زبان انگلیسی و ترکی به تئاتر اربعین اضافه شد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “زبان انگلیسی و ترکی به تئاتر اربعین اضافه شد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست خبری همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین با حضور «کوروش زارعی» مدیر مرکز هنرهای نمایشی، «مرشد محسن میرزاعلی» نقال و پرده خوان و «محراب محمدزاده» دبیر اجرایی امروز (شنبه، ۱۸ اذرماه) در عرصه هنری برگزار شد.

«کوروش زارعی» مدیر مرکز هنرهای نمایشی در ابتدای این نشست با اشاره به ۲ دوره اجرا تئاتر اربعین اظهار داشت: سال قبلی اولین همایش تئاتر اربعین را با حضور ۷۰ هنرمند و ۷ گروه نمایشی شروع کردیم. اجراها از نجف تا کربلا و در قسمت تئاتر خیابانی و تعزیه بود.

وی گفت: استقبال سال قبلی باعث شد تا دومین دوره این موضوع را با تعداد بیشتری از هنرمندان و تعداد بیشتری اجرا انجام دهیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی اضافه کرد: سال قبلی ما هیچ فراخوانی نداشتیم و هنرمندان خودجوش وارد چرخه هم کاری شدند. تلاش کردیم موضوعات و محتواهای حساسیت برانگیز در کارها نباشد و اجراها وحدت آمیز بین مسلمانان و ملت عراق باشند.

زارعی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب مبنی بر میزبان باقی ماندن مردم عراق ادامه داد: مقام معظم رهبری تاکید دارند عراقی ها میزبانان ما هستند و ما باید مراقب باشیم این رویه تغییر نکند.

وی پیرامون موضوعات مورد اشاره این همایش گفت: اربعین، تشیع و جبهه مقاومت، موضوعات کارهای اجرا شده بودند که حول محور فرمایشات رهبر انقلاب شکل دریافت کردند. خیلی از کارهای حساس قبل از اجرا در استان ها به طرز زنده بررسی و بالاخره آثاری از ۱۲۵ نفر از هنرمندان استان های مازندران، گیلان، تهران، خوزستان و هرمزگان انتخاب شد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی خاطر نشان کرد: نقالی، مقتل خوانی، تعزیه و پرده خوانی از نمونه اجراهایی بود که انجام شد. ۲ روز در نجف اجراها انجام شد و سپس در مسیر کربلا این اجراها ادامه پیدا کرد.

حتما بخوانید   تقدیر از ۱۱۰ نوجوان انتخاب آذین‌بندی در کوچه‌های انتظار

زارعی گفت: اجراها با استقبال خیلی خوبی روبرو شد. خیلی از دوستان که می بایست ما را کمک کنند، کمک نکردند. خادمین هنرمند اباعبدالله، خالصا و مخلصا در این همایش حضور پیدا کردند. نگاه خالصانه هنرمندان با اجراهای دلی دلیل شد اجراهای درستی داشته باشیم.

وی با اشاره به خیل عظیم تماشاگران برای این اجراها گفت: استقبال تماشاگران نشان می دهد ما کم تلاش نموده‌ایم و دیر به فکر افتاده ایم. فکر می کنیم در سال های آتی قادر ایم با مخاطبین تشنه بیشتری رابطه برقرار کنیم. مخاطبین فراوانی از کشورهای عربی با شور و شوق ما را همراهی می کردند.

زارعی خاطر نشان کرد: در موکب های ایرانی و تکیه ها و حسینیه ها خودمان بیشتر از موکب های عراقی با سخت روبرو بودیم. میزبان حقیقی اربعین مردم عراق هستند و به خوبی به وظیفه خودشان رفتار می کنند با اینحال من نمی دانم چه اصراری می باشد که ایرانیان این آیین را برگزار کنند همزمان با اینکه ما ایرانی ها هرگاه در چنین کارهایی ورود پیدا می کنیم، کار را خراب می کنیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی عرصه هنری اظهار داشت: برخی وقت ها در اربعین حرف تفرقه انگیز زده می شود. مردم عراق در اربعین رسم مهمان پذیری را بجا می آورند. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که تعاملات خیلی خوبی با عراقی ها صورت گرفت.

وی با انتقاد از کم کاری های صورت گرفته و عدم هم کاری ابزار های فرهنگی در عرصه تئاتر اربعین گفت: وقتی به ستاد اربعین مراجعه کردیم به ما گفتند «کار شما به ما ربطی ندارد و ما از این کارها نمی کنیم» همزمان با اینکه ستاد فرهنگی اربعین ۲۵۰ مداح و ۸۰ قاری قرآن را توریستی به کربلا اعزام کرد با اینحال دست رد به سینه ما زد.

زارعی اضافه کرد: من نمی دانم اگر وظیفه کمیته فرهنگی اربعین کمک به گروه های هنری نیست، چه وظیفه ای دارد. مردم عراق رابطه و رفاقت و پل فرهنگی با اجرا و نمایش های ما برقرار کردند. ما از کمیته فرهنگی اربعین گله داریم. کمیته اربعین قدمی برای ما بر نداشت.

حتما بخوانید   تحریم هنرمندان ارزشی نمی‌تواند حماسه ۹ دی را از یادها ببرد

مدیر مرکز هنرهای نمایشی ادامه داد: ما هم روضه خوان و مداح امام حسین(ع) هستیم. نباید تبعیض بین مداح و روضه خوان های امام حسین باشد. یک روز در قم وقتی در حال اجرای تئاتر بودیم حاج محمود کریمی در جمع ما نشسته بود. بعد از انتهای کار جلو آمد و گفت «این همه سال من گریه نکرده بودم. شما من را بیچاره کردید».

وی با اشاره به موفقیت های کارهای نمایشی ایران تاکید کرد: ۵ میلیارد نفر سریال یوسف پیامبر را دیده اند و هر کسی من را در کربلا می دید، یاد سریال یوسف را گرامی می داشت. ما امروز در جستجوی جریان سازی هستیم چون نزدیک به ۲۰ میلیون مخاطب در پیاده روی اربعین می باشد. می خواهیم این جریان به نقطه ای برسد تا هنرمندان کشورهای مختلف در آن حضور داشته باشند.

زارعی گفت: می خواهیم هنرمندان لبنانی، آذربایجانی، تاجیکی و عراقی در این حرکت ورود بیابند تا جریان وسیعی مثل اصل پیاده روی را که جزو آرزوهایمان است، شکل گیرد. با دانشگاه بابل عراق صحبت هایی شده است تا این هم کاری شکل گیرد. وزارت ورزش و جوانان عراق از ما درخواست کرده به جوانان آنها تئاتر آموزش دهیم. امیدواریم جریان تئاتر جهان رقم بخورد.

وی گفت: کارها و گروه های حاضر در مراسم اربعین امسال تازه بودند. سعی می کنیم اجراهای موفق پیاده روی اربعین را در کنارت تولیدات تازه سال آتی قرار دهیم و تا برای همایش اربعین مورد بهره برداری قرار گیرد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی خاطر نشان کرد: هیچ ارگان و نهادی تئاتر اربعین را خدمات رسانی نکرد. تئاتر، هنر معجزه گر و جادوگر است که به قلب انسان ها رسوخ می کند. ما هم روضه خوان امام حسینیم و نیازمند کمک هستیم. ما نیازمند هم افزایی هستیم تا کارهای درستی انجام دهیم.

حتما بخوانید   ترامپ مارکت کاریکاتور را گرم کرده است/ در نشر کارهای به مخاطب پیوسته سخت داریم

«محراب محمدزاده» دبیر اجرایی همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین پیشتر این نشست، اظهار داشت: جزیره ای رفتار کردن در اتفاقات فرهنگی قبلا سابقه داشته است. اجرای تئاتر در کشور عراق تنها برای مردم عراق نیست.

وی گفت: پیاده روی اربعین بستری برای کارهای نمایشی است. امسال نهادهای مختلف ایران در این عرصه ورود پیدا کردند که صدور انقلاب نگاه این نمایش هاست. با مردم بودن و از مردم سخن گفتن آن چیزی است که مورد تاکید است.

دبیر اجرایی همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین خاطر نشان کرد: برنامه ریزی فراوانی را به لحاظ زبانی برای سال آتی خواهیم داشت تا برای مخاطبین خود از کشورهای ترکیه و انگلیسی زبانان آثاری را به نمایش بگذاریم.

«مرشد محسن میرزاعلی» نقال و پرده خوان پیشتر اظهار داشت: هنر برای خودشناسی و به افزایش و تعالی رسیدن است. هنر در کار امام حسین (ع) به معنای کلمه و در رفتار و نوع شهادت ایشان مشهود است.

وی گفت: کار هنرمند به صحنه نشاندن کمی از هنر امام حسین (ع) است. ۱۲۰ هنرمند حاضر در این سفر جهادی و موثر کار کردند. ما در این سفر با مردم نزدیک به ۳۵ کشور اسلامی روبرو شدیم و تعزیه و نقالی به زبان فارسی و عربی برای آن ها اجرا کردیم.

این نقال و پرده خوان اضافه کرد: عرب ها برای تعزیه حضرت علی اکبر (ع) گریه کردند. آن ها متن تعزیه را می دانستند و با اینکه زبان ما را نمی دانستند با اینحال با ما رابطه برقرار می کردند.

میرزاعلی ادامه داد: در تعزیه معارف اسلامی منتقل می شود. ما معارف درست زندگی کردن را در شکل آیینی منتقل می کنیم و این موضوع در مکانی درست یعنی موکب های امام حسین (ع) انجام شد.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “زبان انگلیسی و ترکی به تئاتر اربعین اضافه شد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آذر ۲۲, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران