطئه‌ها را خنثی سازد.

وی اضافه کرد: حضور سالیانه بیش از ۴ و نیم میلیون نفر نوجوان و جوان در جاهای عملیاتی دوران دفاع مقدس که بیش از آن جمعیت هم علاقه‌مند به حضور در سرزمین‌های نور هستند، منجر می‌شود که دشمن در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات خود دچار تردید شود. اگر ملتی پای آرمان‌های خود بایستد، دشمن در توطئه‌ها و دشمنی‌ها خود تردید می‌کند، همان‌گونه که اکنون در تردید است. اینکه آمریکا به کشور ما حمله نمی‌کند به این دلیل است که می‌داند با ملت ایران نمی‌تواند مقابله کند.

سردار باقری گفت: نباید تردید داشت که دشمن ایستاده و در جستجوی اجرای توطئه‌های خود است و این دشمن هم‌پیمان رژیم صهیونیستی است با اینحال ایشان هزینه و فایده می‌کند؛ یعنی می‌سنجد که آیا حمله به ایران برای ایشان نتیجه‌ای دارد یا ندارد و دائما به این نتیجه رسیده که هزینه‌هایش در حال گسترش است. در این محاسبه ملت و جوانان ایران نقش مهمی دارند که یکی از عرصه‌های بروز آن راهیان نور است.

مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به اشاره به سفری که به سوریه داشت، گفت: در آن سفر تجربه‌های دفاع مقدس را برای مدیران سوری بیان کردم. فرماندهان ارتش پاکستان و ترکیه نیز که در ایران حضور پیدا کردند، از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بازدید کردند و برای آنان باورنکردنی و چشم‌گیر بود که ملت و مدیران ایران به چه نحو به این حادثه نگاه کرده و به دفاع مقدس افتخار می‌کنند.

وی اضافه کرد: به علاوه از طرف دیگر به مدیران سوری گفتم که عده ای قسمت‌ها از این شهرهای جنگ‌زده را در بازسازی‌ها حفظ کنید تا آیندگان ببینند که کشور شما و عراق چه شری را از سر گذارنده و این امنیت به چه نحو انتشار یافته است. گوشه‌ای از آن تلاش‌هایی که برای دفاع از جبهه مقاومت انجام شده در فیلم «به وقت شام» به نمایش قرار داده شده است با اینحال باید بیشتر از این‌ها گفت که توفانی در حال رخ دادن بود. توفانی که هدفش عراق و سوریه نبود حتی هدفش جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی بود. آن وقتی که نتوانستند مرکز مقاومت یعنی ایران اسلامی را دچار خدشه کنند، سر وقت سرانگشتان جبهه مقاومت یعنی عراق و سوریه رفتند. بسیاری از ایرانی‌ها به روش داوطلبانه در جریان دفاع از حرم، هم کاری داشتند و بسیاری نیز علاقه مند بودند که در عراق و سوریه حضور بیابند با اینحال امکان آن ممکن نشد؛ با اینحال همه مردم ایران در حفظ عراق و سوریه خدمات رسانی کردند و باید آن صحنه‌ها حفظ شود تا مردم ایران، سوریه و عراق و حتی مردم منطقه غرب آسیا و جهانیان بدانند که چه شری از سر این مردم دفع شد.

حتما بخوانید   با هر‌گونه اقدام گروهک‌های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می‌کنیم

وی با بیان اینکه در عده ای از کشورها جوانان درمقایسه با هویت خود و تاریخ خود بی اختلاف هستند، تصریح کرد: اگر در نمایاندن و آموزش هویت ملی، تاریخ ملی و قبلی پرافتخار کشورمان کوتاهی کرده‌ایم، راهیان نور فرصتی است تا ملت و جوانان ما بدانند که امنیت چیست و ایران اسلامی چه قبلی‌ای را طی کرده است.

ضرورت پیشرفت ۷ استان مقصد راهیان نور

سرلشکر باقری به علاوه از طرف دیگر به مسئله تاثیر راهیان نور بر پیشرفت ۷ استان که مقصد کاروان‌های راهیان نور در طول سال است، پرداخت و گفت: تاثیر راهیان نور بر پیشرفت این ۷ استان، مساله و مسئله مهمی است و کارگروه مخصوصی را می‌طلبد تا ابزار‌های مختلف وارد شوند. اینکه حضور بیش از ۶ میلیون نفر در طول سال در راهیان نور چه کمکی می‌تواند به اقتصاد، فرهنگ و امنیت این استان‌ها داشته باشد باید در آن کارگروه مطرح شده و تبادل نظر قرار بگیرد و سپس در مسیر ابلاغ و اجرا قرار گیرد که ابعاد متفاوتی دارد.

۳ نکته برای راویان

مدیرکل ستاد کل نیروهای مسلح به علاوه از طرف دیگر بر ضرورت بازآموزی راویان و خادمان تاکید کرد و گفت: پیرامون روایت حماسه‌های دفاع مقدس نکات ظریفی در بیانات رهبر معظم انقلاب می باشد. مدیرکل جمهور نیز در مراسم افتتاح مراکز فرهنگی دفاع مقدس به سه مسئله اشاره کردند که من نیز به آن می‌پردازم. در ابتدا اینکه ایشان گفتند ما به دفاع پرداختیم و دفاع ما مقدس بود و مردم ایران نیز صلح‌طلب هستند. این را راویان باید دائما بگویند که ما از کشورمان دفاع کردیم.

وی اضافه کرد: نکته دیگر اعتماد مردم به نظام، فرماندهان و سیستم نظامی بود که مدیرکل جمهور بدان اشاره داشت. مردم در دفاع مقدس تا پای جان و تا انتهای دفاع مقدس ایستادند و اکنون نیز ایستاده‌اند. روحیه خانواده شهید محمدحسین حدادیان موید همین نوشته است. این‌ها برای نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار است.

سرلشکر باقری گفت: و نکته سوم فراجناحی بودن و فراسلیقه‌ای بودن دفاع مقدس است که این مسئله باید در مناسبت‌های دفاع مقدس و راهیان نور هم رعایت شود. از شهید باقری پرسیدند که شما در چه خطی هستی و ایشان جواب داد که من در خط ثوابم. ادا و اطوارهای جناحی در دفاع مقدس بسیار حقیر بود. پاکی دفاع مقدس باید حفظ شود و در بیان روایت‌ها می بایست از دروغ، تحریف، افراط و تفریط و… دوردستی شود. دفاع مقدس آغوشش برای همه ملت ایران باز بود و ما دیدیم که چه افرادی به آنجا آمدند و تغییر یافتند و عده ای به شهادت رسیدند و عده ای هم جانباز شدند. نیروهای مسلح نیز فراتر از جناح‌هاست و روحیه دفاع مقدس باید حفظ شود.

حتما بخوانید   بازدید امیر خانزادی از پایگاه‌های دریایی خرمشهر، خارک و بوشهر

نقش نهادها و نیروها در دفاع مقدس برجسته شود

مسئله دیگری که سرلشکر باقری در نشست شورای سیاستگذاری راهیان نور بدان پرداخت، معرفی نقش ابزار‌ها و نهادها در دفاع مقدس در راهیان نور است.

ایشان پیرامون این مسئله گفت: بسیاری از ابزار‌ها و نهادها در دفاع مقدس نقش مهم و اثرگذاری داشتند که هنوز عده ای از آن نقش‌ها در راهیان نور معرفی نشده است. این کاری است که باید دنبال شود. نیروی هوایی ارتش هر ساله نمایشگاهی را در پایگاه شکاری دزفول برپا می‌کند که ضمن معرفی ابزارهای و توانمندی‌های خود، فضایی را برای آشناسازی جوانان با نقش نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس ممکن می‌آورد. نیروی دریایی ارتش نیز هر ساله نمایشگاهی را در شهر خرمشهر برپا می‌کند.

سرلشکر باقری با اشاره به کنفرانس موشکی که سال قبلی در یادمان عملیات والفجر هشت در فاو برپا شد، گفت: یکی از برجسته‌ترین کارهایی که در عملیات والفجر هشت انجام شد، احداث پل بر روی اروندرود به وسیله جهاد سازندگی و مهندسی سپاه بود که ضروری است این پل به وسیله جهاد سازندگی زنده و به مردم نمایش داده شود.

وی اضافه کرد: به علاوه از طرف دیگر باید نقش واحدهای مختلف در دفاع مقدس از قبیل واحدهای تخریب، معلومات عملیات، توپخانه، زرهی، ش.م.ر و… در یادمان‌های راهیان نور معرفی شود که این کار باید به وسیله صنایع دفاعی و رسته‌های نیروهای مسلح انجام بگیرد. به طرز مثال یادمان شهید حسن باقری در فکه به این دلیل که شهید باقری موسس معلومات عملیات سپاه بوده است، می‌تواند محلی برای آشنایی جوانان با معلومات در دفاع مقدس و به علاوه از طرف دیگر معلومات عملیات در ایران و جهان باشد.

سرلشکر باقری در انتهای بر ضرورت توجه ویژه به کودکان و نوجوانان در راهیان نور تاکید کرد و گفت: در بحث آموزش به هر میزان سن پایین‌تر باشد، اثرگذاری بیشتر است. بدین خاطر ضروری است در هر یادمان، برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان تدارک دیده شود. ما باید پیرامون این مسئله سرمایه‌گذاری کنیم. تفاهم‌نامه‌ای نیز در خصوص نشر علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش به امضا رسیده و کارهای خوبی انجام شده است.

انتهای پیغام/ ۲۱۱

امیدواریم نوشته “«راهیان نور» باعث تقویت توان بازدارندگی کشور می‌شود” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اسفند ۱۸, ۱۳۹۶
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران