ساماندهی گلزارهای شهدای روستاها تا انتهای سال ۹۷

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “ساماندهی گلزارهای شهدای روستاها تا انتهای سال ۹۷” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، نشست عضو های فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی نماینده با این وجود فقیه، معاون مدیرکل جمهور و مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

حجت الاسلام شهیدی در این نشست در جواب به موارد مطرح‌شده از جانب نمایندگان با بیان اینکه جمعیت جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است و هماهنگی امور مرتبط به این تعداد جمعیت سختی‌های ویژه خود را دارد، اظهار داشت: در ابتدای حضور در بنیاد شهید و امور ایثارگران با سخت عدم پرداخت مطالبات و هدیه‌های انتهای خدمت شهدا و ایثارگران روبرو بودیم که این موارد از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۲ پرداخت نشده بود که با پیگیری انجام شده تمام معوقات و مطالبات خانواده‌های معظم شهدا تا انتهای سال ۱۳۹۴ بالغ بر پنج هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان پرداخت شده است و مطالبات سال ۱۳۹۵ خانواده‌های معظم شهدا نیز در ۱۶ استان پرداخت شده است و پرداخت این مطالبات برای استان‌های باقی‌مانده نیز در دست اقدام است.

نماینده با این وجود فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره بوجود حدود ۲۰ هزار گلزار مطهر شهدا در تمامی کشور گفت: تا اینجای کار بیش از ۱۴ هزار گلزار تمام و کمال ساماندهی شده‌اند.

معاون مدیرکل جمهور با بیان اینکه از وقتی که اعتبارات ساماندهی گلزارهای شهدا به روش استانی مصوب شده‌اند بیننده کاهش در میزان جذب اعتبارات در این عرصه بوده‌ایم اضافه کرد: با استناد به ماده ۱۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، وزارت خانه‌های «مسکن و شهرسازی»، «نفت»، «کشور» و «نیرو» و به علاوه از طرف دیگر شهرداری‌ها مجبور هستند در عرصه ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا هم کاری کنند و در این عرصه نیازمند هم کاری بیشتر ابزار‌ها به‌ویژه در سطح استان‌ها و استانداری‌ها هستیم.

حتما بخوانید   ضرورت واکنش مجالس کشورهای اسلامی به اقدام آمریکا/ انگلیس بداند که حق مداخله در بحث موشکی ندارد

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه‌ریزی بنیاد برای ساماندهی گلزارهای شهدا گفت: با استناد به محدودیت منابع و اعتبارات، اولویت کاری در این عرصه اتمام ساماندهی گلزارهای در دست اقدام است. به علاوه از طرف دیگر گلزارهای یک تا پنج مزاری در روستاها و جاهای تمامی کشور تا انتهای سال جاری تمام و کمال ساماندهی می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با بیان اینکه برای اجرای برنامه ششم پیشرفت به ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، با اینحال با بودجه سال جاری بنیاد تنها می‌توانیم حقوق‌ها را پرداخت کرده و برای بیمه تکمیلی درمانی نیز ۲ ماه کمبود داریم، تصریح کرد: علی‌رغم محدودیت‌های اعتباری حدود ۴۳ هزار نفر از ایثارگران در سال قبلی به اردوهای سیاحتی و زیارتی اعزام شده‌اند.

وی با اشاره به حضور ۹ هزار جانباز گران‌قدر ۷۰ درصد در تمامی کشور گفت: ۲ هزار نفر از این عزیزان جانبازان نخاعی و چهار هزار نفر نیز ویلچری هستند. بنیاد در چهارچوب قانون های و مقررات درمقایسه با پرداخت وام مسکن به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران اقدام کرده است و وام‌های مرتبط به جانبازان ۷۰ درصد به‌صورت ویژه پرداخت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با بیان اینکه خدمات کمپانی بیمه دی برای انجام امور بیمه درمانی ایثارگران مطلوب بوده است گفت: طی ۸ ماه قبلی ایثارگران ۱۲ میلیون بار با مراجعه به مراکز درمانی خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده‌اند و نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر از این عزیزان نیز بستری شده‌اند. به علاوه از طرف دیگر مطالبات مراکز درمانی تا بهمن سال قبلی تسویه شده است و هزینه‌های مرتبط به اسناد درمانی پرداختی ایثارگران نیز تا انتهای اردیبهشت‌ماه پرداخت شده است. از ابتدای فروردین نیز حق پرستاری جانبازان و ایثارگرانی که مورد تأیید کمیسیون پزشکی بوده‌اند در شکل حکم حقوقی آنان پرداخت شده است.

حتما بخوانید   خرمشهر، شهر دلاور مردان جاوید

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران در انتهای اشتغال و کارآفرینی برای ایثارگران را یکی از جدی ترین دغدغه‌های بنیاد دانست و اضافه کرد: نرخ بیکاری در جامعه ایثارگری حدود ۴ درصد است. در چهار سال قبلی ۸۵ هزار شغل با پیگیری بنیاد شهید و امور ایثارگران بوجود آمده است. به علاوه از طرف دیگر هفت هزار شغل دیگر نیز از روش تسهیلات معرفی شده از صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران بوجود آمده است، بااین‌وجود بازهم بیش از ۶۰ هزار ایثارگر جویای شغل هستند.

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است هم اینک ۲ هزار و ۱۲ گلزار تک مزاری و ۲ هزار و ۵۹۷ گلزار بین ۲ تا پنج مزاری (شامل ۷ هزار و ۶۹۱ مزار مقدس شهید) در تمامی کشور وجود دارند که تمام این گلزارها تا انتهای سال جاری تمام و کمال ساماندهی خواهند شد.

انتهای پیغام/ ۱۴۱

امیدواریم نوشته “ساماندهی گلزارهای شهدای روستاها تا انتهای سال ۹۷” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : خرداد ۲۱, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران