سینما در صدر گفت‌وگوی فرهنگی با جهان

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “سینما در صدر گفت‌وگوی فرهنگی با جهان” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، آیین افتتاحیه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با حضور عباس صالحی وزیر ارشاد ، محمد مهدی حیدریان مدیرعامل سازمان سینمایی ، ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره، سینماگران و اصحاب رسانه با تلاوتی از آیات قرآن کریم و سرود ملی در برج میلاد شروع شد.

مراسم با یاد بانوی دو عالم حضرت زهرا (س) با پخش یک کلیپ شروع شد. 

ابراهیم داروغه زاده در آئین افتتاحیه جشنواره فیلم فجر ضمن خوشامدگویی به حضار و مردم گفت: جشنواره بین المللی که دو سه سالی است به روش ملی برگزار می شود ادای دین سینمای ایران به انقلاب است.  ایثار، عدالت و حق مداری از آرمان‌های انقلاب است . با شرایطی که سینما ادای دین به این آرمان ها  می کند امیدوارم ما هم بتوانیم در خدمت سینما باشیم.

وی ادامه داد: افتتاح جشنواره را تقدیم به روح شهدای ۸ سال دفاع مقدس تقدیم می کنیم که با جانفشانی‌شان از این آب و خاک دفاع کردند.

احسان کرمی مخاطبان جشنواره به کمک به زلزله زدگان ترغیب کرد. کرمی پیشتر  مراسم افتتاحیه و بعد از نمایش کلیپ فیلم ‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر برای هنرمندانی که در بستر بیماری هستند از نمونه جمشید مشایخی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و الناز شاکردوست سلامتی عاجل آرزو کرد. 

احسان کرمی پیرامون نکوداشت علی معلم گفت: در این چند سال که جشنواره در برج میلاد برگزار می شد علی معلم با کت سفید در ردیف اول می نشست فیلم را نگاه می کرد معتقد بود ابهت فیلم در ردیف اول دیدن بیشتر است. 

در قسمت دیگر مراسم کلیپی که برای نکوداشت علی معلم تدارک بنمایش درآمده بود معرفی شد. ایشان خود راوی این کلیپ بود. 

آذرمعماریان بهمراه پسرانش روی صحنه آمد و لوح یادبود نکوداشت علی معلم را از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. 

همسر علی معلم گفت: فکر می کنم همین بیت پیرامون علی معلم کفایت می کند تحصیل عشق و رندی راحت نمود اول/ جانم بسوخت اول در کسب این فضایل

امید معلم فرزند زنده یاد علی معلم گفت: به این فکر می کرد که امسال من به چه نحو می توانم نبود پدرم را تحمل کنم با اینحال به نظرم در بیشتر مواقع به این جمله فکر می کردم که بیان میکرد باید مسیرش را ادامه بدهیم. خوشحالم اهالی سینما پشت هم ایستادند و هیچکس نمی تواند این اتحاد را به هم بزند. 

اجرای این مراسم بر عهده احسان کرمی است. در این مراسم برنامه ریزی شده است که آیین نکوداشتی برای زنده یاد علی معلم، منوچهر اسماعیلی، اکبر عبدی و محمد علی نجفی برگزار شود. 

حتما بخوانید   معرفی دبیر سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر تا 10 روز آتی

سینما در صدر گفت‌وگوی فرهنگی با جهان 

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قسمت دیگر آئین افتتاحیه گفت: ماه بهمن یادآور دو چیز است جشن انقلاب و جشن سینمای ایران. به همه خانواده نجیب و بزرگ سینما تبریک می گویم . سینمایی که در چهار دهه قبلی فرصتی برای بلند آوازگی اسم ایران تولید. فیلم های فراوانی در این مدت ساخته شد و حضورهای درستی در عرصه بین الملل داشتیم.

وی ادامه داد: نسل های پشت سر هم و پیاپی در این مدت به سینما اضافه شد. سینمایی که به پیش می تازد تا سفیر فرهنگی هنری ایران در جهان باشد. این سینما می‌تواند در صدر گفت و گوی فرهنگی و هنری با جهان باشد. به علاوه از طرف دیگر از این جهت که می تواند سینمای انسانی، متفکرانه، شاعرانه  و قصه دار باشد از ارزش مخصوصی دارا است. مثل ادبیات که دهها متفکر و شاعر ایرانی ادبیات را در وجوه متفکرانه، شاعرانه و قصه‌دار ساختند. امروز سینمای ایران با این چهار وجه به پیش می رود. 

محمدعلی نجفی بعد از پخش کلیپ بزرگداشتش روی صحنه آمد و گفت: چهل و هفت سال پیش در وقتی که کمتر در خانواده های مذهبی می توانستیم از سینما صحبت کنیم با دو یار همسرم و آقای انوار مسئله نمایش را پی گرفتیم. با همراهی ایشان سناریو سربداران را نوشتیم و با هم کار کردیم . برای بار نخست در یک مکان مذهبی (حسینیه ارشاد) توانستیم نمایش را بهمراه موسیقی اجرا کنیم. 

وی ادامه داد: ما سینما را جدی گرفتیم تا پیروزی انقلاب پیش رفتیم و ایشان (آقای انوار) مسئولیت سینما و تلویزیون کشور را به عهده دریافت کردند . خوشحالم که سینما باقی است.

منوچهر اسماعیلی بعد از پخش کلیپ بزرگداشتش گفت: سلام. من در همه فیلم هایم به شما سلام کردم و امشب جواب گرفتم. من هم می بایست از علی معلم یاد کنم که یک سال از رحلتش می گذرد به همسر و خانواده محترمش تسلیت می‌گویم. بعد ازدیدن این صحنه‌ها، قبول کنید توان ایستادن ندارم. 

اسماعیلی به دوبله ایران هویت بخشید

ابوالحسن تهامی نژاد صداپیشه پیشکسوت گفت: استاد منوچهر اسماعیلی از نوابغ کار هنری ایران در کار صدا هستند. از آغازی که پا به هنر و فن دوبلاژ گذاشتند من افتخار داشتم ۶۰ سال همراه با ایشان باشم و بیاموزم از منوچهر اسماعیلی. ویلیام هلدن و آنتونی کوئین شگفت زده شده بودند وقتی به ایران آمدند و آثارش را به دوبله فارسی دیدند . اسماعیلی به دوبله ایران هویت بخشید و قدر خودش را می دانست و هنرش را ارزان نمی فروخت. به ما آموخت که بازهم باشیم. 

سعید راد در قسمت دیگر مراسم گفت: سینمای ما در آن روزگار صدا سر صحنه نبود و فیلم ها را در اتاق دوبله صداگذاری می‌کردند. من هم جویای اسم بودم و به این تکنیک وارد نبودم . در اتاق دوبله رفتم که یاد بگیرم که جای خودم صحبت کنم. دیدم این دنیا بسیار بزرگ و ممتاز است که من جرات نمی کردم در آن حضور یابم.  وقتی به من می گفتند جای من آقای اسماعیلی صحبت می کند من شب خوابم نمی برد. آقای اسماعیلی را با کلمات نمی توان ستایش‌شان کرد. 

حتما بخوانید   جواب‌های پدارنه امام به نامه فرزندانش

در قسمت دیگر برنامه جوایز مواد تبلیغی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اهدا شد. 

دیپلم افتخار دیزاین اسم آواره به محمد رو‌ح الامینی برای فیلم «رگ خواب» و «خفگی» اهداء شد.

سیمرغ بلورین بهترین آنونس به مسعود رفیع زاده برای فیلم «خفگی» اهداء شد. 

سیمرغ بلورین بهترین تصویر به جواد جلالی برای فیلم «پریناز» اهداء شد.

سیمرغ بلورین بهترین پوستر به بابک یادگاریان برای فیلم «هجوم» اهداء شد.

در قسمت دیگر مراسم گروه موسیقی تشکیل شده از سپنتا، فروغ فضلی و پریسا پیرزاده روی صحنه آمدند و موسیقی نواختند. 

بعد از نمایش کلیپ دارای اختلاف به بهانه بزرگداشت اکبر عبدی به کارگردانی مجید توکلی، اکبر عبدی لوح تقدیر خود را از مسعود ده نمکی گرفت .

عبدی ؛ پدیده است

رسول صدرعاملی پیرامون اکبر عبدی گفت: خوشحالم به خاطرهنرمندی روی صحنه آمدم که در سالهای قبلی نشان داد «پدیده» است. عبدی نشان داد می تواند بازیگر بود و مولف بود. هیچ وقت ادا و اطوار در نیاورد. نقش ها را به شکلی ایفا کرد که کاراکتر را به مخاطب باوراند. خودش را به ما تحمیل کرد و ما چاره ای جز دوست داشتن ایشان نداریم. 

عبدی؛ ثروت ملی است

معتمدی کارگردان پیرامون بازی اکبر عبدی گفت: من سالها تدریس داشتم و با بسیاری از بازیگران هم کاری داشتم. استاد عبدی پر ظرفیت ترین و پر ظرافت‌ترین نقاش سینمای ایران هستند. ایشان یک نابغه در تصویرگری فیزیک و میمیک. برای ما سرمایه و ثروت ملی هستند. 

اکبرعبدی قبل از ده نمکی گفت: من شانس آوردم که با اساتیدی چون میرباقری، تقوایی و… کار کردم و با تنها کارگردانی که ۶ کار به انجام رساندم آقای ده نمکی است. 

عبدی مشهور و پرطرفدار است

مسعود ده نمکی گفت: می بایست از همسر ایشان تجلیل می شد . ما که با ایشان کار کردیم می دانیم ایشان به چه نحو زحماتی را متقبل می شوند. آقای عبدی و آقای شریفی نیا مانند تام و جری هستند. نباید دعواهایشان را جدی بگیرید. آقای عبدی جزء افرادی است که هم ایشان پرطرفدار هستند و هم مشهور هستند. 

محمدرضا فروتن پیرامون عبدی گفت: بزرگان در سینما زیاد هستند و به دو نفر خیلی ارادات دارم زنده یاد خسرو شکیبایی و اکبر عبدی عزیز این دو نفر هستند.نبوغ ایشان واضح است. جدای از نبوغ ژنی و خدادادی ، خوش قلبی، مهربانی ایشان زبانزد است که با مردم مختلف همدردی می ‌کنند. امیدوارم با مراقبت از وجودشان، از عشق ما به ایشان مراقبت کنند. 

حتما بخوانید   تحریم هنرمندان ارزشی نمی‌تواند حماسه ۹ دی را از یادها ببرد

اکبرعبدی بعد از صحبت‌های همکارانش گفت: این روزهای ، روزهای فاطمیه است من این روزهای را تسلیت می گویم. از همسرم و مادرم تشکر می کنم و از شما مردم عزیز تشکر می کنم که حتی فیلم مزخرف بازی کردم لطف کردید چیزی نگفتید و تنها به تماشا نشستید. از وزیر محترم ارشاد و دوستان و همکاران ایشان مخصوصا مردها حیدریان، داروغه زاده، توکلی، سیمون عزیز تشکر می کنم. از مردم تشکر می کنم که خرج ما سینمایی ها را می دهند و فیلم های در پیت می بینند. روزی شان بیشتر باشد. برای همه عزیزان که در حادثه های واپسین مانند پلاسکو، کشتی سانچی و زلزله از بین ما رفتند رحمت الهی آرزو دارم و صبر برای بازماندگان می‌خواهم.

عبدی: خدا به من عزت داد 

ایشان پیشتر گفت: من از خداوند تشکر می کنم که عزت به من داد. من کجا بچه نازی آباد همراه با سلطان سینمای ایران منوچهر اسماعیلی قرار بگیرم. منوچهر اسماعیلی فرشچیان سینمای ایران است. یکی از افتخارات سینمای ایران است. ایشان با صدا جای تصویر را هم گرفته است. در فیلم مادر ایشان جای من حرف زدند. در فیلم مادر به جای چهار نفر صحبت کردند. به جای مردها هاشم پور، کشاورز، من و محمود بصیری صحبت کردند. در هزاردستان جای چندین نفر صحبت کردند. ای ایران، دزد عروسک ها کار استاد اسماعیلی است که جای من صحبت کردند. کاستی من را با صدای مخملی خود پر کردند من دست ایشان را می بوسم. 

عبدی در خاتمه گفت: به امید این که سینمای ایران در خط درست بیافتد. خواست مردم را تغییر دادند. مردم فیلمی که بزن و برقص ندارد فیلم جون ندارد. معلوم است که پای جم می نشینند. امیدوارم هرکسی هدف صحیح و درست در سینما دنبال می کند سلامت باشد. آرزوی سلامتی برای اساتیدی چون نصیریان، کشاورز، انتظامی، شهلا ریاحی، ناصر تقوایی، احمد پژمان، مشایخی و همه عزیزانی که بیمارهستند. 

در این مراسم محمدمهدی حیدریان، ابراهیم اصغرزاده،محمود صادقی، منوچهر شاهسواری، علیرضا رضاداد، نویدمحمدزاده، مهدی پاکدل، هومن سیدی، اکبر عبدی، پیمان جعفری، محمدرضا فروتن، بهرام بدخشانی، نیما اقلیما، مصطفی کیایی، محسن کیایی، لیندا کیانی، سعید راد، رسول صدر عاملی، مسعود ده نمکی، سعید سعدی، سیف الله صمدیان ، پژمان بازغی، آزاده زارعی، ساسان سالور، هادی محمدیان، بهرام رادان و… حضور دارند. 

انتهای پیغام/

امیدواریم نوشته “سینما در صدر گفت‌وگوی فرهنگی با جهان” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : بهمن ۱۳, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران