روایت زندگی امام جواد (ع) در شکل رمان پخش شد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “روایت زندگی امام جواد (ع) در شکل رمان پخش شد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، انتشارات کتاب نیستان اثری تازه از فاطمه سلیمانی ازندریانی را با عنوان «یک خوشه انگور سرخ» با مسئله زندگی امام جواد (ع) پخش کرد.

«فاطمه سلیمانی ازندریانی» بانوی نویسنده جوانی است که با ایجاد رمان «به سپیدی یک رؤیا» بر مبنای زندگی حضرت فاطمه معصومه (س) موفق شد یکی از خوش‌خوان‌ترین و موفق‌ترین کارهای داستانی در این گونه را ایجاد کند، رمانی که در آن نویسنده با بهره برداری از عنصر حرفه‌ای تخیل مؤمنانه، شرحی داستانی از زندگی خواهر گرامی امام هشتم شیعیان بازگو می‌کند که در تاریخ و متون، اخباری پیرامون آن کمتر می‌توان خواند.

رمان تازه این نویسنده با عنوان «یک خوشه انگور سرخ» نیز با چنین رویکردی و با نگاه به زندکی با اینحال جواد (ع) نوشته شده است. راوی این جریان ام‌فضل همسر امام و دختر مأمون است که بالاخره با تحریک معتصم خلیفه عباسی، امام نهم شیعیان را مسموم و به شهادت می‌رساند.

ازندریانی در این رمان ام‌فضل را با اسم راوی کتاب انتخاب کرده است و سعی کرده با نگاهی تازه به نقش ایشان با اسم یک شخصیت منفور و در عین حال ترسو و ناتوان در انتخاب میان خیر و شر، روایتی دست اول از زندگی امام هشتم و نهم شیعیان بیان کند، با اینحال هنر ایشان در روایت را باید در به تصویرکشیدن درون کاخ عباسی و نیز درون ذهن خود با اسم عضوی تراز اول از آن و نیز ترسیم سیمای دو خلیفه عباسی از سویی و نیز ترسیمی از سیمای امام شیعه و سیره و زندگی و منش اخلاقی ایشان وانگهی دانست؛ تلفیقی که در شکل جریان بلند قبل از این کمتر در افق ادبیات داستانی رخ داده است.

حتما بخوانید   اربعین حسینی؛ بزرگترین نشست جهان اسلام

نویسنده توانسته با هنرمندی تمام و در شکل تخیلی مؤمنانه بدون وارد ساختن خدشه و یا بیان اخباری ناصحیح پیرامون خلیفه عباسی و نظام زیستی امام شیعه این دو مظهر خیر و شر و زندگی غیرمؤمنانه و مؤمنانه را در طرف دیگر یکدیگر با سود‌گیری از کلماتی شاعرانه ترسیم کند. نثر و توصیفی شاعرانه را ممکن است به همین اعتبار بتوان جدی ترین و قابل توجه‌ترین مشخصه هنری این جریان به شمار آورد که به لذت خوانش آن بیش از قبل می‌افزاید.

انتشارات «نیستان» رمان «یک خوشه انگور سرخ» را در ۲۰۰ صفحه و با هزینه ۱۹۰۰۰ تومان پخش کرده است.

انتهای پیغام/ ۱۶۱

امیدواریم نوشته “روایت زندگی امام جواد (ع) در شکل رمان پخش شد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۱۵, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران