رمان «برادر انگلستان» آرمان‌های انقلاب را فریاد می‌زند

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “رمان «برادر انگلستان» آرمان‌های انقلاب را فریاد می‌زند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، بیستمین نشست نگاهی تازه به جهان جریان به نقد و بررسی رمان «برادر انگلستان» با حضور یوسفعلی میرشکاک، محمد کاظم مزینیان و محمد رضا شریفی خبوشان در عرصه هنری برگزار شد.

«محمدرضا شریفی خبوشان» نویسنده کشورمان در این نشست با بیان اینکه علیرضا قزوه با نگارش این اثر همه شاعران را به نثر دعوت کرده است، اظهار داشت: انتخاب نثر به وسیله یک شاعر پیشرو بعد از انقلاب اسلامی حرکت معناداری برای ادبیات است.

وی گفت: دچار موقعیت پیچیده ای هستیم که تنها در آیینه و گستره رمان قابل بازنمایی است. علیرضا قزوه به شاعران مطرح کرد وارد این عرصه شوند و این برای ادبیات داستانی یک دستاورد است که ضرورت پرداختن به رمان از جانب شاعران حس شده است.

این نویسنده کشورمان عنوان کرد: علیرضا قزوه در دوران شاعری آزمایشات روایی فراوانی داشته است که این آزمایشات را به سوی رمان آورده است. این موضوع یعنی اینکه هویت داستانی ما در حال شکل گیری است. 

انتخاب جایزه ادبی جلال اضافه کرد: در بیشتر مواقع این ادعا می باشد که ما در عرصه جریان کاربر ایم چراکه رمان یک پدیده غربی است همزمان با اینکه این ادعا به توجه به رمان «برادر انگلستان» پایین پرسش می رود چون ما روایت و جریان را از غرب اخذ نکرده ایم. این کتاب سبک اش را از لابه لایه کتاب واضح می کند.  

حتما بخوانید   ماجرای دیدار قهرمان مسابقات بین‌المللی قرآن بعد از انقلاب، با امام و مقام معظم رهبری

شریفی خبوشان ادامه داد: نویسنده در این رمان خواسته است ما را با یک متن حقیقی و صادقانه روبرو کند و از تکنیک بیان خاطره به نفع جریان استفاده کرده است. مخاطب با یک متن صادقانه روبرو است و فکر می کند چیزی ساختگی نیست.

وی تصریح کرد: علیرضا قزوه در رمان «برادر انگلستان» آرمان های انقلاب را فریاد می زند و افرادی را که محکم می گویند نویسنده نباید ایدئولوژی داشته باشد را به مساله می کشد و از آرمان ها دست برنمی‌دارد.

این نویسنده گفت: ما با رمانی روبرو هستیم که ضمن بهره برداری از هویت های روایی در عین حال آرمان هم دارد. و جواب داده است که در دنیایی که آرمان ها را در معرض هجمه قرار داده اند، موضع گرفته است و رمان با موضعی است.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “رمان «برادر انگلستان» آرمان‌های انقلاب را فریاد می‌زند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۲۶, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران