رمان «مانند شیشه مانند سفال» به هضم باورهای دینی می‌پردازد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “رمان «مانند شیشه مانند سفال» به هضم باورهای دینی می‌پردازد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، انعکاس باورها و اعتقادات دینی در ادبیات و رمان پیوسته یکی از مساله‌های ادبیات داستانی مدرن بوده است. به عبارت دیگر چگونگی حلول این باورها در متن جریان و توجه به این مسئله که جریان و رمان بر پایه خیال نوشته می‌شود و دین ریشه در باور و ذات انسانی دارد، پیوسته محل بحث به اشتراک نویسندگان و منتقدین بوده و گاه منجر به نزاع و یا ایجاد جریان‌هایی نیز شده است که یا ادبیات و یا دین در آنها به زوال رفته است.

ادبیات داستانی در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران موفق شد پیوندی خوب و عمیق با باورهای دینی که ریشه در بطن جامعه ایرانی داشت، برقرار کند و از این منظر جدای از بازنویسی جریان‌ها و روایت‌های جاری شده در بطن دین به روش بی‌واسطه، به نگارش و انتشار جریان‌هایی نیز موفق شود که اندیشه، باور و تفکر دینی را در درون خود جستجو کرده و برای مخاطبانش کلامی از این جنس را به ارمغان می‌آورد.

جریان دینی بر این اعتبار در سال‌های واپسین از بازنویسی و بازخوانی صرف روایات داستانی بیان شده در متون دینی توانسته اندیشه‌های تازه و نوپای دینی را در بطن خود جاری و پیوندی تازه میان مخاطبان ادبیات و طالبان و علاقه‌مندان به اندیشه و باور دینی برقرار سازد.

رمان «مانند شیشه مانند سفال» اثر نرگس فرجاد امین یکی از تازه‌ترین کارهای در این عرصه است. رمانی که سعی کرده در درون خود به عده ای از شبهات و ابهامات در هضم باورهای دینی در دل زندگی اجتماعی معاصر جواب داده و در طرف دیگر طرحی از یک زندگی مؤمنانه را نیز پیش چشم مخاطب خود به تصویر بکشد.

حتما بخوانید   اکران «شیار ۱۴۳» در کشور‌های چین، هنگ کنگ، تایوان و ماکائو

این رمان بر بستر زندگی جوانی شکل می‌گیرد که در بستر باورهای دینی خود حس می‌کند به درک و دریافت‌های تازه ای از عده ای باورهای دینی دست یافته و همین مسئله ایشان را مانند طلبه‌ای در جستجوی کشف حقیقت روانه می‌کند.

«مانند شیشه مانند سفال» به ظرافت و زیبایی شیشه از چیدن کلمات همراه با هم برای روایت سود برده است و به سادگی سفال به برنامه داستانی خود می‌پردازد. این رمان اثری است قصه‌گو که در دل لایه‌های داستانی خود مخاطب را به دل باورها و اندیشه‌ها و دغدغه‌های دینی مخاطب خود می‌برد و از ایشان می‌خواهد که با ایشان در دل جریان به این موضوعات بیاندیشد و نتیجه بگیرد.

«مانند شیشه مانند سفال» به این اعتبار نه یک جریان صرف برای لذت بردن از خوانش، که داستانی برای لذت بردن و اندیشیدن به محشر‌ترین مفاهیم دینی است.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “رمان «مانند شیشه مانند سفال» به هضم باورهای دینی می‌پردازد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۲۶, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران