شهید خوش‌لفظ در گمنامی زندگی می‌کرد

در باب فرهنگ و هنر نوشته ای داریم با عنوان “شهید خوش‌لفظ در گمنامی زندگی می‌کرد” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

به نوشته گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، در یک لحظه با شروع ماه شعبان و میلاد ائمه اطهار، معصومین و اهل بیت (ع) مراسم بزرگداشت جانبازان، با حضور جمعی از همکاران جانباز عرصه هنری و مدیران این سازمان صبح امروز (یکشنبه دوم اردیبهشت ماه) در این نهاد پیشرو برگزار شد.

محسن مومنی‌شریف مدیرعامل عرصه هنری انقلاب اسلامی در این برنامه ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه با اشاره به میلاد باسعادت امام سجاد(ع)، گفت: مناجات‌های ائمه از نمونه صحیفه سجادیه به رابطه مستقیم و اتصال دل‌های آدمی به خدا یاری مینماید. این ادعیه‌ خصوصیت‌های مخصوصی دارند که از فهم ما در بسیاری از موارد بالاتر است. با اینحال این را خوب می‌دانیم که بسیار نیازمند دعا هستیم. چرا که اتصال ما به خداوند را قوی‌تر خواهد نمود.

مومنی ادامه داد: حتی پیامبر اسلام (ص) که مستقیما با خداوند یکتا در رابطه بود هم دعا می‌کرد. به علاوه از طرف دیگر از جانب خداوند نیز به ایشان پیش نهاد می‌شد که به مناجات پرداخت کند. پس ما نیز می بایست از مناجات‌های بسیار ارزشمند و کارساز غافل نشویم. باید قبل از شروع ماه مبارک رمضان با انجام بیشتر مناجات و دعا خود را برای روزه‌داری و انجام اعمال این ماه عزیز تکمیل کنیم.

وی با اشاره به ارزش مسئولیت‌پذیری مدیران و کارمندان عرصه هنری گفت: ما یک مسوولیت در محل کار خود داریم و یک مسوولیت در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم. هر یک از آن‌ها به نحوی مهم و ارزشمند هستند. با اینحال برای انجام بهتر مسئولیت‌هایی که به عهده ماست به دعا نیازمندیم. پس این روزهای عزیز در ماه شعبان را از دست ندهیم. ماه شعبان لحظه مناسبی برای خودسازی و یاری جویی از خداوند است.

حتما بخوانید   محیط گسترده ادبیات انقلاب جای کار بسیاری دارد

مدیرعامل عرصه هنری انقلاب اسلامی اضافه کرد: انسان‌های مومن و پیشرو در عرصه هنری کار می‌کنند که تعداشان کم نیست. وجود چنین نیروهایی در عرصه هنری نعمتی است که ما به آن افتخار می‌کنیم. میان این نیروهای پیشرو، جانبازانی داریم که هم کاری با آنان ارزشمند است. جانبازانی که نیروهای اکتیو، توانمند و بینهایت مفید در عرصه هنری هستند.

مومنی با بیان خاطره‌ای از شهید خوش‌لفظ راوی کتاب «وقتی مهتاب گم شد» گفت: شهید خوش‌لفظ در عرصه هنری معرفی شد. با اینکه ایشان به هیچ عنوان تمایلی به دیده شدن نداشت. با اینحال توانستیم این جانباز شهید را تا وقتی که زنده بودند معرفی کنیم. شهید خوش‌لفظ در گمنامی زندگی می‌کرد. چرا که از اخلاص بالایی دارا بود. آنچنان که به سختی اجازه جمع‌آوری خاطراتش را به حمید حسام داد. به علاوه از طرف دیگر بعد از تکمیل شدن کتاب علاقه‌ای به انتشار آن نداشت. حتی در مراسم معرفی کتاب نیز آنچنان خود را پوشانده بود که میان جمعیت حاضر ناشناس بود.

مومنی پیرامون همین مسئله ادامه داد: بعد از انتشار کتاب «وقتی مهتاب گم شد» و توجه ویژه رهبری به این کتاب، شهید خوش‌لفظ تازه متوجه ارزش کارش شد. چرا که شهید خوش‌لفظ به مناسبت انتشار همین رمان به دیدار با رهبری رفتند و ایشان از ارزش بیان خاطرات جانبازان شهید خوش‌لفظ را مطلع کردند. این دیدار شهید خوش‌لفظ با مقام معظم رهبری و شناخت ارزش فعالیت‌هایی از قبیل تالیف «وقتی مهتاب گم شد» تا آنجا پیش رفت که خوش‌لفظ با تمامی رنج‌هایی که از جراحات دوران دفاع مقدس داشت هرجا ضروری بود برای معرفی کتاب خود را می‌رساند.

حتما بخوانید   نمی‌توان هر اثری را به سادگی ضد دین اسم گذاری کرد/ سینمای دفاع مقدس شرایط بهتری درمقایسه با تئاتر دفاع مقدس ندارد

مومنی با بیان خاطره‌ دیگر از خوش‌لفظ گفت: این شهید بزرگوار در یکی از خاطرات خود بعد از انتشار کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به سفری زیارتی به کربلا و نجف اشاره داشت. ایشان تعریف می‌کرد که در این سفر با یکی از روحانیون رزمنده اهل اصفهان آشنا شد. این روحانی وقتی متوجه شده بود که ایشان خوش‌لفظ راوی کتاب «وقتی مهتاب گم شد» است خیلی خوشحال شده بود. چرا که با مطالعه کتاب نوشته ای نظر وی را جلب کرده بود. این روحانی که آقای «منتظران» اسم گذاری شده خود را مسئول پیگیری حق‌الناس‌های ممکن بر عهده شهدا معرفی کرده بود که با مطالعه «وقتی مهتاب گم شد» به موردی که مرتبط به سال ۶۵ می‌شد برخوزد کرده بود و حل مسئله را تنها از روش خوش‌لفظ میسر می‌دانست. به هر حال این دیدار «منتظران» با خوش‌لفظ باعث شد تا یکی از حق‌الناس‌هایی که بر عهده یکی از شهدای هشت سال دفاع مقدس بود حل شود. شهید خوش‌لفظ با وقوع این مسئله باز هم به ارزش و ارزش چاپ و انتشار خاطرات خود پی‌ برد. چرا که معتقد بود «وقتی مهتاب گم شد» وظیفه‌هایی بر عهده دارد که یکی از آن‌ها انجام چنین اموری است.

ایشان در انتهای گفت: وظیفه ما در عرصه هنری این است که ارزش‌های فراموش شده را زنده کنیم. ما می بایست از چنین موقعیت‌های ناب و نعمت‌های بی‌مانند جانبازان و شهدا در راستای اتصال قوی‌تر به خدا سود ببریم.

در انتهای این برنامه از جانبازان عرصه هنری تقدیر و تجلیل به‌رفتار آمد.

انتهای پیغام/ ۱۴۱

حتما بخوانید   رمان‌های دفاع مقدس در حد انتظار مقام معظم رهبری نیستند/ چشم‌اندازی برای نوشتن رمان از انقلاب نیست

امیدواریم نوشته “شهید خوش‌لفظ در گمنامی زندگی می‌کرد” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاههای کاربران