سیمین دانشور اشاراتی به پیروزی انقلاب اسلامی داشت

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “سیمین دانشور اشاراتی به پیروزی انقلاب اسلامی داشت” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست «نقش زنان در ادبیات بعد از انقلاب» عصر امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ اردیبهشت) با حضور منیژه آرمین و راضیه تجار در مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

«راضیه تجار» در ابتدای این نشست با بیان اینکه حدود صد سال تاریخ ورود جریان‌نویسی مدرن به ایران است، اظهار داشت: سیر نگارش داستانی از رمان به سری جریان شکل گرفت و بعد از پنجاه سال به دلیل شرایط فرهنگی خانم‌ها وارد عرصه قلم شدند. خانم‌‌ها با نثر انشائی خطرات جامعه را به خانم‌ها گوشزد می‌کردند و تدریجی نویسندگان خانم‌ وارد عرصه نوشتن شدند.

وی گفت: جریان‌های سیاه تدریجا به سوی پاورقی نوشتن و جریان‌های زرد و سطحی شدن رفت و سپس خانم‌ها ورود پیدا کردند و جریان‌هایی را برای مجلات می‌نوشتند. عموم مردم به روش جدی نویسندگان زن را نمی‌شناختند لذا انقلاب اسلامی دلیل تحول زیرساختی جریان شد.

دبیر انجمن قلم خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی زنان را از انزوا بیرون آورد. زنان در صف‌های اول ایستادند و تجربه تازه ای را متوجه شده اند. این تجربه‌ها روی کاغذ آورده شد و فورا جنگ در گرفت. زنان با همراهی کردن وقایع دفاع فصل تازه ای یافتند. سوژه‌هایی تازه فراوانی جلوی پای زنان نویسنده قرار گرفت و بسیاری از نویسندگان در سال‌های ابتدایی شروع به نویسندگی کردند.

تجار توجه به هنر با خصوصیت‌های اسلامی را یکی از خصوصیت‌های سال‌های ابتدایی دفاع مقدس دانست و گفت: در سال‌های ابتدایی در بحث ساختار مشکلاتی وجود داشت با اینحال این مشکلات برطرف شد. خانم‌ها امروز با اختیار خودشان قلم می‌زنند و کسی به آن‌ها نمی‌گوید چه چیزی بنویسید. زنان هویت خودشان را پیدا کردند و به میزان شبیه به احساس شخصیت می‌کنند.

حتما بخوانید   تولید ۴۰۰ عنوان کتاب صوتی و ۵۰ کتاب تازه به پنج زبان دنیا در عرصه دفاع مقدس در سال آتی

وی اضافه کرد: اگر زمانی خانم‌ها قبل از انقلاب کپی‌برداری از غرب می‌کردند امروز حرف خودشان را می‌گویند. اگر چه قشری هنوز رمان زرد می‌نویسند با اینحال کارهای فراوانی با گرفتن‌های نویسنده و خودباوری می باشد. 

دبیر انجمن قلم گفت: جلال آل احمد در آثارش ریشه دینی داشت و سپس با انقلاب مضامینی چون شهادت و خداباوری در کتاب‌های ما وارد شد. سیری که نویسندگان از این نظر پیدا کردند خیلی دارای اختلاف‌تر از آثاری بود که تنها لایه مادی داشت. ما ادبیات عجازی را بوجود آوردیم، لذا ادبیات انقلاب اسلامی حضور خودش را تثبیت کرده است. 

وی ادامه داد: خانم‌های نویسنده به دلیل تخیل قوی، جزئی نگری و احساسی بودن خاطرات همسران و مادران شهدا را به خوبی نوشتند به طوری که با بدنه جامعه رابطه بهتری برقرار کرد.

تجار دلیل تأثیرگذاری ادبیات عامه‌‌ پسند را در ساده فهم بودن آن‌ها دانست و گفت: ادبیات عامه پسند را با سیر تند نیز می‌توان خواند و به بیانی لقمه‌ای تکمیل‌ است که خواننده با کمترین فکری می‌تواند آن را درک کند.

تجار عنوان کرد: جریان‌های ابتدایی دفاع مقدس بسیار ابتدایی بود با اینحال بعد از مدتی جریان‌ها خیلی جدی‌تر و عمیق‌تر بوجود آمد. به تدریج بعد از دفاع مقدس رمان‌هایی بوجود آمد همزمان با اینکه نویسندگان نیازمند الهام گرفتن از اسنادی از دفاع مقدس بودند. 

«منیژه آرمین» نویسنده کشورمان در این نشست اظهار داشت: خانم‌ها در عرصه کارهای ژورنالیستی فعالیت می‌کردند. اینکه حضور زنان نادیده گرفته می‌شود یک اتفاق تاریخی است که زنان را در بیشتر مواقع در سایه نگه می‌داشتند.

حتما بخوانید   ویژه‌نامه «برنامه نفوذ» در روز قدس توزیع می‌شود

وی گفت: قبل از انقلاب زنانی مانند سیمین دانشور اشاراتی به انقلاب اسلامی داشتند. ما قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بارقه‌هایی از انقلاب را در کارهای ایشان می‌دیدم. انقلاب اتفاقی بود که زنان حضور چشم‌گیری در آن داشتند. نسل جوان اگر به فیلم، تصویر و اسناد مراجعه کنند متوجه حضور زنان در خیزش‌های انقلاب می‌شوند.

این نویسنده تصریح کرد: حضور زنان مسلمان در انقلاب اسلامی از طیف‌هایی دیگر بسیار بیشتر بود و در حقیقت نویسندگان زن که بعد از انقلاب قلم زدند و زحمت کشیدند در حقیقت تبلور خود انقلاب بود و از انبوه زنان حاضر در آن خیزش الگو دریافت کردند.

آرمین خاطر نشان کرد: حضور زنان در عرصه قلم و ادبیات بیشتر و واضح‌تر شد. یعنی نویسندگان زن بعد از انقلاب در دل مردم بودند و آن قشر روشن‌فکر عاج نشین نبودند.

وی گفت: زنان نویسنده بعد از انقلاب اسلامی از لحاظ جهان بیرونی و جهان درونی افزایش فراوانی کرد. قبل از انقلاب حرکت در سطحی داشتند همزمان با اینکه امروز زنان متوجه هستند که جریان انقلاب مسئله یک تفکر و برافروختن اندیشه‌هاست.

این نویسنده اظهار داشت: دفاع مقدس اتفاق خیلی عجیبی بود. ملتی که انقلاب را تثبیت نکرده بود با جنگ روبرو شد. مدتی طول کشید تا زنان توانستند جایگاهشان را بیابند و لذا زنان حضور چشم‌گیری در بیمارستان‌ها داشتند. من معتقدم زنان سوژه‌های فراوانی دارند که کشف نشده‌اند که باید با نگاه عمیق‌تری درمقایسه با حضور زنان در دفاع مقدس انجام شود. زنان اهل قلم در ادبیات دفاع مقدس از سطح به عمق حرکت کردند.

آرمین گفت: ادبیات عامه پسند ساده و سهل است. این ادبیات بررسی نمی‌کند حتی تنها برنامه می‌کند. این گونه ادبیات برای مردم سهل پسند خوب است. امیدواریم بتوانیم راه حلی پیدا کنیم که ضمن جذب عامه مردم، عامه‌زده نباشیم؛ بدون اینکه به سطحی‌نگری بیفتیم.

حتما بخوانید   برنامه‌های تلویزیون در گرامی‌داشت دهه کرامت

انتهای پیغام/۱۲۱

امیدواریم نوشته “سیمین دانشور اشاراتی به پیروزی انقلاب اسلامی داشت” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران