«زخم داوود» بیان‌کننده بعُد انسانی تراژدی فلسطین

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “«زخم داوود» بیان‌کننده بعُد انسانی تراژدی فلسطین” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، «زخم داوود» اسم رمانی است که سوزان ابوالهوی آن را به نگارش درآورده است. نویسنده متولد ۱۹۷۰ میلادی و فرزند مهاجرِ فلسطینی است که در جنگ سال ۱۹۶۷ این کشور را ترک کرد.

این رمان در سال ۲۰۰۶ با عنوان جای زخم داوود در آمریکا پخش شد. سپس با عنوان صبحگاهان در جنین به زبان فرانسه ترجمه و پخش گردید و رمان پرفروش سال در فرانسه شد.

رمان «زخم داوود» تا اینجای کار به ۲۶ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. به تعبیر نشریه ساندی تایمز این کتاب اولین رمان انگلیسی زبان برای بیان کامل بعُد انسانی تراژدی فلسطین است.

انتشارات آرما این کتاب را در ۴۰۰ صفحه و با ترجمه فاطمه هاشم‌نژاد به چاپ رسانده است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

أمل می‌خواهد از نزدیک به چشم‌های سرباز نگاه کند، با اینحال لوله تفنگ روی پیشانی‌اش اجازه نمی‌دهد. ولی باید گفت، آن قدری نزدیک هست که بتواند لنز را در چشم‌های سرباز ببیند. سرباز را تصور می‌کند که هر صبح قبل از اینکه برای کشتن تکمیل شود، در مقابل آینه لنزهایش در چشم می‌گذارد.

عجیبه… چرا دم مرگ به این چیزا گمان می نمایم؟

انتظار نداری در اداره‌ای که کار می‌کند، کسی از مرگش تأسف بخورد، از کشته شدن «تصادفی» یک «شهروند آمریکایی».

قطره عرقی از پیشانی سرباز می‌لغزد و نزدیک چانه‌اش می‌نشیند. به سختی پلک می‌زند و نگاه خیره زن آزارش می‌دهد. ایشان قبلاً هم کشته است، با اینحال هیچ وقت مستقیم به چشم‌های قربانی‌اش نگاه نکرده. أمل این را می‌داند و روح پریشان سرباز را بین جنازه‌هایی که اطرافشان را گرفته است، حس می‌کند.

حتما بخوانید   هشتمین کارگاه خاطره‌نویسی دفاع مقدس برگزار شد

عجیبه…. عجیبه که از مرگ نمی‌ترسم.

باورنکردنی است که أمل از مرگ نمی‌ترسد. ممکن است از پلک‌زدن‌های سرباز می‌داند که ایشان شلیک نخواهد کرد. أمل چشم‌هایش را بست و از نو متولد شد. فلز سرد هنوز روی پیشانی‌اش بود. توفان خاطرات ایشان را به قبلی کشید، به قبلی‌های دور، به خانه‌ای که هرگز ندیده بود.

انتهای پیغام/ ۱۲۱

امیدواریم نوشته “«زخم داوود» بیان‌کننده بعُد انسانی تراژدی فلسطین” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۱۹, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران