شهید استاد مرتضی من را با اسم نویسنده کتابش برگزید

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “شهید استاد مرتضی من را با اسم نویسنده کتابش برگزید” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

«مریم سادات زکریایی» نویسنده کتاب «جاده گیلی گادر» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، اظهار داشت: این کتاب در خصوص شهید «ماشاالله استاد مرتضی» جانشین مسئول معلومات سپاه نوشته شده است که در دی ماه سال جاری معرفی شد.

وی اضافه کرد: قبل از این به موضوعات اجتماعی می‌پرداختم، با اینحال مدتی است که تخصصی در عرصه دفاع مقدس فعالیت دارم. حدود ۲۶ کتاب نوشتم که ۲۲ کتاب آن در خصوص جنگ تحمیلی و شهدا است.

زکریایی خاطرنشان کرد: با دختر شهید استاد مرتضی در نیروی دریایی سپاه همکار بودم. در آن وقت مسئولیت کارشناسی ویراستار کارهای دفاع مقدسی را بر عهده داشتم. در آنجا دختر شهید توصیه نوشتن کتاب زندگی پدرش را به من داد، با اینحال به جهت مشغله کاری این امر صورت نگرفت.

نویسنده کتاب جاده گیلی گادر با بیان اینکه شهید من را با اسم نویسنده سرگذشتش انتخاب کرده است، عنوان کرد: چندی بعد از نیروی دریایی سپاه خارج و با اسم نویسنده مستقل سرگرم به کار شدم. از جانب انجمن سپاس با من رابطه دریافت کردند و در خواست کردند در باب یک شهید دوران دفاع مقدس کتابی بنویسم. وقتی که اسم شهید را پرسیدم، گفتند: «شهید ماشاالله استاد مرتضی». قبل از این تصویر شهید استادمرتضی را در تنظیمات شخصی دخترش دیده بودم و رابطه بسیار خوبی با وی برقرار کرده بودم.

وی ادامه داد: گفت‌وگو با خانواده، دوستان و همرزمان شهید استاد مرتضی قبل از این در انجمن سپاس ضبط شده بود. در در طول چند ماه قبلی از روش محیط مجازی با دختر شهید و تلفنی با همرزمان شهید در رابطه بودم. به علاوه از طرف دیگر قبل از این چند کتاب دیگر در خصوص زندگی شهید استاد مرتضی تهیه شده، با اینحال ناقص بود. بدین خاطر به اصلاح جریان‌های آن کتاب هم پرداختم.

حتما بخوانید   زندگی‌نامه شهید مجید قربانخانی «پناه حَرم» شد/ معرفی 28 دی‌ماه

زکریایی خاطرنشان کرد: نوشتن از زندگی عده ای شهدا سخت است، چونکه آن‌ها در طول حیات خود دوست داشتند گمنام بمانند و وقایع زندگی خودشان را برای شخصی روایت نکرده‌اند. عده ای مواقع هم معلومات از یک شهید تجمیع می‌شود، با اینحال به بهانه هایی چاپ نمی‌شود.

نویسنده کتاب جاده گیلی گادر گفت: شهید استادمرتضی به توجه به اینکه بسیار گمنام بود، با اینحال در ثبت اتفاق‌های زندگی‌اش ما را یاری کرد.

ایشان در خصوص شهید استادمرتضی اظهار کرد: در دوران حیات شهید استادمرتضی تهمت‌ها و ظلم‌های فراوانی به وی زده شد تا اینکه از سپاه اخراج می‌شود. آن روز وی با لباس سپاه به منزل خواهرش می‌رود و بیان می کند: «این لباس را به اجبار از تنم درآوردم. روزی که من را به خاک می‌سپارید این لباس را به جهت حرمتش در کفنم بگذارید.» در چنین موقعیتی هرگز در جستجوی مبرا کردن خودش از این اتهامات نبود. به مرور لحظه اطرافیانش به این نتیجه رسیدند که در خصوص وی اشتباه کردند و از استادمرتضی خواستند تا پست فرماندهی را بپذیرد، با اینحال وی تا تازه ترین لحظه از حیاتش در بسیج ماند.

زکریایی ادامه داد: شهید ماشاالله استاد مرتضی متولد سال ۱۳۱۵ بود و در سن ۵۰ سالگی در تیر ماه سال ۱۳۶۵ در غرب کشور و به وسیله عنصر های ضد انقلاب در جاده گیلی گادر به فیض شهادت نائل شد.

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “شهید استاد مرتضی من را با اسم نویسنده کتابش برگزید” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اسفند ۴, ۱۳۹۶
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران