شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد/ پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد/ نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند

در باب دفاع و امنیت نوشته ای داریم با عنوان “شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد/ پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد/ نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه دفاعی ایمنی دفاع پرس: حادثه طبس که در حقیقت باید معجزه‌ی طبس اسم گذاری کرد؛ محل نمایش قدرت الهی و دینی در مقابل قدرت مادی و استکباری بود. آمریکا که بعد از جنگ سرد با اسم ابرقدرت جهان و یکه‌تاز دنیا شناخته می‌شد، تسخیر سفارتخانه‌اش در ایران که لانه جاسوسی بود، برایش بسیار گران آمد و تلاش ناموفق این کشور در بازگرداندن گروگان‌هایش به آمریکا نیز ابهتش را در هم شکست و آبروریزی برایشان به بار آورد.

در خصوص این واقعه تاریخی مهم با «حسین شیخ‌الاسلام» از دانشجویان پیرو خط امام و کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا به گفت‌وگو نشستیم که پیشتر ماحصل آن را می‌خوانید:

آمریکایی‌ها از تمام توان جاسوسی‌شان برای موفقیت عملیات طبس در داخل و خارج از ایران استفاده کردند؛ حیات و ممات آمریکا و آبرو و حیثیت آنان تحت تاثیر آن عملیات بود. اینکه گفته‌ می‌شود از توانشان در داخل کشور استفاده کردند به این دلیل است که در لانه جاسوسی اسنادی پیدا شد که نشان می‌داد آمریکایی‌ها با بنی‌صدر در رابطه بودند.

کارتر می‌دانست که وقتی امام خمینی فرمودند این آقا بد مدیرکل جمهوری برای آمریکا بود، اگر در این عملیات موفق نشود، دیگر با اسم مدیرکل جمهور انتخاب نخواهد شد. کارتر رسماً و علناً به آمریکایی‌ها قول داده بود که من گروگان‌ها را برمی‌گردانم؛ بدین جهت آمریکا از تمام توان عملیاتی، سیاسی، اقتصادی، اطلاعاتی و… استفاده کرد. گرچه تحریم‌ها از لحظه پیروزی انقلاب شروع شد با اینحال در همین دوره هم از ابزار تحریم برای فشار بر ایران استفاده شد.

شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد

چیزی که آمریکایی‌ها به طرز جدی از آن استفاده کردند، توان اطلاعاتی و جاسوسی‌شان در ایران بود. آن موقع بنی صدر که مدیرکل جمهور ایران و فرمانده کل قوا بود، دستور داده بود که کلیه توپ‌های ضدهوایی از کنار فرودگاه‌های مهم‌ مانند اصفهان، شیراز و تهران به جای دیگری انتقال یابد. به علاوه از طرف دیگر آن شب تمام رادارهای ایران از کار انداخته شد. در اسنادی که شهید منتظرقائم از بالگردها بیرون آورد، این موضوعات آورده شده بود.

میزان دخالت بنی صدر در این مسئله باید روشن شود. ما می‌دانیم که آمریکایی‌ها با بنی‌صدر رابطه داشتند؛ یعنی با استناد به اسناد سری لانه جاسوسی که رشته رشته شده بود و سر هم قرار داده شد، اسم آقای بنی صدر،  SD LURE بود که بعدها این اسناد برای تایید عدم کفایت بنی صدر به مجلس شورای اسلامی معرفی و در نشست استیضاح بنی صدر در مجلس، قرائت شد.

آمریکایی‌ها برای‌شان مهم و حیاتی بود که در اطراف امام خمینی (ره) آدم داشته باشند با اینحال آدمی نداشتند. وقتی که امام در پاریس حضور داشتند، اطرافیان امام را بررسی کردند که ببینند با کدام‌ یک قادر اند کار کنند؛ لذا بنی‌صدر را بهتر از همه تشخیص دادند. ممکن است دیگرانی هم بودند که ما نمی‌دانیم.

حتما بخوانید   ابعاد هم کاری ایران و پاکستان در سطح بسیار خوبی قرار دارد

ماجرای رابطه بنی‌صدر با مامور CIA

یک مامور کارکشته‌ و کمتر مشهور CIA با اسم تاجر در پاریس پیش بنی‌صدر می‌رود و برنامه دوستی از آنجا ریخته می‌شود. این مامور به بنی‌صدر بیان می کند من در ایران سرمایه‌ دارم و از آنجایی که شما اقتصاد خوانده‌اید، علاقه مندم مشاور من باشید و به من کمک کنید تا سرمایه من از بین نرود؛ چرا که شما با انقلاب سر کار می‌آیید.

وقتی که امام به ایران تشریف آوردند، مامور آمریکایی با سفر به ایران، رابطه‌هایش را با بنی‌صدر ادامه داد و جالب اینجاست که مورد بنی‌صدر آنقدر برای CIA مهم بود که اداره و رابطه آن به سفارت‌خانه سپرده نشد. هر موقع که می‌خواستند با ایشان رابطه بگیرند، آن مامور از آمریکا به ایران می‌آمد و ماموریت خود را انجام می‌داد.

شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد/ پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد/ نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند

در یکی از سندهای لانه جاسوسی، بنی‌صدر بررسی شخصیتی و ظاهری شده است؛ مثلاً آمده که بنی‌صدر چاق شده است، کمتر ورزش می‌کند و یا یک ساعت طلا به ایشان هدیه داده شده که خیلی هم از آن خوشش می‌آید. با این وجود بسیاری از اسناد نیز از دست رفتند چرا که پودر شده بودند.

این مامور بیان می کند من به بنی‌صدر پول دادم و از ایشان چیزی نخواستم، فکر کنم که فهمید معنی این کار چیست!

پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد

اکنون برگردیم به آن شب عملیات که تمام رادارها از کار افتاد. ممکن است آمریکایی‌ها در ارتشی که هنوز تصفیه نشده بود، عناصری را داشتند تا دستور بدهند این رادارها خاموش بشوند و کسی از ورود هلی‌کوپترها به کشور مطلع نشود. با اینحال آن چیزی که قابل توجه است این است که وقتی آمریکا شکست خورد، کارتر مطرح کرد که عملیات شکست خورده، ابراز تاسف کرد و گفت که ما در آنجا نیروهایمان را جا گذاشتیم. و مهم‌تر از این‌ها چیزی که بیان می کند این است که اسناد مهم و سری ما هم در هلی‌کوپترها جا ماند. چرا کارتر این حرف را می‌زند؟ اگر این اسناد سری است، چرا کارتر بیان می کند؟ ایشان بیان می کند تا افرادی که منفعت و آبروی‌شان با لو رفتن این اسناد در اخطار است، این اسناد را از بین ببرند و بنی‌صدر دستور داد تا هواپیماهای جنگی آن منطقه و ۵ بالگردی که به جا مانده بود و در حریق می‌سوخت را خوب بمباران کنند.

آمریکایی‌ها با چنان عجله‌ای منطقه را ترک کرده بودند که یکی از هلی‌کوپترها را خاموش نکرده بودند. وقتی که نیروهای ما متوجه شدند و به منطقه رفتند، این هلی‌کوپتر هنوز روشن بود.

شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد/ پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد/ نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند

نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند

دانشجویان چون احتمال می‌دادند که چنین جنایتی از جانب آمریکایی‌ها رخ بدهد، گروگان‌ها را در کشور پخش کرده بودند. طبیعی است که ماهواره‌های جاسوسی آمریکا متوجه این مسئله شده بودند و خیلی برایشان مهم بود که گروگان‌ها را در تهران و مخصوصا لانه جاسوسی متمرکز کنند، چون حمله با نیت یک مرکز دیزاین شده بود و می‌خواستند حمله‌ای بر روی لانه جاسوسی و وزارت خارجه داشته باشند چرا که ۳ تا از گروگان‌ها در وزارتخانه نگهداری می‌شدند و علتش هم این است که آن ۳ نفر در لحظه تسخیر لانه جاسوسی در وزارت خارجه بودند.

حتما بخوانید   گسترش عمق دفاع راهبردی ایران در دریا با «سپر» و «فاتح»

بنی صدر فشار فراوانی آورد تا بالاخره موافقت شد تا صلیب سرخ گروگان‌ها را ببیند. ما ناچار شدیم همه گروگان‌ها را به تهران بیاوریم و در لانه متمرکز کنیم و نمایندگان صلیب سرخ که در حقیقت جاسوسان آمریکا بودند، تمامی گروگان‌ها را معاینه پزشکی کردند. اینکه چه حرف‌هایی بین آن‌ها رد و بدل شد، نمی‌دانیم؛ با اینحال شب حمله همه گروگان‌ها کفش‌هایشان را پوشیده و تکمیل بودند. ما بعداً فهمیدیم که نمایندگان صلیب سرخ، جاسوسان CIA هستند.

به علاوه از طرف دیگر آمریکایی‌ها فهمیدند که هر گروگان کجاست؛ چرا که تمامی گروگان‌ها به لحاظ ارزش در یک حد نبودند؛ عده ای شخصیت‌ها اطلاعاتی و سیاسی و عده ای کارمندها معمولی و محافظین سفارت بودند. CIA یکی از ابزارش صلیب‌سرخ شد که ابتدا گروگان‌ها را در لانه‌جاسوسی متمرکز کرد و سپس برایش معلوم شد که هر گروگان کجاست.

و بالاخره شب بعد از بازدید نمایندگان صلیب‌ سرخ، عملیات طبس شروع شد.

دیدار آیت الله خامنه‌ای با گروگان‌ها

حضرت آیت الله خامنه‌ای نماینده حضرت امام در شورای عالی دفاع بودند و ایشان می‌خواستند قبل از آمدن نمایندگان صلیب سرخ موقعیت را بررسی کنند و یک روز قبل از حضور صلیب‌سرخی‌ها به آنجا آمدند تا گروگان‌ها را ببینند.

ایشان با گروگان‌ها دیدار کردند که دو دیدار مفصل‌تر و برای من خاطره‌انگیز بود. در آن دیدار مترجم بود با اینحال یکی از آن گروگان‌ها به خوبی فارسی حرف می‌زد که آقای لیمبرت افسر سیاسی بود. ایشان همسرش ایرانی بود که بعدها در وزارت خارجه آمریکا، مسئول میز ایران شد. این ملاقات خیلی لطیف بود. ایشان چون کارشناس قوی سیاسی بود، آتی و مکان سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای را می‌دانست و از آن دیدار جالب‌تر، دیدار با آقای مترینکو افسر سیاسی بود. ایشان آدم بدرفتاری بود و چندین بار سعی داشت با کوبیدن سر به دیوار خودکشی کند، با این وجود وقتی آقای خامنه‌ای به اتاق ایشان رفتند، خیلی خوب برخورد کرد و اظهار گله نکرد. با این وجود بعد به ما گله کرد که چرا به من نگفتید که چه کسی به دیدن من می‌آید، چرا که ممکن بود من بدرفتاری کنم. ایشان در همان جا گفت که آقای خامنه‌ای آدم خیلی بزرگی در ایران خواهد شد.

انتقام کارتر چه بود؟

حمله اینگونه دیزاین شده بود که آمریکایی‌ها با C130ها به هلی‌کوپترها منتقل شوند و حداقل ۶ هلی‌کوپتر به سوی کهریزک حرکت کنند و با استناد به تصویر‌های هوایی که به دست آمد در منطقه‌ای که کاسه شکل بود در کهریزک فرود بیایند و کماندوها را پیاده کنند. هلی کوپترها هم به گرمسار بروند و در بین چند تپه قایم شوند. کماندوها نیز در انباری استقرار یافته و شب بعد حمله اصلی را شروع کنند تا خود را با ماشین به لانه جاسوسی برسانند. با رسیدن به لانه جاسوسی، کماندوها با مواد منفجره‌‌ای که بهمراه داشتند باید دیوار لانه را منفجر می‌کردند و با ماشین‌های خود وارد لانه شوند و سپس هلی‌کوپترهایی که گرمسار بودند به کمک اینان بیایند. هلی‌کوپترها هم یا در سفارت و یا در ورزشگاهی که اکنون شهید شیرودی اسم گذاری شده، فرود می‌آمدند؛ چرا که زمین ورزشی لانه با چوب پر شده بود و فرود در آن منطقه منوط به پاکسازی بود.

حتما بخوانید   روز كارگر روز دفن سلطه ابرقدرت‌ها است

بعد از آزادسازی گروگان‌ها به وسیله کماندوها، گروگان‌ها بر هلی‌کوترها سوار شده و به پرواز درآمده، آن هلی‌کوپترها با هواپیماهای آمریکایی نگهداری می‌شدند تا بر روی ناو هواپیمابرشان فرود بیایند. بعد از این کار، انتقام و تنبیه‌ای که کارتر گفته بود، انجام می‌شد. این برنامه به وسیله شهید منتظرقائم به دست آمد با اینحال در خصوص آن انتقام یا تنبیه هیچ‌گاه سندی به دست نیامد.

و پرسش این است که چرا بنی صدر دستور داد هلی‌کوپترها بمباران شود؟ آنجا چه چیزهایی بود؟ اینکه پشت عملیات چه بوده و بعد از عملیات قرار بوده چه کنند و چه افرادی در این عملیات نقش داشتند، تا اینجای کار از آن نگهداری شده است.

شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد/ پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد/ نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند

نقش رژیم صهیونیستی در عملیات طبس

در دیزاین و آموزش عملیات طبس، رژیم صهیونیستی نقش بنیادی داشت؛ به ویژه اینکه صهیونیست‌ها عملیات شبیه به‌ای را با موفقیت در اوگاندا انجام داده بودند و تجربه این کار را داشتند.

تعداد معدودی از مدیرکل جمهورهای آمریکا هستند که دوره ریاستشان چهار ساله بوده که کارتر یکی از آنان است. کارتر برای اینکه رای بیاورد، دست به هر کاری زد و هر واسطه‌ای را قرار داد تا گروگان‌ها آزاد شوند حتی برای امام خمینی (ره) نامه هم نوشت و امام هم از این فرصت استفاده کردند تا جنایت آمریکا درمقایسه با مردم ایران را به جهان شرح بدهند و بگویند که چرا شاه را به ما نمی‌دهید تا آن را محاکمه کنیم که با این وجود ممکن است آمریکایی‌ها، شاه را کشتند تا این خواسته تمام شود.

دو شکست آمریکا در صحرای طبس

ایران حال حاضر با ایران قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. در ایران قبل از انقلاب، تمام توانمندی‌ها در دست آمریکا بود و تمام منابع ما فدای منافع آنان می‌شد؛ با اینحال ایران الان از لحاظ تدبیر، قدرت و توانایی نظامی چیزی دیگر است. آمریکایی‌ها عراق را اشغال کردند و ۵ هزار کشته دادند و با مجروح بسیاری به آمریکا بازگشتند با اینحال با تدبیر ما به گونه‌ای رفتار کردیم که آن‌ها فدایی منافع ما شدند. یکی از اهداف ما سقوط صدام و دیگری حکومت مردم در عراق بود که محقق شد. هیچ کس نیست که بگوید ما در عراق، کمتر از آمریکایی‌ها هستیم.

صحرای طبس بعد از ۳۰ سال، بیننده بود که می‌توانیم پهپاد آمریکایی را سالم بر زمین بنشانیم. پهپادی که رادارگریز و از بالاترین تکنولوژی دارا بود. آمریکایی‌ها هر دو بار شکست خوردند و هر دو شکست، معجزه الهی و لطف خدا بود.

انتهای پیغام/ ۲۱۱

امیدواریم نوشته “شب عملیات طبس تمام رادارها از کار افتاد/ پیامی که کارتر برای بنی‌صدر فرستاد/ نمایندگان صلیب سرخ جاسوسان CIA بودند” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
دسته بندی : دفاع و امنیت

دیدگاههای کاربران