شهید مطهری: «قندی» امید من است

در باب حماسه و جهاد نوشته ای داریم با عنوان “شهید مطهری: «قندی» امید من است” که امیدواریم مورد بهره برداری شما قرار بگیرد.

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: «قندی امید من است»، این سخن شهید مرتضی مطهری در باب قندی است. ایشان یکی از بهترین شاگردان استاد مطهری بود. همسر شهید مطهری روایت کرده است: «شهید تنها از ۲ شاگرد خود زیاد تعریف می‌کرد و به آن‌ها امید داشت که ممکن است در دروس فلسفه و فقهی ستارگانی در جهان اسلام باشند که یکی از آن‌ها شهید قندی بود». یکی از آرزو‌های بزرگ شهید قندی رفتن به عرصه علمیه قم بود. 

شهید قندی مدرک فوق لیسانس مهندسی الکترومکانیک خود را سال ۴۵ از دانشگاه تهران دریافت کرد. سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت.ایشان در سال ۵۰ مدرک دکتری رشته مهندسی برق و الکترونیک را کسب کرد. محمود فعالیت‌های اسلامی – سیاسی خود را در کتابخانه اسلامی دانشکده فنی شروع و در آمریکا ادامه داد. ایشان به علاوه از طرف دیگر یکی از موسسین انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بود. ایشان در آمریکا با شهید چمران آشنا شد و بعد از بازگشت به کشور هم کاری بیشتری داشتند.

وی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور بازگشت و به پخش اعلامیه‌های امام راحل پرداخت. ایشان در لحظه اغتشاشات ضد انقلاب در کردستان که خرابی ابزار‌های مخابراتی را در جستجوی داشت، قبل از هر کسی برای تعمیر آن‌ها پیش‌قدم شد. شهید قندی ۲ مرتبه از جانب ساواک شناسایی و زندانی شد.

شهید مطهری: «قندی» امید من است

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به سوی ریاست دانشکده مخابرات و سپس از طرف شورای انقلاب به وزارت پست، تلگراف و تلفن منصوب شد. شهید قندی رابطه نزدیکی با شهدای بزرگی از قبیل چمران، بهشتی و مطهری داشت و راه آن‌ها را سرلوحه خود گذاشته بود. ایشان دو روز بعد از شهادت شهید چمران خطاب به همسرش گفته بود: «دلم برای چمران تنگ شده است».

حتما بخوانید   تقویت جبهه مقاومت و نابودی اسرائیل جزو آرمان‌های ما است/ حضور ما در سوریه با استناد به اصول و منطق است

تجدیدنظر در سازمان کمپانی مخابرات ایران براساس سیاست عدم تمرکز، واگذاری اختیارات و مسوولیت های اجرایی به استان ها، کاهش تمرکز پرسنل در واحدهای مرکزی کمپانی و ترغیب آنان برای مراجعت به استان ها، کاهش برنامه پیشرفت تلفن تهران و شهرهای بزرگ و اختصاص اعتبارات مربوطه به نقاط محروم و کوچکتر، تقویت اخلاق اسلامی و رفتار مذهبی کارکنان، برقراری رابطه مخابراتی بیش از ۵۰۰ روستای کشور و تقویت قابلیت ها مادی برای تولیدکنندگان داخلی وسائل مخابراتی در جهت خودکفا شدن مملکت درمقایسه با خرید وسائل ضروری از نمونه فعالیت‌های شهید قندی در دوران حیات است.

شهید قندی در تاسیس جامعه اسلامی دانشگاهیان فعالیت داشت. ایشان در تازه ترین ساعات حیات خود قبل از کمپانی در نشست حزب جمهوری اسلامی به کلاس درس فقه رفته بود. شهید قندی از محضر شهید بهشتی بسیار سود برد و نتیجا ۷ تیر ماه همراه با وی به آرزوی دیرینه‌اش رسید و آرام گرفت.

شهید مطهری: «قندی» امید من است

در قسمتی از تازه ترین پیغام شهید قندی خطاب به همکارانش چنین آمده است: «اکنون در آستانه فرا رسیدن ماه مقدس و مبارک رمضان قرار گرفته‌اید، دعا می‌کنم که در این ماه مبارک خاطره پیروزی‌های بزرگ مسلمین صدر اسلام برای ملت ما  تجدید شود و به همه همکاران عزیز پیش نهاد می‌کنم که در این ماه مبارک به تهذیب نفس، توبه از لغزشگاه‌ها و گناهان، نزدیک شدن به خالق و نیز کسب آمادگی بیشتر برای مبارزه با دشمنان اسلام و ایران و به ویژه نابودی رژیم صدام کافر بپردازیم».

انتهای پیغام/ ۱۳۱

امیدواریم نوشته “شهید مطهری: «قندی» امید من است” مورد قبول علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

حتما بخوانید   دانشجوی مدافع حرمی که در روز دانشجو به شهادت رسید+ تصویر
نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۲, ۱۳۹۷
دسته بندی : حماسه و جهاد

دیدگاههای کاربران