شهیدی که به آزادی‌اش از زندان ساواک انتقاد کرد

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “شهیدی که به آزادی‌اش از زندان ساواک انتقاد کرد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، «محمود غفاری» ۱۷ سال بیشتر نداشت که بهمراه گروه شهید چمران در سال ۵۹ به گیلانغرب اعزام شد. روحیه پیشرو ایشان دلیل شده بود که قبل از شروع تهاجم صدام به خاک کشور در جریان تظاهرات های مردمی جزو جوانانی باشد که در تظاهرات ها و برنامه های پیشرو کمپانی کند. همین فعالیت ها دلیل شد تا یکدفعه نیروهای ساواک ایشان را دستگیر کنند. خانواده با قرار وثیقه ایشان را آزاد کردند.

تبریک به خاطر انقلاب

محمود که از مسئله خبردار شد انتقاد کرد چرا سند گذاشتید، من نمی خواستم آزاد شوم، باید علیه شاه هر کاری از دستمان برمی آید انجام دهیم. زمانی هم که انقلاب به پیروزی رسید تصویر امام خمینی را به دست گرفت و با بسته شکلات داخل اتوبوس ها می رفت و به مردم تبریک بیان میکرد.

این پول برای خریدار است

مدتی در مغازه مکانیکی سرگرم به کار شد. یک روز صاحب مکانیکی وقتی وارد مغازه شد مبلغ پولی را روی میز دید. از محمود پرسید این پول چیست؟ محمود گفته بود شب قبلی یکی از دوستانم اصرار به تعمیر ماشینش داشت که من این کار را انجام دادم. این دستمزد تعمیر ماشینی است که دیشب انجام دادم. صاحب مغازه گفت این دستمزد زحمت خودت است با اینحال محمود نپذیرفت و گفت خریدار برای مغازه شما بود.

همراهی با مادر در کلاس های نهضت

محمود متولد سال ۱۳۴۲ و کوچکترین فرزند خانواده بود. خصوصیات اخلاقی به خصوصی داشت. به گفته مادرش تولدش زمانی بود که دیگر بچه های خانواده در نوجوانی بودند و به همین باعث فاصله سنی فراوانی با بچه های دیگر داشت. به دلیل آنکه همراه مادر به کلاس نهضت می رفت و در جلسات قرآن کمپانی می کرد این مسئله در روحیه اش تاثیر داشت و همه ایشان را در مدرسه با اخلاق نیکو می شناختند.

حتما بخوانید   کارت عروسی یک زوج پیشرو مزین به عکس ها شهدا + عکس ها

قاری هیئت

در کلاس های قرآن مدرسه سعدی که رو به روی خانه شان بود کمپانی می کرد و در برنامه های هیئت محل حضور داشت. همین مسئله دلیل شد خیلی زود با اسم قاری برجسته کم سن و سال شناخته شود. در ابتدای شروع انقلاب اسلامی به فن تجوید و قرائت آشنایی کامل داشت و غیر از کمپانی در راهپیمایی و کلاس درس با اسم قاری در مراسم هیئت حضور داشت و به بچه ها نیز قرآن آموزش می داد.

حاضر نبود کسی از دستش ناراحت شود. اخلاقش در بین فامیل زبانزد بود. تا جایی که می موفق شد به دیگران کمک می کرد.

خبر شهادتش ۱۱ دی ماه سال ۵۹ به گوش خانواده رسید و ۱۹ دی ماه پیکرش پیدا شد.

انتهای پیغام/ ۱۴۱

امیدواریم نوشته “شهیدی که به آزادی‌اش از زندان ساواک انتقاد کرد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران